Üniversite öğrencilerinden İBB önünde ulaşım zammı protestosu

Gençlik Örgütleri adı altında bir araya gelen üniversite öğrencileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde ulaşım zammını protesto etti.

Üniversite öğrencilerinden İBB önünde ulaşım zammı protestosu

Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Umut Doğan, çalışanların işe, öğrencilerin de okula gitmek için kullandığı toplu ulaşım araçlarına yapılan zammın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ekrem İmamoğlu'nun İBB Başkanlığı seçimleri öncesi "Her şey çok güzel olacak" dediğini hatırlatan Doğan, "Şimdi adeta 'Her şey çok zamlı olacak' diyerek ulaşıma büyük zamlar uyguladı. İBB zamları ekonomik krize bağlansa da aslında büyük çoğunluğu yoksulluk sınırının altında yaşayan halkın sırtına büyük bir yük daha binmiş oldu. İBB siyasi iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek krizin faturasını yine emekçi, yoksul halka kesiyor." ifadelerini kullandı.

20200214_2_40848298_52151420_Web

Krizin faturasının en çok gençlere kesilmeye çalışıldığını belirten Doğan, şöyle konuştu:

"Zenginler İstanbul'un caddelerinde lüks araçlarıyla gezerken, bu şehrin yoksul genç işçileri, işsizleri, öğrencileri olarak ağzına kadar dolu otobüslerde, metrobüslerde oradan oraya koşturarak yaşamımızı kazanmaya çalışıyoruz. Bugün geçimini sağlayamayan milyonlarca ezilen, bu adaletsizliklere dayanamıyor, bazı arkadaşlarımız ise yaşamından vazgeçecek kadar sıkıştırılıyor. Her yapılan zamda hizmetleri durdurmaktan bahseden, dayanamadıkları için mecbur olduklarını ifade edenlere sesleniyoruz: En doğal hakkımız olan ulaşım zamlarını kabul etmiyoruz. Zamlar geri çekilene kadar mücadeleye devam edeceğiz."

Zaman zaman 'Ulaşım zamları geri çekilsin', 'Ulaşım haktır engellenemez' şeklinde slogan da atan öğrenciler basın açıklamasının ardından dağıldı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
Doğalgazda elektrikte , sarayın önüne niye gitmediniz.
sarayın önüne gidemezler çünkü onlarda biliyor demokrasinin hak aramanın sol partilerde olduğunu.ayrıca kıçları yemez.ayrıca onları güdenlere ses çıkartamazlar yoksa nemalanamazlar.
doğalgaz,mazot,benzin,elektrik,gıda maddeleri iğneden ipliğe gelen zamları görmezden gelip.iktidar yaptımı mübah ama iktidar olmayan yaptımı zamı günah.geçin kardeşim bunları su baştan pis akıyor.gidin hesabını baştakine sorun önce.
@ktekirdagli_1963 Sarayın önüne gitmelerine polis izin vermez bırak sarayı İstanbul Üniversitesinde yemek zammına karşı yapmak istedikleri açıklamaya bile polis müdahale etmişti.Konu İstanbul BB olunca müdahale yok tabiki.
@koc7787 o saray kadar neyse o saray dakş adam olmasa idi şimdi Suriye'den farkımız yoktu
@koc7787 ama sizin çocult bizim çocuğu dovdu der gibi zam herkese yanlış neden savunuyorsun
Neden mi gitmiyorlar. Çünkü Seçimden sonra akaryakıtta fiyat artışı %10-12 ulaşıma gelen %35. Seçimden önce indirim indirim diye şov yaptı seçim bitti trollere bindirim zamanı!
@babacan0286 ulan ne farkımız var suriyeden kötü süpermarketler bile artık alacakları elemanlara arapça dil şartı koşuyor.....neyin kafasını yaşıyon sen.....
@toprak3380 yılbaşından önce bir ayda iki kez zam geldi gaza elektriği %30. Zam yaptılar %15 dalga geçer gibi. Ona niye bir şey demiyorsun?
Zamın kralı Bursa'da su,ulaşım trafik çilesi bitmez yol yapılmaz
@semih_1991_hdpfe İstanbul’da aylık öğrenci mavi kart zamlı hali 50 TL Bursa neredeyse iki katı 90 TL ama öğrenciler İstanbul’da açıklama yapıyor Bursa’da ses seda yok haberlerde de hep İstanbul.Tam abonman İstanbul 3.50 TL Bursa 3.80 TL halk ekmek İstanbul 0.75 kuruş Bursa iki katı 1.5 TL hangi şehirde belediye hizmetleri pahalı ?
bu güzel kardeşler daha önceden nerelerdeydi ?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler