HABER

Ünlü yazarlardan liderlere açık mektup

Ankara - Nobel ödüllü yazarlar Günter Grass ve Nadine Gordimer ile Vaclav Havel'in de aralarında bulunduğu 17 yazar, Avrupa ve Afrika liderlerini "siyasi korkaklıkla" suçladıkları bir açık mektup yayınladı.

Yazarlar, Portekiz'de gelecek hafta yapılacak AB-Afrika zirvesinin gündemine "Zimbabve ve Darfur"daki insani krizlerin alınmamasını ağır bir dille eleştirdi.
17 yazarın imza attığı açık mektupta, milyonlarca Avrupalı ve Afrikalı'nın, Darfur ve Zimbabve sorunlarının, zirvenin gündeminin üst sıralarına konulmasını beklediği ve bunun için çok geç olmadığı belirtildi.

Avrupa ve Afrika'daki gazetelerde yayınlanan mektupta, bu iki sorunun "resmi ya da gayrı resmi" biçimde görüşülmesine zaman ayrılmadığı belirtilerek, "Bu siyasi korkaklık için ne söyleyebiliriz? Liderlerimizin rehber olmasını, ahlaki cesaretleriyle rehberlik etmesini bekliyoruz. Onlar bunu yapmadıkları zaman, hepimizi ahlaki yoksulluk içinde bırakıyorlar" ifadeleri yer aldı.

Açık mektubu, Roddy Doyle, Tom Stoppard, Jose Gil, Colm Toibin, Wole Soyinka, Mia Couto, Chimamanda Ngozi Adichie, Gillian Slovo, Ben Okri, JM Coetzee gibi önemli Avrupalı ve Afrikalı yazarlar imzaladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön