Uyuşturucu kullananlar artıyor

ANKARA(ANKA)- Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de uyuşturucu madde kullananların sayısı katlanarak arttı.

Yeşilay'dan yapılan açıklamaya göre, bazı maddelerin kullanımındaki artış yüzde 300'ü buldu. Gençlerin yüzde 15'i herhangi bir uyuşturucu maddeyi kullanırken, uyuşturucu yaşı ise 13'e kadar düştü. Alkol kullanımında ise, fert başına düşen alkollü içki 17 litreyi aştı. Yine Yeşilay'ın açıklamasında yer alan verilere göre, alkollü içki kullanan gençlerin oranı yüzde 55 iken, 10-12 yaşında dahi alkol kullanılmaya başlanıldığı bildirildi. Alkol kullanan her 10 kişiden birinin ise alkol bağımlısı haline geldiği belirtildi.

Yeşilay Haftası nedeniyle Yeşilay'ın sunduğu veriler uyuşturucu ve madde bağımlılığındaki artışı bir kez daha gözler önüne serdi. Yeşilay'dan yapılan açıklamada uyuşturucu madde kullananların sayısı her geçen gün katlandığı ve bazı maddelerde yüzde 300 oranında artış olduğu kaydedildi. Verilere göre gençlerin yüzde 15'i herhangi bir uyuşturucu maddeyi kullanıyor. Uyuşturucu kullanma yaşının ise 13'e kadar düştüğü belirtildi.

-ALKOLLÜ İÇKİ KULLANAN GENÇLERİN ORANI YÜZDE 55-
Araştırmalara göre göç, çarpık kentleşme, varoşlar,gelir dağılımı,işsizlik,aile içinde yaşanan problemler, kültür kırılmaları,manevi ve ahlaki alanda yaşanan boşluk ve çöküntü ile eğitim yetersizliği gibi daha bir çok faktör uyuşturucu kullanımının yanında alkolizmi de teşvik ediyor. Veriler fert başına düşen alkollü içki tüketiminin 17 litreyi aştığını gösterdi. Alkol kullanımında 12-13 yaşlara kadar inildiği ve gençlerin yüzde 55'inin alkollü içki kullandığı da Yeşilay'ın sunduğu veriler arasında yer alıyor.
Ayrıca alkollü içki kullanan her 10 kişiden 1'inin alkol bağımlısı olduğunun da belirtildiği açıklamada alkollü içkilerin, toplumda, işlenen cinayetlerin yüzde 85'ine, intihar olaylarının yüzde 90'ına, akıl hastalıklarının ise yüzde 60'ına sebep olduğu belirtildi. Şiddet olaylarının yüzde 50'si, ırza tecavüzlerin yüzde 50'si, boşanmaların yüzde 50'si ile trafik kazalarının yüzde 70'ine alkollü içkinin sebep olduğu kaydedildi.

-GENÇLERİN YÜZDE 48'İ SİGARA KULLANIYOR-
Açıklamadaki veriler toplumda görülen kanser, kalp ve damar hastalıkları gibi önemli hastalıkların en önde gelen sebebinin, yüzde 70 oran ile sigara olduğunu gösteriyor. Sigara tüketiminde, bölge ülkeleri arasında Türkiye'nin ilk sırada yer aldığının belirtildiği açıklamada, gençlerin yüzde 48'inin sigara içtiği ifade ediliyor. Açıklamadaki verilere göreyse sigaranın yol açtığı hastalıklardan her yıl 117 bin kişi ölüyor, hastalıkların tedavisi içinde her yıl 2,5 milyar dolar harcama yapılıyor.