HABER

Uyuşturucu tehlikesi okul kapısında

Okullarda tehlike çanları çalıyor. Madde bağımlılığı ve kullanımı ilk ve ortaöğretim kurumlarında giderek artıyor.

Uyuşturucu tehlikesi okul kapısında

Öğrencilerin yüzde 13'ünün sigara, yüzde 7'sinin alkol ve yüzde 1.29'nun ise uyuşturucu madde kullandığı belirlendi. Türk Eğitim-Sen, 42 ilde 13 bin 950 ilk ve orta öğretim öğrencisi üzerinde bir anket yaptırarak carpıcı ve ürkütücü sonuçlara ulaştı. Buna göre, öğrencilerin yüzde 13'ü sigara, yüzde 7'si alkol ve yüzde 1.29 uyuşturucu madde kullanıyor.

Erkek öğrencilerin 12-13, kız öğrenciler 14-15 yaşlarında sigara ile tanışıyor. Alkole başlama yaşı ise erkeklerde 14-15, kızlarda 16-17 yaş. İlköğretim okullarının kapısına kadar gelip dayanan madde bağımlılığı tehlikesi toplumun sağlığı ve ülkenin geleceği için çok ciddi bir risk oluşturduğu kaydedilen Türk Eğitim-Sen raporunda alkol, sigara ve uyuşturucu maddelerin kullanımının artık görmezden gelinecek küçük bir sorun olmadığı, aksine çocuklarımızın ve geleceğimizin hayatı için doğrudan tehlike oluşturan başlıca unsurlar olduğu belirtildi.

Öte yandan, yapılan bir başka araştırmaya göre de, uyuşturucu kullananların yüzde 8.5'i 16 yaşından küçük, yüzde 77.9'u ise 16-30 yaşlarında uyuşturucu kullanmaya başladıklarını ifade ettiler.

Türk Eğitim-Sen, ayrıca madde bağımlılığının önüne geçilmesi için başlattığı imza kampanyasında topladığı 90 bin imzayı devletin yetkili organlarına ulaştırarak, bu konuya dikkat çekmeye çalışıyor.

ANKARA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler