Uzmanlardan şoke eden Snapdragon uyarısı: 1 milyar akıllı telefon tehlike altında!

Qualcomm Snapdragon işlemcili Android akıllı telefonlar için endişelendiren bir haber geldi. Check Point isimli bir güvenlik firmasının uzmanları, yaptıkları araştırmalar sonucunda Snapdragon işlemcili Android akıllı telefonların açıklardan dolayı casusluk aracına dönüşebildiğini açıkladı. Uzmanlara göre açıklardan etkilenebilecek akıllı telefon sayısı 1 milyardan fazla.

Uzmanlardan şoke eden Snapdragon uyarısı: 1 milyar akıllı telefon tehlike altında!

Qualcomm Snapdragon işlemciler, Android dünyasında hayli popülerler. Hatta AnTuTu'nun son verilerine göre en güçlü 10 Android akıllı telefonun tamamı Qualcomm üretimi Snapdragon 865 ve Snapdragon 865 Plus işlemci kullanıyor. Bu iki işlemci Qualcomm'un ürettiği en güçlü iki işlemci ve performansları iPhone 12'ye ve Huawei P40 serisine çok yakın. Bu sonuçlar Qualcomm'u mutlu etmeye yetiyor. Fakat her şey bu kadar da toz pembe değil. Zira, Check Point güvenlik araştırmacıları Snapdragon işlemcilerde büyük bir tehlike keşfetmiş durumdalar.

GÜVENLİK ARAŞTIRMACILARI 400'DEN FAZLA AÇIK VAR DEDİ

Firma tarafından yayınlanan bir rapor, Snapdragon işlemcilerin 400'den fazla güvenlik açığına ev sahipliği yaptığını gösterdi. Güvenlik araştırmacılarının sonuçlarına göre Snapdragon işlemcilerdeki bu açıklar yüzünden kötü niyetli kişiler, çeşitli yazılımlar ve uygulamalar ile Android akıllı telefonlara sızabilir ve müdahalede bulunabilir. Üstelik akıllı telefon kullanıcısının, bunlar yaşanmadan önce indirdiği bir dosyanın, yazılımın ya da uygulamanın kötü niyetli olup olmadığını anlama şansı çok düşük. Anlasa bile söz konusu dosyayı kaldırmak kolay olmayabilir. Zira, bu gibi zararlı yazılımları kaldırmak çok zor.

Snapdragon

QUALCOMM GÜVENLİK AÇIKLARI İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Check Point, CVE-2020-11201, CVE-2020-11202, CVE-2020-11206, CVE-2020-11207, CVE-2020-11208 ve CVE-2020-11209 olmak üzere toplam 6 güvenlik açığının adını kamuoyuyla paylaşmış durumda. Qualcomm ise güvenlik açıkları için yoğun bir şekilde çalıştıklarını söylüyor. Qualcomm'un ilk incelemelerine göre ise şu ana dek bu güvenlik açıklarını kullanan olmamış. Yani şimdilik içiniz rahat olabilir. Ayrıca Qualcomm'un Snapdragon işlemcili akıllı telefon kullanıcılarına bir tavsiyesi var; O da uygulamalarınızı sadece Google Play üzerinden yüklemeniz yönünde.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Yan yana birileri ile konuşuyorum, bir bakıyorsunuz telefonda konuşmamıza konu olan ne ise onun reklamı. Hiç bir sosyal site üyesi değilim. Yani facebook, instegram, Twitter vs.vs hiç birisine üyeliğim yok. Ama artık bizi dinliyorlar. İyiden iyiye belli oldu.
bunun bu konuyla alakası yok. telefonu kurarken gmail hesabi ile kuruyorsun. google ve crome da kurulu telefonda. bu uygulamalarin mikrofon özelliği açıksa ki kesin açıktır. yapay zeka ile konusilan kelimelere göre ihtiyacin olan urun reklamlari her mecrada karşına çıkar. seni beni dinleyip kim nr yapsın. suan sadece reklam çıkarıyorlar karşımıza yarin ne olur bilemem.
zaten benim banka hesabimda 1 milyor dolar var (reis duymasin, calar mazallah) ve butun islemlerimide hep o telefonla yaparim, sifrem de 1234 :D
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler