Vali Güler: "Endişeye gerek yok"

İSTANBUL (İHA) - İstanbul Valisi Muammer Güler, Yalova'nın Çınarcık İlçesi'nde meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki depremin ana fay hattı üzerinde meydana gelen bir deprem olmadığını belirterek, "Endişeye gerek yok" dedi.

Şişli Etfal Hastanesi'nde düzenlenen bir ödül törenine katılan Vali Güler, basın mensuplarının dün yaşanan depremle ilgili sorularını yanıtladı. Depremin meydana gelmesinin ardından yetkililerle sık sık görüştüğünü belirten Güler, "Afet Yönetim Merkezimiz de İstanbul çevresinde depremde herhangi bir hasar meydana gelip gelmediğine baktı. Şimdi şu bilgiyi söyleyebilirim. Uzmanların da verdiği bilgi; bu deprem Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde, ana fay hattı üzerinde olan bir deprem değil. Tali fay hattı üzerinde olan bir deprem. Tedirginlik yaratacak bir deprem değil. Bu bölgede zaman zaman doğal hareketlenme olarak da değerlendirebiliriz" dedi.

Vali Güler, endişeye gerek olmadığının altını çizerek, "Ayrıca bu depremin 1963'te Çınarcık'ta meydana gelen depremi çağrıştırdığı söylendi. Bu depremden sonra 4 ayrı deprem daha kaydedildi. Bu depremin, büyük bir depremin tetikleyicisi olmadığı, ana fay hattı üzerinde olmadığı söylendi. Muhtemel İstanbul depremiyle ilgili zaten çalışmalarımızı yürütüyoruz. Depreme hazırlık çalışmaları kapsamında Avrupa Yatırım Bankası'ndan 310 milyon euroluk kredi aldık. Dün de 300 milyon euroluk bir kredi daha aldık. Hazırlık çalışmalarımız sürüyor. Tabii ki her an depreme hazır olmalıyız. Bilincimizin yerinde olması gerekiyor" diye konuştu.