HABER

Valilik seçimleri de Demokrat Parti'nin

New York (AA)- ABD'de yapılan seçimlerde Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçiren Demokrat Parti, valilik seçimlerinde de çoğunluğu sağladı.

Cumhuriyetçilerin güçlü olduğu güney eyaletlerinde bile başarılı sonuçlar alan Demokratlar, 50 eyaletin 28'inde valilik seçimlerini kazanarak, 12 yıldır ilk kez valilik seçimlerinde çoğunluğu ele geçirmiş oldu. Massachusetts, Ohio, New York, Arkansas, Colorado ve Maryland valilik seçimlerini kazanan Demokrat Partili adaylar, seçim öncesi zayıf görüldükleri Iowa, Michigan, Oregon ve Wisconsin'de de valiliği kazanmayı başardı. Massachusetts'te Demokrat Partili Deval Patrick eyaletin ilk siyah valisi ve herhangi bir eyalette valiliği kazanan ikinci siyah olarak tarihe geçti.

New York'ta Wall Street ve büyük şirketlere savaş açan genel savcı Eliot Spitzer, Demokrat Parti adayı olarak girdiği seçimleri rahatlıkla kazanarak vali seçildi.
Son üç başkanlık seçiminde Cumhuriyetçilere daha çok oy veren Colorado'da da Demokratlar valiliği kazanırken, Arkansas'ta 1992'den bu yana ilk kez bir Demokrat vali seçildi. Michigan, Wisconsin ve Oregon'da da Demokratlar zayıf girdikleri seçimi kazanmayı başardılar. Seçimden önce Cumhuriyetçilerin 28, Demokratların 22 valiliği vardı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön