Van'da nevruz gerginliği

VAN (İHA) - Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van İl Başkanlığı tarafından oluşturulan komite tarafından Atatürk Kültür Parkı'na kurulmak istenen platforma emniyet güçlerinin izin vermemesi gergin anların yaşanmasına neden oldu.

DTP Van İl Başkanlığı tarafından oluşturulan bir komitenin organize ettiği Nevruz kutlamalarının 22 Mart 2008 Cumartesi günü yapılmasına izin vermeyen ve 21 Mart Cuma günü gerçekleştirilmesini isteyen valilik açıklamasının sebep olduğu girginlik sürüyor. Bugün öğle saatlerinde Nevruz Bayram'ının kutlanacağı Atatürk Kültür Parkı'nda getirilen platform malzemeleri polis tarafından kamyonlardan indirilmezken, Van Belediyesi tarafından kurulan seyyar tuvaletler ise sökülerek kamyonlara yüklendi. Bu duruma tepki gösteren Tertip Komite Başkanı Necmi Kalçık, Van Valiliği'ne müracaat ederek 22 Mart 2008 Cumartesi günü kutlayacakları bayrama izin verilmediğinden dolayı programlarının alt üst olduğunu söyledi. Kalçık, olağanüstü halin olmadığı bir yerde anti demokratik uygulamaların yaşandığını iddia ederek, "Biz Nevruz'u valiliğin belirttiği şekilde kutlamayacağız. Biz kurul olarak çekildiğimiz için halkın Nevruzunu nasıl kutlayacağına karışmayacağız. Biz demokratik bir ortamda halkla birlikte Nevruzumuzu kutlayacağız. Siyasi kimliğimiz ile bir parti bünyesinde değil de halk olarak kutlayacağız" dedi.

Seyyar tuvaletlerin söküldüğünü gören komite üyeleri, Belediye Başkanı Burhan Yenigün'ü makamında ziyaret edeceklerini belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler