HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Velilere 'öğrenme güçlüğü' uyarısı

Yeni eğitim dönemi öncesi uzmanlar, özellikle okula yeni başlayacak olan çocukların öğrenme güçlüğü yaşayabilecekleri konusunda ailelerini uyardı.

Velilere 'öğrenme güçlüğü' uyarısı

Psikolog Semra Görhan, öğrenme güçlüğü çeken çocukların özel öğretim yöntemleriyle, bireysel çalışmalarla başarılı olabileceklerini belirterek,"Bu çocuklarımıza özgüven kazandırılarak zorluk derecesi az olan başarabileceği akademik beceriler verilmelidir" diye konuştu.
Öğrenme güçlüğünün, çocuğun okuma-yazma, matematik yada konuşma alanlarında yaşıtlarına göre daha fazla zorluk çekmesi olarak tanımlanabileceğini söyleyen Psikolog Semra Görhan, öğrenme güçlüğü çeken çocukların ilköğretime başladığında okumayı yazmayı öğrenemediğini, her sınıfta bir yada iki tane benzer durumda çocuk bulunduğunu belirtti.

Görhan, "Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar, matematikte öğrendiklerini çabuk unutur. Örneğin ilerleyen sınıflarda çarpım tablosunu karıştırır ya da unutur. Özellikle çarpma ve bölmeyi yanlış yapar. Eksik okur yazar. Öğrenme güçlüğü genellikle okulla ilgili bir sorun olduğu için bu çocuklar ders dışı alanlarda problem yaşamayabilirler. Bilgisayar yada cep telefonunu bir çok yetişkinden daha iyi kullanırlar. Ama ders başarısı ailelerin beklediği gibi olmaz. Çalıştıkları halde akademik seviyeleri düşüktür. Ders çalışırken dikkatleri dağılır. Uzun süre masa başında oturup ders çalışamazlar" dedi.
Psikolog Görhan, ailelerin öğrenme güçlüğü bulunan çocuklarını tanımlarken,"İsterse yapar, dersin dışında her şeyi çok iyi yapıyor" yada "Haylazlığından yapmıyor" gibi ifadeler kullandıklarına dikkat çekerek,"Oysa bu çocuklar ancak özel öğretim yöntemleriyle ve bireysel çalışmalarla başarılı olabilirler. Özgüvenleri düşük olduğu için dersi başaramayacaklarını düşünürler. Öncelikle çocuğa özgüven kazandırılmalı, zorluk derecesi daha az olan başarabileceği akademik beceriler verilmelidir. Ayrıca kalıtsal yönü incelenmelidir. Aileler sabırlı olmalı, bu durumun çocuğun isteği dışında gerçekleştiği unutulmamalıdır" dedi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler