HABER

Venezeula ile İspanya arasında gerginlik

Madrid (AA)- Şili'de düzenlenen 17. İbero-Latin Amerika Zirvesi'nde eski İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar'ı "gerçek bir faşist" diye adlandıran ve İspanya İşverenler Örgütü Konfederasyonu'nu da 2002 yılında Venezulea'da kendisine karşı yapılan darbe girişimini desteklemekle suçlayan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in sözleri, İspanya ve Venezuela arasında büyük gerginliğe yol açtı.

Zirve kapsamında bugün düzenlenen bir toplantı sırasında konuşurken eski İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar için yine "faşist" yakıştırmasını yapan Hugo Chavez'e ilk tepki İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'dan gelirken, Chavez'in devam etmesi üzerine eliyle işaret ederek "kes sesini" diyen İspanya Kralı Juan Carlos, toplantı salonunu terketti.

Chavez'in, Aznar ve İspanyol işadamlarını suçlayan sözlerinden sonra araya giren Zapatero, "Bu masada demokratik hükümetler var" diyerek, Aznar'ın İspanyol halkının demokratik bir seçimiyle göreve gelmiş bir başbakan olduğunu kaydetti. Kral Carlos, toplantının yalnızca kapanış bölümünde yer aldı.

Geri Dön