HABER

Vergi mükelleflerinin emtia envanteri çıkarılacak

Antalya (AA)- Maliye Bakanlığı, yeni yılda vergi gelirlerini artırıcı denetimlerine hız verirken, mal ticareti ile üretim yapan vergi mükelleflerine yönelik "Emtia" envanteri çıkaracak.

Antalya Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütçü, 2008 yılında vergi gelirlerini artırıcı bir takım tedbirlerin uygulanmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi. Sektör denetimlerinin de artacağını belirten Sütçü, Maliye Bakanlığının 9 Ocak 2008'den itibaren Türkiye genelinde mal ticareti ve üretimi yapan vergi mükellefleri üzerinde
"Emtia Envanteri" çalışması yapılacağını bildirdi.

Mal ticareti ve üretimi yapan vergi mükelleflerin kaydi envanter ile fiili envanterlerinin birbirini tutması gerektiğini dile belirten Sütçü, bu konuda ticaret ve sanayi odaları, esnaf odaları birlikleri ile ilgili meslek odalarına emtia envanteri yapılacağı bilgisi verilerek mükelleflerin uyarıldığını kaydetti.

Sütçü, emtia envanteri çalışması sırasında öncelikle stokları fazla olan işletmeler ile KDV'si yüksek görülen riskli mükelleflerinin inceleneceğini vurguladı.
Antalya'da 5-6 bin civarında vergi mükellefi üzerinde emtia envanteri çalışması yapılacağını anlatan Sütçü, Türkiye genelinde yapılacak bu çalışmaların 20 günde tamamlanacağını sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön