HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Vicdani retçiler TBMM'de

CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, vicdani reddin askerlikten kaçma bahanesi olmadığını belirtti.

Türmen, "Türkiye'nin gerek anayasasının 90. maddesi gereğince, gerek AİHS'nin kararlarını uygulamak yükümlülüğü gereğince vicdani reddi kabul etmesi gerekiyor" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen ve BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Meclis'te Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na vicdani retle ilgili sunum yapan vicdani retçiler ve anti militaristler ile basın toplantısı düzenledi. CHP'li Türmen, vicdani reddin askerlikten kaçma bahanesi olmadığını belirterek, "Vicdani reddin kabul edilmesi için; önce inanç olması, bunun zorunlu askerlikle çelişmesi, bu çelişkinin başka türlü üstesinden gelinememesi ve devletin vicdani ret yerine başka bir kamu hizmeti göstermesi lazım" dedi.

Türmen, bugün Avrupa Konseyi'ne taraf olan 47 devletten Türkiye ve Azerbaycan dışında 45'inin vicdani reddi kabul ettiklerini söyledi. AİHM'in bu konuda Türkiye aleyhine kararı bulunduğuna işaret eden Türmen, AİHM'in 'vicdani reddin kabul edilmesinin din ve vicdan özgürlüğüne girdiğini ve inanç özgürlüğüne ilişkin bir hak olduğunu kabul ettiğini' söyledi. Türmen, "Türkiye'nin gerek anayasasının 90. Maddesi gereğince, gerek AİHS'in kararlarını uygulamak yükümlülüğü gereğince vicdani reddi kabul etmesi gerekiyor. Böyle bir yasal yükümlülüğü var" diye konuştu.

BDP'li Kaplan da, Türkiye'nin AİHM kararları gereği yasal yükümlülüğü olduğunu belirterek, "Yeni anayasa süreci bir şanstır. Bizim partimizin zaten bu konuda kanun teklifleri, araştırma önergeleri olmuştur" şeklinde konuştu.

Kaplan, bir soru üzerine, ''Ülkede 2 milyon silahlı var, yani 37 kişiden 1'i silahlı. 30 yıldır neyi çözdü bu- Demek ki farklı yöntem aramamız gerekiyor. Silahların dışında fikirleri de konuşmak, diyalog, uzlaşma zamanıdır'' dedi.

Kaplan, vicdani reddin anayasaya girmemesi durumunda kadınlara da zorunlu askerlik gelebileceğini söyledi.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı aktivisti Coşkun Üsterci ise, Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısında vicdani reddin, anayasal güvence altına alınmasını uluslararası belgelere dayanarak anlattıklarını bildirdi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler