HABER

Vladimir Putin: Kuzey Kore'yi vurmak mümkün ancak istenilen sonucu vereceği meçhul

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da düzenlenen Rus Enerji Haftası'nın ana oturumunda katılımcılara hitap etti. Vladimir Putin, Kuzey Kore'yi vurmanın mümkün olduğunu ancak bu adımın istenilen sonucu vereceğinin meçhul olduğunu ifade etti.

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Rus Enerji Haftası'nın ana oturumunda katılımcılara hitap eden Putin, Kore Yarımadası'nda kullanılan savaş söyleminin tehlikeli olduğunu vurguladı.

'KİMSE KUZEY KORE'NİN NEREDE NEYE SAHİP OLDUĞUNU BİLMİYOR'

Rus lider, "Açık açık konuşalım: Kuzey Kore'yi silahsızlandıracak bir vuruş yapılabilir mi? Yapılabilir. Peki amaca ulaşılır mı? Bu meçhul, zira muhtemelen hiç kimse Kuzey Kore'nin nerede neye sahip olduğunu bilmiyor. Kuzey Kore kapalı bir ülke ve hiç kimse bu konuda yüzde yüz bilgi sahibi değil. Cevap ortadayken savaş söylemine gerek var mı? Bence yok" ifadelerini kullandı.

'KUZEY KORE'NİN NÜKLEER DENEME POLİGONLARI RUSYA'DAN 200 KM UZAKLIKTA'

Kuzey Kore'nin nükleer deneme poligonlarının Rusya sınırından 200 kilometre mesafede olduğunu kaydeden Putin, dolayısıyla denemelerin Rusya'yı ABD'den daha fazla endişelendirdiğinin altını çizdi.

'ASKERİ ÇÖZÜM DESTEKÇİLERİ, KUZEY KORE REJİMİNİ GÜÇLENDİRİYOR'

"Pyongyang'la güç dili ile konuşmaya çalışanlar Kuzey Kore rejimini güçlendiriyor" diye devam eden Putin, askeri çözüm destekçilerini uyardı.

'KİM JONG-İL, NÜKLEER SİLAHLARI OLDUĞUNU 2001 YILINDA BANA SÖYLEMİŞTİ'

Diğer taraftan Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un babası, ülkenin eski lideri Kim Jong-il'in 2001 yılında kendisine nükleer silaha silaha ve basit topçu sistemleriyle Güney Kore'nin başkenti Seul'u vurabilecek imkana sahip olduklarını söylediğini anlattı.

Putin sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık 2017'deyiz, Kuzey Kore daimi yaptırım koşulları altında yaşıyor ve artık nükleer yerine hidrojen bombasına sahipler. Basit topçu sistemlerinin yerini 5.000 kilometreye kadar menzile sahip füzeler aldı. Sorunu çözmenin yolu gerçekten bu olabilir mi? Hayır. Her şeyin tersine gittiğini zaten hepimiz görüyoruz."

Geri Dön