HABER

Ya vajinismus psikolojik bir hastalık değilse?

Vajinismus terimi 1850 yılında kullanılmaya başlanmıştır. İlişkide ağrı hisseden veya ağrı olduğu için hiç ilişkiye giremeyen kadınlara vajinismus teşhisi konuyordu.

Ya vajinismus psikolojik bir hastalık değilse?

Kadının muayenesinde herhangi yapısal bir sorun görülmediği için vajinismusun psikolojik olduğu kanısına varılmıştı. Bu hastalığın kadının ilk gece korkusuna bağlı olabileceği veya daha önce cinsel tacize uğraması sonucu geliştiği veya aile baskısı sonucu oluştuğu düşünülüyordu.

Kapalı toplumlarda sık görüldüğü iddia edilen vajinismus hastalığı birinci dünya ülkeleri olan Amerika ve İngiltere ‘de dahi sıklıkla görülüyor. İlk gece korkusuna bağlı olduğu düşünülüyor ama kadın 3 çocuk doğurmuş olsa da ilişkide ağrı hissediyor.

Aslında yaptığım muayenelerde kadında, pelvik taban kaslarına dokunulduğunda ciddi bir hassasiyet, ağrı ve buradaki kasların adeta bam teli gibi gerildiğini görüyorum. Bu kadınları ağrı nedeniyle kesinlikle muayene edemiyoruz. Fizyolojik nedenli olduğu kesinleşen bu hastalığa Amerika’da vajinismus yerine ‘pelvik myofasiyal ağrı’ denmeye başlandı. Hem nedeni hem de sonucunun kas kasılması olduğu artık netlik kazandı.

Değişik kadın gruplarını etkileyen bu hastalığın artık psikolojik temelli olmadığı, ve sadece psikoterapi ile değil buradaki hassas kas gruplarını gevşetme tedavisi kullanarak, hızlı bir şekilde sonuç alındığı görülmüştür. Uzun süredir yurtdışında uygulanan botoks tedavisinin kadınlara çok yardımcı olduğu klinik çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Vajinismus için botoks uygulaması sırasında kadına hafif sedasyon yani uyku veriliyor, böylece kadın tedavi sırasında botoks injeksiyonu ağrısını hissetmiyor. Botoks uygulaması tek seans yapılıyor ve botoksun kas gevşetme etkisi dört ay devam ediyor. Hassas ve ağrılı olan kasları gevşeyen kadın artık ağrısız bir şekilde ilişkiye girebiliyor. Uygulama sonrası tekrar tedavi hiçbir hastaya gerekmiyor. Botoks ile tedavinin başarılı olması dahi bu hastalığın aslında fiziksel bir sebebe bağlı olduğunu gösteriyor.

Vajinismus sıkıntısı yaşayan çiftler bu hastalığın psikolojik olduğunu ve hatta hiçbir zaman kadının kafasından korkuları atamayacağını düşünüyor, bu da morallerini daha çok bozuyor. Vajinismus tedavisinde yeni bir ufuk açan botoks tedavisi sayesinde birçok evlilik kurtulacak ve birçok kadın anne olacak, kendini suçlamayı bırakacak, ağrısız ilişki yaşayacaktır.

OP. DR. EBRU ÜNAL

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Öyle değilse pratikle geçebilir işte,düz mantıkla bakacaksın...
doktor hanım ne yazdığnın farkında değil DSM yi anlamamış.
Geri Dön