HABER

Yabancılara 2,5 hektardan fazlası yok

Yabancıların, Türkiye'de taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinimleri 2.5 hektarı geçemeyecek.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu sicil müdürlüklerinin yabancılara mülk satışı sırasında izlemesi gereken yöntemleri belirledi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Necdet Poyraz, bu yıl başında Tapu Kanunu'nda yabancıların mülk edinmesi hakkında yapılan yasal düzenlemeye ilişkin genelge yayımladı.

Genel Müdürlük ayrıca, Dışişleri Bakanlığı ile yapılan yazışmalar sonucunda, taşınmaz mal edinimi konusunda Türkiye ile arasında tam karşılıklılık bulunan ve bulunmayan ülkelerin listelerini de hazırlayarak, tapu sicil müdürlüklerine gönderdi.

Genelgeye göre, karşılıklılık bulanan ülkelerin vatandaşları, işyeri ya da mesken olarak kullanmak üzere, uygulama imar planı veya mevzii imar planı içinde bu amaçlarla ayrılıp tescil edilen taşınmazları satın alabilecek, bağımsız ve sürekli nitelikte sınırlı ayni hak edinebilecek.

Müdürlükler, karşılıklılık bulunmayan ülkelerin vatandaşlarının taşınmaz edimi taleplerini ise doğrudan reddecek. Karşılıklılık bulunan ve bulunmayan ülkelerin listelerinde adı geçmeyen ülkelerin vatandaşları hakkında da Genel Müdürlük'e başvurulacak ve buradan gelecek talimata göre hareket edilecek.

Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı'nın askeri yasak bölge ve güvenlik bölgeleriyle ilgili listesi hazırlanıncaya kadar satışlar sırasında askeri makamlardan görüş istenecek.

Genelgeye göre, tapu sicil müdürlükleri, yabancılar ile yabancı ticaret şirketleri dışındaki vakıf, dernek, kooperatif, cemiyet, topluluk ve cemaatlerin, taşınmaz edinme taleplerini reddedecek. Lehlerine sınırlı ayni hak tesis etmeyecek.

Yabancı uyruklu gerçek kişilerin Türkiye'de taşınmaz ve sınırlı ayni hak edimleri 2,5 hektarla sınırlı tutulduğundan, Bakanlar Kurulu artırma yetkisini kullanmadığı sürece bu limitin üzerinde gelen talepler de kabul edilmeyecek.

Bu arada yabancıların ve yabancı şirketlerin kamu yararı ve ülke güvenliği bakımından taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinemeyeceklerin alanların tespiti için de çalışma yürütülüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler