HABER

Yasak maddeler belirlendi

ANKARA (İHA) - İnsan gıdası elde edilebilen hayvanlarda kullanıldığı zaman insan sağlığına zarar vereceği için bazı farmakotoksikolojik etkili maddelerin hayvanlara kullanımı yasaklandı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın hazırladığı Gıda Değeri Olan Hayvanlara Uygulanması Yasak Olan Maddeler Hakkında Tebliğ'i, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğde, hayvanlara uygulandığında, hayvansal kökenli gıdalardaki kalıntıları hangi seviyede olursa olsun insan sağlığına zarar verdiği tespit edilmiş olan farmakotoksikolojik etkili maddeleri sıralanıyor ve bu maddelerin kendilerinden insan gıdası elde edilebilen hayvanlara uygulanması yasaklanıyor. Buna göre, "aristolochia spp., kloramfenikol, furazolidon dahil olmak üzere nitrofuranlar, klorpromazin, kloroform, kolsişin, dapson, dimetridazol, metridazol, ronidazol" içeren ve gıda değeri olan hayvanlarda kullanılmaya mahsus olan veteriner ispençiyari ve tıbbi müstahzarların daha önceden verilmiş olan ruhsatları iptal edilmiş sayılacak. Bu maddelerin test ve araştırma amacıyla gıda değeri olan hayvanlarda kullanımı dabakanlığın iznine tabi olacak.

KONTROLLERİ BAKANLIK YAPACAK Bakanlık, halk sağlığını korumak amacıyla, kullanımı yasaklanan söz konusu maddelerin var olup olmadığını ya da gıda değeri olan hayvanlara uygulanıp uygulanmadığını tespit etmek amacıyla kontroller yapacak. Hayvansal kökenli gıdalardaki kalıntı kontrolleri sonucundabu maddelerin gıda değeri olan hayvanlara uygulandığı ya da bu amaçla kullanılabilecek maddelerin veya ürünlerin var olduğu tespit edilirse, söz konusu maddelerin menşei ile imali, ithali, depolanması, dağıtımı, satışı ve uygulanması konularında sorumluları tespit etmek amacıyla gerekli tüm araştırmaları yapacak. Söz konusu yasaklanmış maddeler veya bu maddeleri içeren ürünler yed-i emine alınarak, idari ve adli işlemler başlatılacak.

CEZAİ İŞLEMLER UYGULANACAK
Tebliğde yer alan farmakotoksikolojik etkili maddeleri ya da bunları içeren ürünleri gıda değeri olan hayvanlara uygulamak, uygulanmasına izin vermek, gıda değeri olan hayvanların yetiştirildiği çiftliklerde bulundurmak, ilgili bakanlıkların izni olmadan bu maddeleri imal veya ithal etmek, dağıtmak veya satmak, ayrıca bu konuda araştırma veya denetim yapan ilgili kamu personelini engellemek de yasaklandı. Bu fiilleri işleyenler hakkında mesleki ve idari cezalar saklı kalmak kaydıyla, ilgili mevzuat gereğince cezai işlemler uygulanacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön