HABER

Yaz mevsiminde "aşırı terleme" kabusu

Yaz mevsiminde daha belirgin hale gelen aşırı terleme problemi, 'iyontoforez, botulinum toksini' uygulaması ve gerektiğinde ise cerrahi yoldan başarıyla tedavi edilebiliyor.

Yaz mevsiminde "aşırı terleme" kabusu

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Nar, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, vücut ısısının kontrolünü sağlayan terlemenin, birçok kişinin hem özel hem de sosyal hayatını olumsuz etkileyen önemli sorun haline gelebildiğini belirtti. Terin salgılanmasının, insanlarda sinir sisteminin sempatetik denilen kısmının çalışması ile ilgili olduğunu vurgulayan Dr. Aslı Nur, toplumun yüzde 1'inde bu sistemin aşırı düzeyde çalıştığını bildirdi.

Bu durumun sebebinin tam bilinmediğini ve doğuştan olduğunu ifade eden Dr. Nur, özellikle stresli durumlarda bu sistemin aşırı çalıştığını kaydetti. Genel olarak terlemenin, kış aylarında daha az rahatsız edici olduğunu anlatan Dr. Aslı Nur, "Bunun dışında tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar, şişmanlık, menopoz, ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan hormonlar, aşırı terlemeye yol açabilmektedirler" dedi.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Nar, aşırı terlemenin, bakteri üremesini kolaylaştırdığı için kokuya da sebep olduğunu belirterek, ruhi ve fiziki sorunlara yol açan, sosyal hayatı zorlaştıran terlemenin, ellerde, koltuk altında, ayak altlarında, yüzde ve gövdede oluşabildiğini bildirdi.

TERLEMENİN SEBEBİ

Tedaviye başlanmadan önce terleme sebebinin tespit edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Aslı Nar, "Terleme sorunu olan kişinin öncelikle kilo durumu inceleniyor. Aldığı ilaçlar gözden geçiriliyor. Hastanın menopozda olup olmadığı araştırılıyor. Endokrinoloji uzmanının yapacağı değerlendirme ile sorunun tiroid bezinden veya böbrek üstü bezlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı belirleniyor" diye konuştu.

Dr. Nar, bu durumların hiçbirinde sorun tespit edilmez ise, doğuştan sempatetik sinir sisteminin aşırı çalıştığı kanaatine varılabileceğini ifade ederek, "Tedavide ilk olarak genel tedavi yaklaşımları uygulanır. Kişi öncelikle kıyafetini düzenlemeli ve daha hafif giyecekler giymelidir. Lokal olarak talk pudrası veya oldukça etkili olan alüminyum klorid içeren solüsyonlar mutlaka denenmelidir. Bazı hastalarda sempatetik sinir sisteminin çalışmasını azaltmak ve böylece de terlemeyi azaltmak için ilaçlar kullanmaktayız. Bazı hastalarda strese bağlı terlemeyi kontrol edebilmek amacı ile psikoterapi önermekteyiz" dedi.

TERLEME TEDAVİSİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Nar, terleme tedavisinde son derece başarılı sonuç veren yöntemleri ise 'İyontoforez, Botulinum toksini uygulaması ve cerrahi girişim' olarak sıraladı.

'İyontoforez' yönteminde, küçük su banyosu içinde el veya ayaklara hafif elektrik akımı verildiğini kaydeden Dr. Aslı Nar, "Sık tekrarlanması gerekmektedir. Hafif ve orta derecede terlemesi olan hastalarda oldukça iyi cevap alınmaktadır" diye konuştu.
Dr. Nar, 'Botulinum toksini'nin ise, özellikle koltuk altı terlemesinde kullanılan bir madde olduğunu belirterek, "Aslında doğal bir zehirdir ve sulandırılarak tıpta çeşitli amaçlarla uzun zamandır kullanılmaktadır. Ter bezlerini çalıştıran sinirleri felç ederek etki göstermektedir. Oldukça etkili yöntemdir. Terlemeyi 3-4 kat azaltmaktadır. 6-12 ay gibi uzun aralıklarla tekrarı gerekmektedir" dedi.

'Cerrahi' tedavinin, ellerdeki ve yüzdeki aşırı terleme için önerildiğini söyleyen Dr. Nar, 'Endoskopik transtorasik sempatektomi' olarak adlandırılan teknikle, koltuk altından bir delik açılıp, akciğer bölgesindeki yüz ve ellere giden sinirlerin başlangıç bölgesinin kesildiğini bildirdi. Ellerde yüzde 99 civarında başarı elde edildiğini ifade eden Dr. Nar, "Ayaklardaki terleme için bel bölgesindeki sinirlerin kesilmesi uygulanmaktadır. Sadece koltuk altı terlemelerinde koltuk altı ter bezlerinin alınması ile iyi sonuçlar elde edilmektedir" diye konuştu.

İSTANBUL (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön