HABER

Yeni denizaltı ihalesinde yarış başladı

Ankara (AA) - Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) 6 adet yeni tip denizaltı tedarikine ilişkin ihalesinde, üç firmadan teklif alındı.

Azami oranda yerli katkı ile yapımı planlanan denizaltı ihalesinde, Fransa, Almanya ve İspanya firmaları yarışacak.

Edinilen bilgiye göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın denizlerdeki hareket kabiliyeti ve bu doğrultuda da etkinliğinin arttırılmasını amaçlayan havadan bağımsız tahrik sistemine (AIP) sahip 6 adet yeni dip denizaltı alınması, SSM'nin "öncelikli tedarik projeleri" arasında yer alıyordu.

Müsteşarlık tarafından teklife çağrı dosyaları yayımlanan ihalede, son teklif verme süresi 12 Kasım 2007'de doldu. Buna göre, ihaleye Fransa, Almanya ve İspanya'dan üç firma teklif verdi.

Azami oranda yerli katkı payı ile Gölcük Tersanesi Komutanlığında inşası planlanan yeni tip denizaltı ihalesinde Fransa'dan DCNS, Almanya'dan HDW-MFI ve İspanya'dan Navantia S.A firmaları yarışacak.

Finansmanı Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın öz kaynaklarından karşılanması planlanan ve denizaltıların hazırlanan şartname gereği Türkiye'deki Gölcük tersanelerde, yüksek oranda yerli katkı payı ile gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Geri Dön