HABER

Yerleştirmeye Esas Puanlar ne zaman ilan edilecek? YEP hesaplama!

TEOG sonuçları açıklandı ki şimdi sıra yerleştirmeye esas puanların ilanına geldi. 1. dönem ve 2. dönem TEOG sınav sonuçları ile hesaplanan YEP öğrencilerin liseye geçişte tercih yapmaları için kullanılıyor. Öğrenciler YEP ile tercih yapacak ve ona göre bir okula yerleştirilecekler. İşte TEOG sonuçları ve YEP ile ilgili detaylar...

Yerleştirmeye Esas Puanlar ne zaman ilan edilecek? YEP hesaplama!

Öğrenciler ile veliler için bugün önemli bir gündü. Bugün 2017 TEOG 2. dönem sınav sonuçları açıklandı ve YEP'ler şekillenmeye başladı. TEOG sınav sonuçlarından alınan puanlar ile hesaplanan Yerleştirmeye Esas Puanlar öğrencilerin lise tercihinde kullanılıyor. Öğrenciler orta öğretimde okumak istedikleri liseyi YEP'e göre seçecekler.

TEOG sonuçları için tıklayınız

YERLEŞTİRMEYE ESAS PUAN HAKKINDA HER ŞEY

Tercih dönemi kullanılacak Yerleştirmeye Esas Puan Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılır. Peki ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı ve yıl sonu başarı puanı nasıl hesaplanır?

Ağırlıklandırılmış ortak puanlar derslerin ağırlık katsayılarının derslerden alınan sınav sonuçları ile çarpılması sonucu elde ediliyor. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık

Katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır.
Yıl Sonu Başarı Puanı hesaplaması: Öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacak. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yıl sonu başarı puanı elde edilecektir. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacak. Öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar, 8’inci sınıf yılsonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacak.

Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.
MEB'in aşağıdaki bağlantı iler erişebileceğiniz TEOG hesaplama aracı ile YEP değerinizi hesaplayabilir kesin sonuçlar öncesinde puanınız hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

MEB TEOG HESAPLAMA ARACI

Geri Dön