KADIN

Yok artık: Deprem olacağını tahmin eden 'kahin gibi' Twitter kullanıcıları

Yok artık: Deprem olacağını tahmin eden 'kahin gibi' Twitter kullanıcıları

Dün Ege Denizi'nde Karaburun açıklarında 6,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, İzmir’in yanı sıra aralarında İstanbul’un da bulunduğu birçok batı ilinde hissedildi. Neyse ki sarsıntıda can kaybı yaşanmadı.

Yürekler ağıza geldi

Sarsıntı İzmir, İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kütahya, Manisa, Aydın, Balıkesir, Bursa, Yalova, Edirne, Kırklareli ve Eskişehir'de hissedildi. Büyük panik yaşayan vatandaşlar kendilerini sokağa attılar. Deprem nedeniyle telefon hatlarında kısa süreli aksamalar yaşandı.

Kimileri ise deprem olacağını önceden sezdi

tretr

melda

Melda Onur'un depremden saatlar önce attığı bu tweet kullanıcıları hayrete düşürdü.

Melda Onur yılanlar konusunda haklıydı

erferer

Sürüngenlerin, suda ve karada yaşayan yüzergezerlerin veya balıkların, büyük bir deprem öncesinde garip davranışlar sergilediği bilgisi birçok ülkede yaygın biçimde dile getiriliyor. Örneğin, 1975 yılında Çin'in Haicheng kentinde meydana gelen depremden yaklaşık bir ay önce, yılanların topluca yuvalarından çıkmaya başladığı görülmüştü.

Hatta depremin şiddetini bile önceden bilenler vardı

Corleone105 isimli kullanıcının depremden bir gün önce attığı tweetleriyle depremin şiddetini tahmin ettiği iddia edildi. Ancak kullanıcı deprem hakkında düzenli aralıklarla tweet atması sebebiyle eleştirildi ve hesabını kapattı.

Peki artçı sarsıntılar gelecek mi?

Deprem uzmanı Prof.Dr. Övgün Ahmet Ercan, İzmir'de korku yaratan 6.2 büyüklüğündeki 16 saniye süren sarsıntının uyarıcı bir deprem olduğunu söyledi. Prof.Dr. Ercan, bölgede henüz boşalmamış bir enerji olduğunu, 5.1 büyüklüğüne varan artçıların 15 gün boyunca sürebileceğini bildirdi.

Olası ihtimallere karşı önlem almakta fayda var."Deprem çantası nasıl hazırlanır?" diyenler için;

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.