YÖK, bütün devlet ve vakıf üniversitelerindeki dekanların istifasını istedi

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Türkiye genelinde bin 577 dekanın istifasını istedi.

YÖK, bütün devlet ve vakıf üniversitelerindeki dekanların istifasını istedi

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yürüttüğü soruşturmada bin 577 dekanın istifasını istedi.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında cemaat operasyonları ve görevden almalar sürerken, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Türkiye'de bütün devlet ve vakıf üniversitelerinin dekanlarının istifasını istedi. Türkiye'de bin 176'sı devlet üniversitesi, 401'i vakıf üniversitesinde olmak üzere toplam bin 577 dekan görev yapıyor.

YÖK'ün, istifa istemesinin ardından, dekanların gerekli değerlendirmelerden geçirileceği, cemaatle bağlantısı tespit edilen dekanların görevden alınacağı öğrenildi. Diğer isimlerin ise görevlerine geri dönmeleri bekleniyor.

İLK İSTİFA GELDİ

YÖK'ün 1577 dekanın istifasını istemesinin ardından Akdeniz Üniversitesi'nde 19 dekan istifa etti.

DEKANLARI YÖK ATIYOR

Fakültenin ve birimlerinin temsilcisi olan dekan, rektörün önereceği, üniversite içinden veya dışından üç profesör arasından Yükseköğretim Kurulunca üç yıl süre ile seçiliyor ve normal usul ile atanıyor. Süresi biten dekanın yeniden ataması yapılabiliyor.

YÖK Başkanı Profesör Yekta Saraç, dün Türkiye'deki 165 devlet ve vakıf üniversitesinin rektörlerini olağanüstü toplantıya davet etmiş ve onlardan cemaat üyesi olduğunu bildikleri isimleri YÖK, emniyet ve savcılıklara listeler halinde bildirmelerini istemişti. Üniversitelerde rektörlerin yapacağı bu çalışmalara rağmen ileriki dönemde eğer bir cemaat üyesine rastlanırsa hesabın da rektörlerden sorulacağını kaydetmişti. İstifa talebi, üniversitelerdeki rektörleri kapsamıyor.

15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında MEB'de 15 bin 200 kamu personeli

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
HEPİSİNİ KENDİNİZ ATADINIZ...AMA SUÇLU CHP..
dün aynı yatağa giridiyordunuz pastayı paylaşmadınız tabi :)
@facetoface70 annen de o yatakdaydı
@samet_135 işte sizin zihniyetiniz, bilmezsiniz, okumazsınız, araştırmazsınız, biri yorum yapsa bir şeyler düşünse cevap veremeyecek kapasitede olduğunuz için küfür ederek üste çıkmaya çalışırsınız, ne adiliktir bu...
fetullah gülen denilen iblis abdullah öcalanla beraber kominizmle savaş dernekleri kurucusudur. kominizzle savaş dernekleri abd tarafından yapılandırıldı abd baskısı olan ülkelerde! akıl hocaları eğitmenleri aynı kişiler! farklı kulvarlarda farklı hedeflerde ama aynı amaç için yetiştirilen takdiksel ajanlardır. arz ederim.. o iblisin emiri ile yada yardımlarını kabul ederek cuntacı olanları ve buna destek olanları bu aziz milletin vicdanına havale ederim!.....
@elaborate yani rte nin ne olduğu çok güzel açıkladın arz ederim
@elaborate öcalan marksist-leninist diye biliyorum. yani rus uşağı.
@milanbaros009 Hadi oradan...ABD uşağı demeye dilin varmıyor, Rus uşağı diyorsun. PKK'ya silahları ABD verecek, Öcalan nasıl Rus uşağı olacak. Öcalan da marksist-leninist değil, bildiğin cia-mit karışımı bir ajan. Zamanında devletten burs alıp okumuş, devlet tarafından görevli olarak çalışmış biri. Öldüremediklerinden belli değil mi zaten. Öcalan Rus ajanı olsaydı, PKK Esad'la hareket ediyor olurdu. Konuşuyorsunuz ama boş konuşuyorsunuz. Kuru sıkı salla gitsin. Desteksiz atıyorsun. Öcalan ABD'nin yaratıklarından biridir.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler