HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Yollarda gürültüye karşı 'yeşil koridor' önerisi! 'Sizi sinirli ve yorgun yapıyor' diyerek uyardı

Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk, insan sağlığını olumsuz etkileyen gürültü kirliliğine karşı caddelere sesi emebilen ve azaltan sarmaşık gibi bitki türleri ve ağaçlar dikilerek ‘yeşil koridor’ oluşturulmasını önerdi.

Yollarda gürültüye karşı 'yeşil koridor' önerisi! 'Sizi sinirli ve yorgun yapıyor' diyerek uyardı

Türkiye’de hızla artan şehirleşme ve sanayileşme, trafik, inşaat faaliyetleri ve kalabalık nüfus gibi birçok faktörün neden olduğu gürültü kirliliği, hayatı olumsuz etkiliyor. Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk, kirliliğin en önemli kaynağının ulaşım olduğunu belirterek, “45 desibelin üzerinde hissettiğimiz ses, gürültü, sizi yavaş yavaş sinirli, yorgun yapabilir. Trafiğin, deniz ve kara taşımacılığının yoğun olduğu yerlerde yaşıyorsanız, burada insan sağlığı için çok konforlu şartlar oluşuyor” dedi.

sg

Ulaşım kaynaklı gürültü kirliliğini önleyebilmek için önerilerde bulunan Öztürk, dur-kalk sisteminin minimize edilmesi gerektiğini kaydetti. Öztürk şunları söyledi:

YOLLARA AĞAÇ

“Gürültü kirliliğini önlemek için caddelerimizi yeşil koridorlara dönüştürmemiz lazım. Ağaclandırmamız, yeşil alanlara dönüştürmemiz, caddelerin kenarındaki bütün alanları sarmaşıklarla donatmamız lazım. Sarmaşık gibi bitkiler ciddi şekilde absorbe eder. Böylece daha az sesin yayılması sağlanır. Ağaçlar ve yeşil alanlar sesi emer, binalara ve insanlara gürültüyü ulaştırmaz.”

thumbs_b_c_c259a0c2903ed2867befbcab3db27823

SAĞLIKLI UYKU İÇİN 35 DESİBEL

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Ayça Çiprut, gürültünün işitmenin yanı sıra uykuyu da olumsuz etkilediğini belirterek, “Kardiyovasküler sistem problemleri yaratabiliyor, dikkat dağınıklığı, huzursuzluk ve kaygı, endişenin artmasına sebep olabiliyor. Sağlıklı uyku için 30-35 desibeli geçmemesi gerekiyor. Günlük bir ofiste çalışıyorsanız 50-55 desibel arasında olabiliyor. Hastanelerde ve okullarda ise bu düzeyin daha düşük olması gerekiyor” diye konuştu.

(AA)Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayına alınmıştır

Express

En Çok Aranan Haberler