HABER

Yunanistan uyruklu insan taciri yakalandı

İZMİR (İHA)- İzmir'in Seferihisar İlçesi'nde illegal yollardan Yunanistan'a kaçmak isteyen 118 kişi, jandarma ve sahil güvenlik ekipleri tarafından yakalandı. Sığacık yakınlarında Yunan bayraklı tekne içerisinde yakalanan mültecileri, Yunanistan uyruklu bir kadın tacirin 3'er bin dolar karşılığında kaçırdığı belirlendi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı ekiplerin yaptıkları istihbarat çalışmaları sonucu Sığacık açıklarında Yunan bayraklı "ASİNA" isimli tekneyi durdurarak arama yaptı. Yapılan aramada, tekne içerisine gizlenmiş 38 Irak, 5 Afganistanlı mülteci yakalandı. Tekne kaptanı Huturıadıs Stelios (40) ve insan kaçakçıları arasında "Dişi tacir" diye bilinen organizatör Lhxia Rusenova (43) gözaltına alındı. Gözaltına alınan dişi tacir ve kaptan, mültecilerin İstanbul'dan kamyonlarla geldiğini, buradan da 3'er bin dolar karşılığında Yunan bayraklı tekneyle Yunanistan'a götüreceklerini itiraf etti. Ekipler, organizatör Rusenova'nın daha önce de Yunan bayraklı tekneyle yurt dışına adam kaçırdığını ortaya çıkardı.

KAMYON İÇERİSİNDE YAKALANDILAR Kaçaklarla ilgili soruşturmayı genişleten jandarma ekipleri, Seferihisar girişinde kamyon içerisine gizlenmiş olan 83 Pakistanlı'yı teknelere binmek üzereyken yakaladı. Gözaltına alınan mülteciler, organizatörü tanımadıklarını ve İstanbul'dan kamyonlarla İzmir'e geldiklerini söyledi. Gözaltına alınan kamyon şoförü Orah Karisil (43) suçunu itiraf ederek, "20 kişilik kamyona 83 kişiyi balık istif eder gibi üst üste yerleştirdik. İstanbul'dan İzmir'e geldik, ancak tekneye binmek üzereyken jandarma yakaladı" dedi. Balıkçılık yapan ve organizatörlere 400 milyon karşılığında yardım eden Berkant Gültekin de (19) gözaltına alındı.

İfadeleri alınan ve sağlık kontrolünden geçirilen 118 mülteci ve 1 bayan organizatör, kamyon şoförü ve kaçmalarına ardım eden 1 kişi, ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön