HABER

Yunanistan ve İtalya'da kuş gribi paniği

ATİNA (İHA) -Yunanistan'ı ve İtalya'yı da kuş gribi paniği sardı. Sicilya'da ve Selanik'te ölü bulunan kuğuların kuş gribi virüsü olan H5N1 taşıdığı bildirildi.

2 gün önce Selanik'te 3 ölü kuğu bulunmuş, kuğular kuş gribi H5N1 virüsünü taşıyıp taşımadıklarının incelenmesi için Londra'ya gönderilmişti.

Londra'dan bugün yapılan açıklamaya göre, 3 kuğuda da kuş gribi virüsüne rastlandı. Gelişmeler üzerine kuğuların bulunduğu Selanik'e yakın köylerin karantinaya alındığı öğrenildi. Akşam saatlerine doğru Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

H5N1 VİRÜSÜ İTALYA'YA GELDİ

İtalya Sağlık Bakanı Francesco Storace, Sicilya'da ölen 2 kuğunun yanı sıra ülkenin çeşitli yerlerinde başka kuşların da kuş gribi virüsü taşıdığını doğrulayarak, "H5N1 virüsü İtalya'ya geldi" dedi.

Storace, İtalya'nın güneyindeki Publia, Siciyla ve Kalabriya bölgelerinde doğada yaşayan 17 kuğunun öldüğünü ve bu vakaların yarısında kuş gribinin teyit edildiğini söyledi.

Storace, yaban hayvanlarından insana H5N1 virüsünün doğrudan geçmediği konusunda kesin konuştu, ancak İtalya'ya gelen H5N1 virüsünün "yüksek ölçüde patojen" olduğunu kaydetti.

Kuş gribinin, az ya da çok tehlikeli farklı tipleri bulunuyor. Bunlar arasında H5N1, H5N2, H7N7 virüsleri sayılıyor. 2003'ten bu yana milyonlarca kanatlının itlafına yol açan salgın 165 insana bulaşmış, bunlardan 8'i ölmüştü.

BULGARİSTAN'DA KUŞ GRİBİ

Bulgaristan'da yaban kuşlarında son derece ölümcül türde H5N1 kuş gribi virüsüne rastlandığını bildirdi.
Komisyondan yapılan açıklamada, İngiltere'deki laboratuarda yapılan testlerde Bulgaristan'da bulunan yaban kuşlarından alınan örneklerde H5N1 virüsü tespit edildiği bildirildi. Virüsün, geçen hafta Romanya sınırı yakınındaki Vidin bölgesindeki yaban kuşlarında tespit edildiği kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler