HABER

Yunanistan'da kar hayatı felç etti

Yunanistan'da yağan yoğun kar, hayatı felç etti. Dışişleri Bakanlığı'nda Yorgo Papandreu'nun devir teslim töreni dahi, olumsuz hava koşulları sebebiyle iptal edildi.

Yunanistan'da kar hayatı felç etti

Yunanistan'ı Perşembe akşamından itibaren etkisi altına alan kötü hava şartları, hayatı olumsuz şekilde etkilemeye devam ediyor. Yoğun kar yağışı, tüm kesimlerinde devam ediyor. Şehirlerarası yolların çoğu, kapanmış durumda. Atina-Selanik otobanı halen kapalı bulunuyor. Karayolları ekipleri, kapalı yolları açmak için büyük çaba sarfediyor. Atina-Patras otobanı Korintos şehri yakınlarında, kar kalınlığının 60 cm.'yi bulduğu belirtildi.

Bu arada Atina şehir merkezinde de yoğun kar hayatı felç etti. Ana yolların çoğu kapalı durumda ve ulaşım zorlukla gerçekleştrilmekte. Şehrin yüksek kesimlerinde oturanlar ise kar kalınlığının 80 cm.'ye ulaşması sebebiyle evlerinden çıkamadı. İşyerlerinin çoğu kapandı.

Şehirde her gün toplu taşımayı sağlayan bin 600 otobüsten sadece 200'ü, başkentin anayollarında hizmet vermekte. 300 troleybüs ise hizmet veremiyor. Atina banliyo trenleri de bugün hizmet veremeyecek. Havaalanına ulaşımı sağlayan otobanın da büyük bir bölümü, buzlanma sebebiyle kapatıldı. Şu ana kadar Atina, Elefterios Venizelos Havaalanı'ndan gerçekleştirilmesi planlanan 100'e yakın uçuşu iptal etti. Havaalanının saat 14:00'te açılması planlanıyor.

Atina Valiliği, tüm okul ve üniversitelerin tatil edilmesi kararını aldı. Şehir merkezinde hava sıcaklığı eksi 3 dereceye kadar indi.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nda bugün Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, 7 Mart genel seçimleri sebebiyle görevini Bakan Yardımcısı Tasos Yaniçis'e devredecekti. Ancak Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamada, görev teslim töreninin olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelendiği açıklandı.

Ülkenin kuzey kesimlerinde de hava şartları çok kötü. Yaklaşık 800 köy yolu kapandı. İoannina ve Kavala şehir merkezlerindeki anayollar dahil, tüm yollar kapalı durumda. Kar yüksekliği bazı yollarda 1 metreyi aşıyor.

Selanik şehrinde Valilik ve Belediye çalışanlarının yollara tuz dökmesine rağmen şehirdeki yollar ve şehire yönelen tüm yollar kapalı durumda. Selanik Makedonya Havaalanı da, tipi sebebiyle kapalı durumda.

Batı Trakya'nın Rodop dağlarındaki köylerde de ulaşım kesilmiş durumda. Şu saatlerde Valilik, anayolları açmaya çalışıyor.
Meteoroloji yetkilileri, kötü hava koşullarının Cumartesi sabahına kadar devam edeceğini açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler