Yüz kırıkları sonrası iyileşme süreci sandığınız kadar uzun değil!

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Emre Hocaoğlu, yüz kırıkları sonrası iyileşme sürecinden bahsetti.

Yüz kırıkları sonrası iyileşme süreci sandığınız kadar uzun değil!

Yüz kırıklarında uygulanan cerrahi müdahale ile birlikte ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönem de çok önemlidir. Yüzde bulunan kırık kemiğe yönelik tedavilere kırık oluştuğu andan itibaren başlanmalıdır. Yaralanmaların ciddi olduğu ya da başka bölgeleri etkilediği durumlarda ise yüz kemiğinin tamiri bir miktar geciktirilebilir. Bu gibi durumlarda müdahale etme süresi 7 ile 21 gün arasında değişiklik göstermektedir. Burada önemli olan konu kemikler kaynamaya başlamadan önce müdahalede bulunmaktır. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası süreç yüz kırıklarının iyileşme sürecini doğrudan etkilemektedir.

Yüz Kırıklarının Tespiti

Yüzde bulunan kırıkların tespitine yani kırığın oluştuğu bölge ve oluşan kırığın durumuna göre tedavi yöntemi belirlenir. Ayrıca tedavi için birçok alternatif bulunmaktadır. Cerrahi müdahalenin gerektiği kırıkların yanı sıra müdahale edilmeden kendi kendine iyileşecek kırık çeşitleri de görülebilmektedir. Kırıklar kaynadıktan sonra cerrahi müdahaleleri zorlaştırabilir bu nedenle zamanlama önemlidir. Kırıklar kaynamadan yapılan operasyonlarda zamanlama alınacak sonucu olumlu yönde etkiler. Bu nedenle kırığın tespiti ile bile birlikte zaman yönetimi hastanın iyileşme sürecini kolaylaştırır ve tedavideki başarı oranını yükseltir. Yapılması uygun görülen cerrahi müdahalelerde kırık durumuna göre plak ve vida sistemleri uygulanabilir. Genelde bu sistemlerdeki tüm parçalar titanyumdan yapılmaktadır. Her ne kadar yabancı maddeler olsa da bu malzemeler çoğunlukla doku reaksiyonuna ve enfeksiyona neden olmaz ve hastalar genelde hayatları boyunca bu malzemeler ile yaşarlar. Enfeksiyon görülmesi durumunda ise tekrar küçük bir operasyonla takılan malzemeler çıkarılmaktadır.

Yüz Kırığı İyileşme Süreci

Kırık ve kırığı meydana getiren travmaya bağlı olarak yüzde şişlikler ve morarmalar meydana gelebilir. Morarma ve şişliklerin yanında başka görsel sorunlar da travmaya bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda ameliyat gecikebilir. Operasyon öncesinde şişliklerin inmesi beklenir ve ardından cerrahi müdahale yapılır. Cerrahi müdahale sonrası şişlikler ve morarmalar tekrar ortaya çıkabilmektedir. Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morarmanın iyileşme süreci 2 ile 4 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Kırığın meydana geldiği kemikler müdahale sonrası 3 hafta içinde kaynamaya başlamaktadır. Kırık tespitinin yapılması, kırık için uygulanan tedavi yönteminin belirlenmesi ve tedavinin uygulanması iyileşme sürecini doğrudan etkileyen önemli faktörlerdir. Kemiklerin onarımının yapılması ile birlikte hissedilen ağrılar azalmaya başlar. Onarımı takip eden hemen birkaç gün içinde hızlı bir iyileşme meydana gelir.

Doç. Dr. Emre Hocaoğlu
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
www.emrehocaoglu.com
Instagram://dremrehocaoglu
Facebook://docdremrehocaoglu

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler