ABD Başkan Yardımcısı Pence, Filistin'de istenmeyen adam ilan edildi

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 19 Aralık'ta yapacağı ziyaret öncesi Filistin'de istenmeyen adam ilan edildi.

Fetih Hareketi Merkez Konsey Üyesi Cibril er-Rucub, bir televizyon programında ABDBaşkan Yardımcısı Pence'nin iki hafta sonra Filistin'e yapacağı ziyaret öncesi istenmeyen adam ilan edildiğini duyurdu.

KABUL ETMEYİN ÇAĞRISI

Pence'nin Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmek üzere 19 Aralık'ta Filistin'i ziyaret edeceğini belirten Rucub, Pence'nin istenmeyen adam ilan edildiğini vurgulayarak, Arap ülkelerine, Kudüs'ü bir bütün olarak İsrail'in başkenti ilan eden ABD'den hiçbir yetkiliyi kabul etmeme çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Trump, düzenlediği basın toplantısında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

KUDÜS'TEKİ YARIM ASIRLIK İŞGAL YENİ BİR BOYUTA TAŞINDI

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de kentin doğusunu ve batısını tek taraflı "birleşik başkent" ilan etti. Buna karşılık BGMK, 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı.

BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.

ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği uyarılarını gözardı etti.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Amerika zaten çözümsüzlükten yana, amacı silah tacirlerinin değirmenine su taşımak, ortalığı sürekli gererek dünyaya silah satmak...
Allahın laneti üstünüzde olsun inşallah..... Kaç milyon insanın bedduasını alarak hangi şartlarda yaşayacaksın çok merak ediyorum
@enginn77 Öyle rahat uyuyor ki bilemezsin. Herşey istediğimiz gibi gidiyor diye de mutludurlar. beddua meddua işlemez bunlara. Boşuna yırtma kendini.
abd başkanı şarlatandır bizdede birtane mualefette var bilin bakalım kim
Peruk kafa kudurdu kendi başını yesin...
İsrail'in eski Cumhurbaşkanı Ben Gorion 6 Şubat 1962 tarihli Look Magazin'deki demecinde: "Bütün dünya merkezi Kudüs olacak yeni bir Birleşmiş Milletlerin, Federatif bir üyesi haline gelecek, bütün ordular feshedilecek ve böylece Yeni Dünya Düzeni gerçekleşecektir." iddiasında bulunmaktadır. 17 Şubat 1959 da ABD senatosunda konuşan Siyonist James Warurg: "Sevseniz de sevmeseniz de, zorla veya antlaşmayla, ama mutlaka bir Dünya Devletine kavuşacağız" şeklindeki planlarını açıklamıştır. Siyonistlerden H. Mendlovit: "Bir Dünya Hükümeti kurulacağı kesindir. Sorun bunun ne şekilde gerçekleşeceğidir
MAHMUT ABBAS FİLİSTİNİN ŞEREFİ İÇİN ONURU İÇİN NAMUSU İÇİN MÜSLÜMANLARIN İRADESİ İÇİN GEL BU ALÇAKLARIN FİLİSTİNE GELMESİNE MANİ OL DÜNYADA SANA SAHİP CIKSIN BU DURUŞU GEL GÖZTERDE MÜSLÜMANLAR SANA VE FİLİSTİNE SAHİP CIKSIN AMA İLK SAHİPLİĞİ SEN YAP DURUŞUNU GÖZTER KORKMA BU İTLERİN FİLİSTİNE VEYA SEN ABD,YE GİTME BİRAZ SABRET DİK DUR EĞİLME DERİM BAKALIM NE YAPACAKSIN EY ABBAS EY FİLİSTİN HALKI ABBAS YAPMAZSA SİLER YAPIN KOVUN GİTSİN BU ABD.İTLERİNİ BU ŞEREFLİ DURUŞU BARİ YAPIN GÜÇ HER ZAMAN OLMAYA BİLİR AMA ŞEREF ONUR HER ZAMAN LAZIM OLUR ŞİMDİ BUNUN ZAMANIDIR SİLAHSİZDA ERKEKLİK YAPILIR....
Diğer Haberler