AB'de Schengen değişimi: Sınır kontrolü başlıyor

Schengen bölgesinde sistematik sınır kontrolü başlıyor. Artık 'şehirden şehire gezer gibi' sınır geçmek sona erecek.

AB'de Schengen değişimi: Sınır kontrolü başlıyor

Avrupa Birliği'nin (AB) terörle mücadelesi yönergesi, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) oylanarak kabul edildi ve değişti; bu kapsamda bundan böyle Schengen bölgesine giriş ve çıkışlarda sistematik kontrole tabi tutacak.

Avrupa Birliği (AB) terörle mücadele yönergesi güncellendi. Avrupa Parlamentosunda (AP) oylanarak kabul edilen yeni yönergede terörle mücadele kapsamında bundan böyle Schengen bölgesine giriş ve çıkışlar sistematik kontrole tabi tutulacak.

AB'DEN ÖNEMLİ SCHENGEN KARARI

Strazburg'da devam eden AP Genel Kurulunda, AP'nin Romanyalı üyesi Monica Macovei'nin hazırladığı tasarıya ilişkin rapor görüşülerek oylandı.

Genel Kurulda, artan terör tehdidi, AB'ye geri dönen yabancı savaşçılar, AB dışından gelen tehditler gibi gelişmelere karşı, 2002 yılında uygulamaya sokulan "Terörle Mücadele Yönergesi" üzerinde değişiklik yapılarak kabul edildi.

Buna göre, Aralık 2015'te Avrupa Komisyonu tarafından yapılan çalışma ile Schengen sınır kurallarında değişikliğe gidildi. Üye ülkelerden, Schengen bölgesine kara, hava ve deniz yoluyla giren veya çıkan tüm yolcular kontrolden geçirilecek. Kontroller, klasik uygulama olan pasaport, kimlik belgesi veya seyahat belgesi kontrollerinin dışında Schengen Bilgi Sistemi, çalınan veya kaybedilen pasaportlar gibi verilerin kullanılması şeklinde gerçekleştirilecek. Aynı zamanda kontrollerin sınırlarda aşırı yoğunluk ve gecikmelere neden olacağı durumlarda "şüphelenilen" kişiler belirlenip kontrol edilebilecek. Bu durumda yine klasik kimlik-pasaport kontrolü mutlaka yapılacak.

ŞÜPHELİ KİŞİLER KONTROL EDİLECEK

Bir ay içerisinde uygulamaya geçmesi beklenen yeni kuralların, havaalanlarında gerekli tedbirlerin alınması ve kontrol noktalarının yeniden düzenlenmesi aşamaları göz önünde bulundurularak 6 aylık bir esneklik döneminden sonra tam olarak devreye girecek. Bu süre içerisinde sadece "şüpheli kişiler" geniş çaplı kontrolden geçirilebilecek.

AMAÇ: 'AB SINIRLARININ DAHA İYİ KORUNMASI'

AB sınırlarının daha iyi korunması ve özellikle Suriye ve Irak'ta savaşmaya gidip AB'ye geri dönen AB vatandaşı "yabancı savaşçıların" yakalanması amacını taşıyan tasarı 469 evet, 120 hayır ve 42 üyenin çekimser oyuyla kabul edildi.

Mevcut uygulamada, AB vatandaşları Schengen bölgesi girişlerinde pasaport veya kimlik belgesi göstererek geçebiliyordu. AB dışı ülkelerin vatandaşları ise sadece girişlerde yoğun kontrole tutuluyordu. Yeni uygulama ile bu kişiler girişte olduğu gibi çıkışlarda da kontrol edilecek. Yeni düzenleme Danimarka, İngiltere ve İrlanda'yı kapsamıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Adamlar sınırlarını nasıl koruyor.. bizdede çat kapı gelen geliyor eline kolunu sallayarak..
@emre_ey zaten sınırlarını bizden koruyorlar kefereler
birlik dağıldı..
AB nin aldigi dogru karar Gelenler bombaci mi cahil cuhela kesim mi? Ne yapicak onlari tiyatro mu kurduracak..
Birlik mirlik kalmadi dagildi
Ben AB birliğinin yerinde olsam Nato çatısında değil, AB bünyesinde ordu oluşturdum..
Ab bu saatten sonra bitmiştir,dağılmıştır.Zaten çoğu ülkede çıkmak için can atıyor...
AB NİN SINIRLARI ÖNEMLİ AMA TÜRKİYENİN SINIRLARI ONLAR İÇİN HİÇ ÖNEMLİ DEĞİL. KANSIZ BU AVRUPALILAR ONUN İÇİN AB NİN MİSYONU BİTMİŞTİR.
Alman başkan merkel yıllık 500 yüz mülteci alabileceklerini söyledi,,beşyüz şaka gibi,bizim bu semt en diğer semte trafik ışıklarından kamp kurmuş suriyeliler daha fazla emin olun.. o beş yüz ü de tak diye almıyor,,yedi seceresi araştıralacak ve tam sağlık kontrölünden sonra... bizimki ise sanki türkiye babasının çiftliği misali,miliyonları sorgusuz sualsiz alıyor...yetmiyormuş gibi hala mikrofonlarda avazı çıktığı kadar bağırıp buyur ediyor..
Bizimkiler sınır değil sinir.Bizde sınıra kurdele gerin de ilk geçene madalya veririz olimpiyat ateşi yakarız..
Diğer Haberler