Cephe hattında tansiyon yükseliyor: Tüm gece bombaladılar

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu gece geç saatlerde tüm cephe boyunca Azerbaycan mevzilerini bombaladı. İki ülke arasındaki sınır hattında gerginlik artarak devam ediyor. Geçen haftadan bu yana süren çatışmalarda, 5 Ermeni askeri hayatını kaybederken, Azerbaycan ordusundan da 1 asker hayatını kaybetti.

Azerbaycan sınır birliklerine sızma operasyonu gerçekleştiren Ermenistan, dün gece saatlerinde Azerbaycan tarafına 8 füze ile saldırması sonucunda çatışmalar sabah saatlerine kadar devam etti.

AZERBAYCAN GENİŞ KAPSAMLI TATBİKAT BAŞLATTI

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in onayladığı plana göre, geniş kapsamlı tatbikata başlandığı bildirildi. Ordunun savaşa hazırlık durumu ve farklı birliklerin ortak hareket yeteneğinin öğrenilmesi amacıyla düzenlenen tatbikatta, 23 bin asker görev yapıyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun dün gece sınır hattının, Ağstafa, Köhnegışlag, Kazak, Tovuz, Ağdam, Fuzuli tarafından ağır silahlarla, Azerbaycan birliklerini ateşe tuttuğunu duyurdu.

Savunma Bakanlığı, Ermenistanın bu girişimine anında karşılık verildiğini; Ermeni askerlerin geri çekilmek zorunda kaldığını ancak şiddetli çatışmaların sürdüğünü açıkladı.

ALİYEV: ERMENİSTAN'IN SALDIRILARINA GEREKEN CEVAP VERİLECEK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın gerçekleştirmiş olduğu ateşkes ihlallerine gereken cevabın anında verileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Aliyev, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları Stefan Viskontini, Igor Popov'u, Richard Hoqlandı ve AGİT Dönem Başkanı özel temsilcisi Anji Kaspşiki bugün makamında kabul etti.

Cumhurbaşkanı Aliyev kabul sırasında gerçekleştirmiş olduğu konuşmada, Ermenistan tarafı ne zaman AGİT Minsk Grubu seyahat etse onun ertesi günü bu şekilde ateşkes ihlali gerçekleştirdiğini ifade etti. Aliyev konuşmasına şöyle devam etti:

"Sizin Ermenistan'a ve Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarına seferinizden sonra ve Azerbaycan'a gelişiniz sırasında Ermenistan temas hattında Azerbaycan'a karşı ateşkes ihlali yaparak bir Azerbaycan askeri hayatını kaybetti. Azerbaycan Ordusu her zaman olduğu gibi, yeterli cevabı verdi ve bunun sonucu biliyorsunuz. Bu, benim için şaşırtıcı değildir, çünkü Ermenistan tarafı herhangi önemli görüşmelerde veya sizin yolculuğunuz sırasında bu tür provokasyonlar gerçekleştiriyor. Biz bunun birkaç kez - 2014, 2016 yıllarında ve şimdi de tanık olduk. Onlar, elbette, biliyorlar ki, sivil ve askerimize karşı istenilen provokasyona biz yeterli yanıt vereceğiz”

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
tek millet iki devlet...can azebeycan ülkücüler sezinle bunu bütün alem iyi bellesin...
ben olsam azerbaycanı yerinde doğrudan savaşa girerim toprakalrımı geri alırım nasıl olsa bizim toprak rusya ve ab ülkeleri müdahele edene kadar toprakları alırım ondan sonra hiç bir güç kuvvet çıkaramaz.azrebaycan ordan biz burda girelim.
Amaç Azerbaycanın daha çok silah almasını sağlamak. Ermenistan da ABD Rusya Almanya gibi ülkelerden Azerbaycanın savunmaya harcadığı paradan hisse almasıdır. Yukardan emir geliyor maşa olarak ermenistan kullanılıyor Askerin ölmesi umurunda değil ermenistanın.
bu sayfayı yazan kardeşim ermeni askeri ölmüştürde azerbaycan askeri şehit olmuştur bu hatayı düzeltirsen sevinirim .
bu sayfayı yazan kardeşim ermeni askeri hayatını kaybetmiştir doğru da azerbaycan askeri şehit olmuştur
Diğer Haberler