Dünyanın en yaşlı insanı 117 yaşında hayatını kaybetti

İtalyan Emma Morano'nun 117 yaşında hayatını kaybettiği bildirildi. Morano, resmi bilgilere göre 19. yüzyıldan beri hayatta olan tek kişiydi. 29 Kasım 1899'da İtalya'nın Piedmont bölgesinde doğan dünyanın en yaşlı insanı Emma Morano hayatını kaybetti. Morano sadece 3 yüzyıla yayılan bir hayat yaşamakla kalmadı, aynı zamanda yaşamı boyunca 2 Dünya Savaşı, 90 İtalyan hükümeti ve oğlunun ölümünü gördü.

Morano, 117 yaşındaydı ve resmi bilgilere göre 19. yüzyıldan beri hayatta olan tek kişiydi.

İtalya'nın kuzeyindeki Verbania kentindeki evinde hayatını kaybetti.

Uzun ömrünü genetiğine ve 90 yılı aşkın bir süredir devam ettiği 2'si çiğ olmak üzere günde 3 yumurta yeme alışkanlığına bağlıyordu.

Morano'nun annesinin 91 yaşına kadar yaşadığı, bazı kardeşlerinin de 100 yaşını gördüğü belirtiliyor.

Morano gençlik fotoğrafıyla birlikte

Morano uzun yaşamını aynı zamanda 1938 yılında eşinden ayrılmasına da bağlıyordu. Çift 1938'de ayrı yaşamaya başlamasına rağmen, 1978'e kadar evil kaldı.

75 yaşına kadar çalışan Morano, bir daha evlenmemeyi seçti. New York Times'a verdiği bir röportajda bu kararıyla ilgili "Kimsenin bana hükmetmesini istemedim" dedi.

Morano'nun son 20 yıldır iki odalı evinden ayrılmadığı ve sadece bir kaç yıl önce tam zamanlı bakıcı tuttuğu belirtiliyor.

ABD merkezli Gerontoloji Araştırma Grubu'na (GRG) göre, şu an dünyanın en yaş almış insanı 10 Mart 1900 doğumlu Jamaikalı Violet Brown.

117'inci yaşını geçen yıl pastayla kutlamıştı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
RESMİ İSTATİSTİKLERE GÖRE 2016 SONU İTİBARI İLE ÜLKEMİZDE 100 YAŞ ÜZERİ 5232 KİŞİ YAŞIYORMUŞ 5232 KİŞİDEN EVİ OLMAYANLARA TOKİ KONUTLARI ZEMİN DAİRELERİNDEN TERCİH ÖNCELİĞİ TANINARAK SATILSA ONLARIN SON YILLARINI GÜVEN İÇİNDE GEÇİRMELERİ SAĞLANSA DOĞRU OLMAZ MI ?
@erol863 Ne TOKİ si ne zemini.. bu insanların huzura,rahata ihtiyaçları var. napsın 15 katlı binalarda oturup.. pencereden dışarı bakınca bina mı görsünler? yaşlı insanlar, alıştıkları yerden ayrılmak istemezler. gel seni sarayda yaşatayım desen de kabul etmezler zaten.
Hayatını yitirmiş.OLDU yani.Hayatini yitirmek zenginin ölüm adı.
117 yaşına kadar günde 3 yumurta yediyse öteki tarafta tavuklar yakasını bırakmaz :)
@emirzk :)))
Gözleri lazer/katarakt ameliyatı yapılsa Takma diş/implant takılıp konuşma/nefes alma kolaylığı sağlansa Kulaklarında çökme önlense Yüzüne karından alınan kök hücre nakledilse El ayak parmakları güçlendirilse Boyun omurga dirsek/diz el/ayak bilekleri yağlanıp işler hale getirilse Otomatik sağa sola 45 derece dönebilen yatağı olsa Sık sık su temiz su/içecekler içmesi sağlansa Soğuktan sıcaktan korunması sağlansa Bir iki ek uygulama ile dinç kalması sağlanır yaşadığı kadar daha yaşaması sağlanırdı Abd'de dahi sosyal güvenlik kurumları insana değer vermiyor/verilmiyor
@erol863 sen öyle yaparsın
Diğer Haberler