Ermenilerin kayıp altınları bulundu

Zorunlu göçe tabi tutulan Ermeniler’in taşınmazlarının satışından elde edilen 5 milyon Osmanlı altınının akıbeti belli oldu.

Ermenilerin kayıp altınları bulundu

Diaspora Ermeni lerinin sık sık dile getirdiği Ermeniler’in satılan mallarına ait paranın izine ulaşıldı. Alman bankası Reichsbank’a transfer edilen paraya Müttefik devletleri savaş tazminatı olarak el koymuş.

I.Dünya Savaşı'nda Anadolu'dan göç eden ve tehcire uğrayan Ermeniler’e ait olduğu belirtilen 5 milyon Osmanlı altın ı değerindeki kayıp paranın sırrı çözüldü. Türk Tarih Kurumu'nun (TTK) Emval-i Metruke Komisyonu'na ait belgeler üzerinde yaptığı iki yıllık araştırma sonucunda bugünkü değeriyle 1 milyar 300 milyon sterlin olan Osmanlı altınına I. Dünya Savaşı'nın galip devletlerince el konulduğu ortaya çıktı. Savaş tazminatı olarak paraya el koydukları anlaşılan İngiltere 'nin bir grup Britanya vatandaşı Kanadalı Ermeni'ye bu paradan ödeme bile yaptığı belirlendi.

TAZMİNATIN EN ÖNEMLİ KALEMİ

TTK Ermeni Araştırmaları Merkezi'nde çalışan Prof. Dr.Kemal Çiçek paranın akıbetini ortaya çıkardı. Ermeniler’in tazminat taleplerinin en önemli kalemi olan parayla ilgili sürecin başlangıcı I. Dünya Savaşı'na gidiyor. Tehcir edilen ve göç eden Ermenilerin geride bıraktıkları ev, arsa ve tarla gibi gayrimenkulleri 'Emval-iMetruke' yani geride bırakılanmal ilan edilerek tasfiye ediliyor. Bugünkü değeri 1 milyar 300 milyon sterlini bulan 5 milyon Osmanlı altını para elde ediliyor. İttihatçılar bu parayı (1915’te 22 milyon dolara denk geliyor) Eylül 1916 tarihinde Berlin'de Reichsbank'a transfer ediyor. Ermeniler’in iddiasına göre para, İttihat ve Terakki'nin üç önemli ismi Cemal, Talat ve Enver Paşaların müstear ismiyle Alman bankasındaki şahsi ortak hesaplarına yatırılıyor. Yine Ermenilerin iddialarına göre Osmanlı'nın kendilerinden aldığı mallardan elde edilen 5milyon altın liraya ittifakdevletleri İngiltere, Fransave İtalya, galip geldikleri I.Dünya Savaşı sonunda tazminat olarakel koyuyor.

"PARAYI İNGİLTERE'DEN İSTESİN"

Bütün bu tartışmaları değerlendiren Prof. Kemal Çiçek, Ermeniler’in olduğu iddia edilen 5 milyon liranın izini 2 yıl boyunca sürdüklerini söyledi. Çiçek, ABD , İngiltere ve Almanya arşivlerinde el konulan paranın nasıl harcandığına dair bilgiye ulaşamadıklarını aktardı. Osmanlı'dan Alman bankalarına yatırılan 5 milyon ve 6,5 milyon liralık iki farklı meblağ bulunduğuna dikkat çeken Çiçek, "Ermeniler’in olduğu iddia edilen 5 milyon liraya İngiltere ve müttefikleri savaş tazminatı olarak el koymuş ve bu parayı nerelerde harcadığına dair bir vesika bırakmamış. Bildiğimiz kadarıyla bu 5 milyon liradan bütün Ermeniler’in haberi var, zira Kanadalı bir grup genç Ermeni, Britanya vatandaşı olmalarından cesaret alarak bu parayı talep ediyor ve İngiltere'den 5000 sterlin almayı başarıyorlar. Bu durumda İngiltere o tarihte el konan paranın Ermeni parası olduğunu kabul etmiş olmalı. Yoksa neden Ermeniler’e ödeme yapsın. Ayrıca Ermeni Dostları Derneği'nin genel sekreterliğini yapan İngiliz Yarbay Corbyn Ermeniler’e dayanarak 1930 itibariyle paradan sadece 200 bin lira kaldığını belirtiyor. Türkiye'den tazminat talep eden Ermeni diasporası paraya el koyan İngiltere'den veya müttefiklerden neden talepte bulunmuyor? Asıl adres müttefikler, özellikle de İngiltere" değerlendirmeler yaptı.

Senatörler devreye giriyor

Lozan Barış Anlaşması sonrasındabazı ABD senatörleri de1921 yılındaMüttefiklerin hesaplarına transfer ettikleri 5 milyonun Ermenilerin el konan emval-i metrukemallarının parası olduğunu iddiaediyor. İddialar üzerineABD Dışişleri Bakanlığı, Londra, Berlin ve İstanbul elçiliklerini yeni vebağımsız bir araştırmayürütmeklegörevlendiriyor. Bu soruşturma1925 yılının Mart-Temmuz ayları arasında yapılıyor. YineAmiral Bristol tarafından titizliklehazırlanmış bir rapor olarak Washington'agönderiliyor.

ABD 5 MİLYON LİRANIN PEŞİNDE

Ermeniler’in kayıp parasının peşine 1920'li yıllarda ABD'nin de düştüğü anlaşıldı. O dönemde Ermeni tehcirini konu eden haberlerin sık sık gündeme gelmesi üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı da tazminat olarak itilaf devletlerince transfer edilen 5 milyon altın liranın kökeni konusunda çalışmalar yaptığı tarihi belgelere yansıdı. ABD Dışişleri Bakanı Evan Hughes'ın İstanbul'daki elçi Amiral Bristol'den 12 Şubat 1921 tarihinde ‘Müttefik hesaplarına aktarılan 5 milyon lira altının kaynağını araştırması ve aydınlatması" içerikli gönderdiği telgraf bulunuyor. Bristol'ün Dışişleri Bakanlığı'nın isteği üzerine hazırladığı 22 Mayıs 1925 tarihli raporunda, banknot için ayrılan 6,5 milyon liradan 5,2 milyon liraya müttefikleri tarafından el konulduğu teyit ediliyor.
Para Müttefikler’e pay edildi

Emval-i Metruke parasına müttefiklerce el konulduğuna İngiliz donanmasında deniz yarbayı rütbesinde bir asker ve aynı zamanda "Ermenistan 'ın Dostları" adındaki bir derneğinde sekreteri olduğu anlaşılan F.C. Corbyn'nin araştırması da ışık tuttu. 1932 yılında yayımlanan Corbyn'nin araştırmasına göre ise 5 milyon Osmanlı altını 23 Kasım 1923 yılında Osmanlı devletinden tazminat hakkı olan vatandaşlarına dağıtılmak üzere müttefiklerce pay edildi. Üstelik yapılan anlaşmaya göre bu tazminat parasından Ermeniler’in bir kuruş bile alma hakları yoktu. Yine Corbyn'nin araştırmalarına göre o tarihlerde İngiltere'nin elinde sadece 200 bin sterlin kalmıştı.

BUGÜN GAZETESİ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 87 yorum
sömürgeci , faşist ve kapitalizmın kurucusu osmanlının somurdugu ve köleler karsılıgında aldıgı altınlardan mı bahsedılıyor yoksa ?
cakma c7c9 patlayıcısı ne o osmanlıdan bir zorun mu var
mehmet akifin asımın nesli şiirini okumanı tavsiye ederim.
Sen hangi milliyettensin öncelikle bunu bir öğrenelim. ya tarihten haberin yok ya da bir kuyruk acın var. Osmanlı Devletinin dünya siyaseti ve 600 yıl boyunca izlediği davasını okumanı tavsiye ederim. İ’lay-ı Kelimetullah nedir bilir misin sen? Osmanlı Devleti gittiği tüm memleketlere huzur ve bereket götürmüştür. Bunu tüm Tarihçiler kabul ederken senin gibi tokmakların anlamaması biraz garip.
Osmanlı sömürgeci bir yol izleseydi. başkalarının yalakalıgını yapamazdınız.
Osmanlı senin dediğin gibi olsa şimdi İngilizce bilen kadar Türkçe bilen olurdu mal
senin uyrugun ne acaba çok merak ediyorum.6 asırdan fazla cihana hükmetmiş olan benim ecdadıma bu şekilde dil uzatamazsın.sonrada kendini ATATÜRKÇÜ olarak tanımlama sakın ATATÜRK hayatta olsaydı o pis kelleni çoktan vücudundan ayırırdı.yer yüzünde ne kadar ermeni ne kadar yahudi varsa ALLAH HEPSİNİN BİN BELASINI VERSİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE NE MUTLU BEN OSMANLI TORUNUYUM DİYENE.
Osmanlı imparatorluğu idaresi altında ki topraklarda sadece Arabistandan Kutsal emanetleri hilafet bize geçtikten sonra almış.Osmanlı imparatorluğuna sadece kurunmak için savaşmadan dahil olan ülkeler var.Birde avrupaya bak işgal ettikleri topraklarda kendilerine sahip dedirtmiş,kendi dilini zorla öğretmiş osmanlı ise arab alfabesini kullanmış.sömürgeciler işgal ettikleri yopraklarda altın gib değerli ne varsa almış götürmüş.osmanlı ise su olmayan topraklara su götürmüş.sanırım senin yazdıkların ya cağilliğinden yada atalım bişeylerde belki inanan olur hesabı
''sömürgeci , faşist ve kapitalizmin kurucusu Osmanlı''. Tarih bilgine hayran olmamak elde değil!
hayir 7 cihana mühüürünü vuran senin gibileri zavallilarin irkinida insan yerine koyan OSMANLIDAN bahs ediyor.
bu dediklerinin 3 ü de Osmanlı da yoktu. Eğer gerçekten Türk olduguna inanıyorsan aç bütün tarih kitaplarını oku . Biz 2 bin sene önce bile en demokrat ve en sosyal devletleri kurmusuz . Ayrıca İslamiyet haricindeki dinleri seçen bütün Türkler tarih sahnesinden silinmişler ve asimile olmuşlar. Sen ve çocukların da asimile olurlar böyle devam edersen.
bazı kendini bilmezler bilmeden osmanlıya laf atıyor osmanlı anadoluda türkmenleri öldürmedi öldürenler osmanlıdan sonra gelenlerdir.keşke yine osmanlı olsaydı da ülkeyi kaosa sürükleyen ergenekoncular olmasaydı.bu ülkeyi sömürenler atatürkçüyüm deyip arkadan dalavera çevirenlerdir.
sen osmanlı oldunda ne oldu hemen ATATÜRKE DİL UZATTIN SENDEMİ TARİKATTANSIN DİNCİ OLUPTA SÖMÜRMEDİLER DEGİLMİ KARDEŞ TABİ HERİNSANIN YADA HER AİLEDE BİRİNİN GEMİCİGİ VAR NEDE OLSA SENİNDE Mİ VAR OSAMANLI zamanında yabancı ülkelerden borç alımmadımı haremi kurmadılarmı insanları vergi vermedigi için öldürmedilermi mahkum edilmedimi SANA TEK KELİME İLE İNSANLIK DERSİ ATATÜRK olmasaydı senin soyadın ne olurdu biliyonmu kesin biliyonda ama sizleri yöneten insanlara ayıp olur sizler sadece muslüman sınız ya digerleri kürdü var lazı var alevisi var çerkezi var ermenisi var varda var ANLA
atatürkmüş siz uyumaya devam edin beyler ot geldiniz bu hayata otta gidiceksiniz
cemal kamacı ne olurmuş arkadaşım soyadı söylede bilelim baya sıkı atatürkçü olma bence herşeyi yeteri kadar savunmalı ve yermelisin sen holigan olunca eline ne geçiyor acaba , kimse tek başına bir dava kazanamaz beyinciğin içi holiganizmle dolduğu için bunu anlayamazsın
SOYADIM NE OLURDU BİLİYONMU BU GÜN DURMUŞ ESKİDEN DERVİŞOĞLUYMUŞ.ONUN VE AHALİSİ İSMETİN SAYESİNDE DURMUŞ OLMUŞ.DAHA NE OLURDU BİLİYOMUSUN MUSUL KERKÜK BATUM 12 ADALAR BİZİM OLURDU.
geri verin ermenilere.sayın abdullah gül atalarının mirasına sahip çıksın.
YA ERMENİLERİN ÇALDIKLARI NOLCAKKK
sen atalarının mallarına sahip çık kim kardasian teyzen oluyormuş doğrumu
anlama güçlügü çekenler o altınlar zaten ermenilerin osmanlıdan halktan çaldıkları.abdullah ermeni asıllı oldugu için dedim.kayserideki köyünden kimse kız alıp vermez gülün.hepsi ermenidir.türkiye cumhuriyeti nüfus kayıtlarıda bunu söyler.
topunun a.q
adam haklı beyler.
ADAM KÖKÜNE KADAR HAKLI BAYANLAR.
ingilizi fransızı italyanı boşuna ermeni yalakalığı yapmıyorlarmış.
Başımıza bela olan, Ükemiz topraklarını işgal eden ve vatandaşımız olan ermenileri kışkırtan, o günkü hatalarını telafi etmek için ermeni soykırımını dillendiren ve kabul eden 7 düvel, şimdiki AB ermenilere tazminat ödesin.Türk milletinin üzerinden pis ellerini çeksinler.
bu yazıyı hangi salak hazırlayıp yayına koyduysa o tarihlerde savaş olduğunu bilmiyormuydu. osmanlı devleti ve türkiye cumhuriyeti kadar daha adil kim vardı. ingilizler veya fransıslar gibi benim dilimi konuşacan, benim paramı, benim dinimi, bayrağında benim ülkemim bayrak ikonunu kullanaaksın demedik. hesasında yapmak gerekiyormuş.
Fransıs değil Fransız...Hesasında değil Esasında
Bu yaziyi yazan profesore salak diyebilen arkadas :) yazina cok guldum. Demek Adil bir devletimiz varmis ve ingilizler ve fransizlar gibi benim dilimi kullanacaksin dememisiz :) Su tarihi bilgin ile bizim ulkemiz zaten yerle yeksan olsun. Tarihini bu kadar yanlis ogrenmis, bir nesil nasil olurda ayakta kalabilir ki..
sen adamları soy soğana çevir,malına parasına katlederek el koy; sonra ben parayı kaptırdım git onlardan iste de..en basit ahlak kuralından yoksun bir uygulama ve zihniyetle kendini savun..ŞECAAT ARZEDERKEN MERD-İ KIPTİ SİRKATİN SÖYLER..(yiğit çingene öğünürken hırsızlık ve ahlaksızlıklarını anlatır)doğaldır ki bu karakterde bir rezil kolaylıkla yalan da söyleyecek, inkar da edecektir..sorun mert olup olmama sorunu..
Osmanlının pisliğini hala temizleyemedik. Osmanlı Anadoludaki Türkmenleri katletti savaşlarda arap çöllerinde öldürdü.
osmanlı olmasaydı sende olmazdın pislik
meclisteki pkk lılar az geldi birde bu pkklı pislik çıktı.defol git başka yerde havla.
osmanlı dünya imparotoruydu, önce git biraz tarih öğren
anladığım kadarıyla birisi uzaylı olsa yada uzayda yaşasa bu lafı söylemeye utanır.ne okudun bilmem ama osmanlı düşmanı olduğun kesin.fazla değil biraz tarih okuyan bunu söylemez.adam olmak ile adam taklidi yapmak çok farklı.sizinki tıpkı hayalle yaşayıp ,müziksiz dans etmek gibi birşey....
sen kendi pisliğini temizle sonra osmanlıya bak
Birader sen neye kime pislik diyorsun . Neye hizmet ediyosun ? Tarihini atanı iyi bil ! Senin tarihin 1881'den 1923'ten çok öncesine dayanır. Ceddine sahip çık. O zamanları nerden bilecekisin neler olduğunu neler gerektiğini. Tüm bunları söylüyorum dinle tabi ermeni değilsen.
KLASİK BİR sözde alevi yorumu!!! YAVUZU NE YAPTI SİZE ÖYLE ZAMANINDA BU KİNİNİZ TEK DERDİ MÜSLÜMAN DEVLET OLAN ŞİİLERİN KELLERİNİ UÇURDU SAFEVİ MEMLÜK!!! ÜLKESİNDE BOZGUNLUK ÇIKARAN Kİ,M OLURSA AYNISINI YAPTI... OSMANLIYA LAF ATMAK SENİN HADDİNE O KADAR TÜRK KARDEŞİM VARKEN!!!!
İsminden utan vatan haini yaratık. Gidin terkedin bu memleketi,devletin sizin gibilere ihtiyacı yok.
kurban ol osmanlıya..............................................
adamlar ermenilerin paralarını yemiş. ermeniler ise hala avrupaya amerikaya yalakalıkla meşgul.ne insanlar var yav diyesi geliyor insanın.
BU SADECE GÖRÜNENİDİR?...BU PARA O DÖNEMDE AMERİKADA BİLE ZOR BULUNUR...
ERMENİLER BOŞ İDDİLARLA KENDİLERİNE ZARAR VERİYORRR. SAVAŞ ESNASINDA VE ÖNCESİNDE OSMANLIYA EN BÜYÜK DARBE VE ZARARI ERMENİLER VERMİŞTİRRR.
TAM CUMHURİYET KURULDU KURULALI ERMENİ VE YAHUDİLER ÜLKEMİZİN ZENGİNLİK KAYNAKLARINI ELLERİNE GEÇİRDİLER( BAKMAYINIZ KİMPAŞ YİMPAŞ KALDERA HOLDİNG SAYHA HOLDİNGİN HATTA KOMMABASANIN BATIRILMA PLANLARINA İŞİN İÇİNDE İŞ VAR BU SERMAYELERİNİDE KORUYAN BİZİM ASKERİYEMİZDE,(ERGENOMON VE DERİN DEVLET)) ÜST MAKAMLARINI İŞGAL ETTİLER 1916 SEYKOS BEYKO GİZLİ ANLAŞMASI GEREĞİ, İNGİLTERED ALTIN VARMIŞ ONUNDA SAHİBİ ERMENİLERMİŞ HABERE BAKINIZ; ULEN BU MİLLETİ ÖZ MALI BU ALTINLAR, ABDULHAMİTHAN HAPSE ATILDIĞINI YENİ ÖĞERENDİM, BU NASIL TARİH ÖĞRETTİLER BİZE BÖYLE...BÜYÜK GÜN YAKIN TÜRKİYEDE MÜJDE....
YİNE DÖNDÜN DOLAŞTIN TSK NE ÇAMUR ATTIN SIĞIR ! AKASI İLGİSİ OLMAYAN BİR KONUDA FGİT VAN GÖLÜNÜN SODALI SUYUNDA BİRAZ ÇİM BELKİ DİMAĞIN DÜZELİR !
SIĞIR 'A HAKERET YAPMAYINIZ SIĞIR ET VE SÜT VERİR, ASLINDA AYI VAR KARŞIMIZDA, YANINDADA BİRİ DURUYOR AYININ.DİKKAT ET. 2003 DEN ÖNCESİ İÇİN AĞZIMI AÇTIRMA BANA. KAÇACAK DELİK ARAR ASKERLER O ZAMAN. ULEN PEERİNÇEKTEN BİR KOMUTAN EMİR ALIRMI HİÇ? PERİNÇEK KİM YAHU?
HAYRET TAYYİP VE AKP BU PARALARI ALTINLARI NASIL BULUP YÜRÜTMEDİ DENİZ FENERİ DÜMENİYLE HERKES MALMI BİZİM MİLLET GİBİ ERMENİLER GÖZ AÇTIRMADI BU ZÜBÜKLERE
NEDEN OLACAK HRİSTİYANLARIN ELİNDE OLDUĞU İÇİN BİLİYORSUN BU ADAM BİZLERE GELİNCE ASLAN OLUYOR DIŞARIYA HELEKİ İNG. ABD. VE AB ÜLKELERİNE GELİNCE MART KEDİLERİNE DÖNÜYOR BİRDE NEDEN ERMENİLERİN OLUYORMUŞ O PARALAR ULAN İSMİ ÜSTÜNDE OSMANLI ALTINI BİRDE NEDEN HERKES BİZDEN ALACAKLI HEP VERİYORSUNUZ HEP VERİYORSUNUZ OSMANLI ASIRLARCA 3 KITAYA HÜKMETTİ HİÇMİ BİZİM HAKKIMIZ YOK O TOPRAKLARDA HİÇ Mİ TOPRAĞIMIZ KALMADI HİÇMİ MÜLK YOK HADİ DİYELİM BİZ SAVAŞI KAYBETTİK İSTEMİYORUZ VEYA VERMİYORLAR DİYİN BİZDE VERMEYELİM GERÇİ MÜSLÜMAN OLMAYAN RTE VE EKİBİ MÜSLÜMANA EZİYETE BAYILIR
tayyip karşıtları 2001 krizinde herşeyi yuttukları bigi bunu yutmuşlardır.
sen kendi ülke insanına sahip çıkma...üstelik ayıplı şeyler yap ve yapmalarına izin ver...ülkenin servetini gene aynı ırktan insanlara ingiltere deki ermenilere versinler...üstelik adamlar sadece senin paranla kahraman oluyorlar...ama suç ingilizlerin mi...bence değil...1.dünya savaşına girmek için ısrar edenlerin...dünyayının açık seçik halini göremeyenlerin...ingiltere ve fransa nın tüm çabalarına ısrarla bizi savaşa sokmak için çırpınanların...adamların gözleri dönmüş ya bir kere...ne ermeni takmışlar...ne sarıkamış...
ATATÜRK OLMASAYDI SENİN SOYADIN NE OLUR DU DİYEN soysuzlara diyorum ATATÜRK OLMASAYDI AHMET OLURDU MEHMET OLURDU Bİ BAŞKASI OLURDU TÜRKÜN KANINDA VAR BAĞIMSIZLIK KANINDA TÜRK OLMAYAININ ZATEN SOYADIDA TÜRK OLMAZDI CEMAL KAMACI SANA DİYORUM
ATATÜRK'te Tüm OSMANLI büyükleride bizim büyüğümüz, liderimiz bu ülkeye canını kanını verenlerimizdir. Ne olur Tarihteki tüm liderleri aynı kefede görüp değerlendirin. Orta Asya'dan ANADOLU'ya kadar.
işgal edilmiş bir ülkede hegemonya vardır hiçbir kadın düşmanıyla ilişkiye girmez ama zorla yapılır en büyük misali ırakta var ses çıkaramayan kadınlar çocukları doğuruyorla farkında mısın ülke kurtulmasa idi şimdi ne olacaktık
doğru türkün kanında var bağımsızlık ama yanlış komutanlarla yanlış hamlelerle kaç ülke batmış.çanakkale gibi var olma savaşında 2 türk birliği birbiriyle çatışmış.başlarındaki alman general çıkarma yapılacak yeri yanlış tahmin etmiş atatürk bir kumsala yerleştirdiği bir avuç adamla çokça zayiat verdirtmiş.komutan var ölüme sürükler komutan var zafere sürükler.mesela sarıkamışta daha çatışmadan onbinlerce asker şehit düşmüş.ayrıca o zamanın silah üreticileri zaten o zaman savaştığın ülkeler.silahta bulamayacağını hesaba kat.
senin soyadın kesin ricardione,baroni yada hoze ignasyo falan olurdu. hazır soydan bahsetmişken,yoksa atatürk sizin sülaleyi düşmandan kurtaramadımı????
tayip agalari bunlara simdi altinda verir.
Kim Kardashian O KADAR PARA KAZANIYOR, ÜÇ BEŞ ATSIN DA RAHATLATSIN ERMENİSTANI :))))
O ALTINLAR BİZİM HANGİ ÜLKE OSMANLI VATANDAŞININ PARASINI ÖDEMİŞTE BİZ ÖDEYECEĞİZ ATALARIMIZ YANLIŞ YAPMIŞ BENCE
ARKADAŞLAR ATATÜRKMÜ OSMANLIMI KAVGASI BİR YERE VARMAZ. OSMNLI OLMASAYDI ATATÜRK OLMAZDI FATİH OLMASAYDI İSTANBUL OLMAZDI,KANUNİ OLMASAYDI ANADOLU OLMAZDI ATATÜRK OLMASAYDI MİSAKI MİLLİ OLMAZDI BAKIN HEPSİ BU VATAN İÇİN EMEK VERMİŞ İNSANLAR BENİM GÖZÜMDE HEPSİ AYNI AMA ONLARI BİRBİRİNDEN ÖTEKİLEŞTİRMEYE ÇALIŞAN BİR KEMALİST KISIM VAR YANLIŞI YAPAN ONLAR. BEN BİR OSMANLICIYIM VE OKADAR DA ATATÜRKÇÜYÜM AMA KEMALİST DEĞİLİM AÇIP OKUSUNLAR.
Ötekileştirmeye çalışan ahmakların başında kimler var? tabiki dış güçler, ermeni diasporası, siyonist emperyalistler var, say say bitmez, ama kabul etmezler. Bu ülkeyi ATATÜRK kurdu, ama devamında Atatürkçü olanları çekip çevirenler hep dışgüçler oldu, malesef durum bundan ibaret, Atatürk ün kemiklerini sızlatanlar yine kendini Atatürkçü sananlar aslında, dünyadan haberleri yok noolcak.
Bu fetoşcu purof bozuntusu parayı kendi ermeni kardeşlerine ödesin.
doğuda zengin olan kişilerin çoğu ermeni gömülerinden zengin olanlardır.ermenileri kürtler katletti ve gömülerinden zengin oldu.ne tesadüftürki ermeniler pkk ile işbirliği içindedir.
hadi siyasiler ermenilere para vermeye zemin hazırlıyodunuz tıpanız yiyosa alın ingltereden dağıtın hepimiz ermeniyiz diyen kuklalara
DIASPORA UYANSIN .Neden Avrupa 1915'i kabul ediyor.yedikleri boku saklamak suçu Türkiye'ye atmak. Para için ağzının salyaları akan Diaspora'yı Türkiye üzerine salmak Burdaki Oyun Ermenistanı Baskı ile Türkiyeye Yamamak .İsrail Nasıl Almanya'ya yamandı tazminat alıyor. Açlıktan geberen ermenistan da Türkiye'ye bir kan emici sülük gibi yapıştırılmak isteniyor. Amaç bu. Fakat Şuanda İstanbul KUMKAPI (KÜÇÜK ERMENİSTAN) yaşayan 50 bin Ermeni göçmeni çok rahat.Hem çalışıyorlar,hem çalıştırılıyorlar.İsteyene Her akşam veriyorlar.ERMENİ>İSTEMEDEN VERMELİ> mantık bu TC.Kimlikli Ermeniler Hariç....
ERMENİLERİN GİDİPTE MÜTTEFİKLERDEN TALEPTE BULUNACAĞINI HAYAL BİLE EDEMİYORUM ÇÜNKÜ ONLARIN AMACI VE HEDEFİ ZATEN BİZİ ÇÖKETİP TÜM MALVARLIKLARIMIZA KONMAKTI.AMA ÖYLE OLMADI.
la arkadaş şu ermeni diyasporasını bütün üyelerini verisnler bana bizim bütün altınlarımızı alsınlar bana onlarla 10 dk yeter .
aslında sorulması gereken soru şu,türkiye kendinden önceki osmanlı devletinin devamı mıdır değil midir?eğer devamıysa ermenilerin soykırım adı altında bizleri dar boğaza sokan çıkışlarına kulak tıkayamayız.elimizden katekulleyle alınan oniki ada,kıbrıs ve musul-kerkük üzerinde hak iddaa etmeliyiz.eğer ki devamı değilsek bizene ölenler ölmüş kalan sağlarla idare edin demeliyiz ermenistana.hatta ülkemizde kaçak yolla çalışan ermenilere göz yumuyoruz sakın ola fazla sesiniz çıkmasında diyebiliriz.ıraktaki kırmızı çizgimizden de feragat etmeliyiz...
Yeni bir oyun tezgahlanıyor olmayan bir altın hikayesiyle Türkiye Cumhuriyeti köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor.Kendini Prf. zanneden zavallıda buna alet oluyor biliçli veya bilinçziz.
osmanlı adildi ve keşke adil olmasaydı da, paraları ve toprakları kaptırmasaydı...
EVET KATILIYORUM KEŞKE DİYORUM BU KADAR MERHAMETLİ OLMASAYDI NE İNGİLZİ NE ALMANI NE FRANSIZI NE RUSU KALIRDI BİZE KAFA TUTAN
tehcir mesarifi olarak tekrar talep edilsin o kadar :)
3.kattan arkadas bagiriyor bana :bugun 1 sabah ,1 aksam ,2 posta acil..ondan sonra taciz haberleri, altinin fiyati filan.tobe tobe
Bu neden bugüne kadar ortaya çıkmadı.İşte TÜRK'ün büyüklüğü!
BU batının işi gücü hırsızlık el koyma.Osmanlı salağıda vere vere kendine kalmamış.
hadi beyler erivana
ATATÜRK ne buyuk bır ıs yapmıs algılamayanlara duyuru. bakın bagımsız bır devletız. ıngılız hımayesıne gırmek ısteyıp ayaklanma cıkaranlara ve suan bıle cumhurıyete karsı olanlara kupe olsun... bagımsız bır devlet olalım amac gaye bu olsun.
hakiki bizans altını iyi para eder.
diaspora ermenileri artık türkiyede hakkımız evlerimiz topraklarımız kaldı demesinlerr.ev ve arsalarının parasını istiyorlarsa İngiltere-ABD-Fransadan istesinler.
YANİ ERMENİLER O TARİHTE TAZMİNATLARINI PEŞİN ALMIŞLAR,O HALDE PARAYI GASP EDENLERDEN O GÜNDEN BUGÜNE FAİZİ İLE BİRLİKTE TAHSİL ETSİN AMERİKA YAPSIN GEÇTİK BİZ ONLARDAN,ALSIN VERSİN BİZİ İKİDE BİR ERMENİ TASARISI İLE TEHDİT EDİP DURMASINLAR....ALSINLAR HEPSİ ONLARIN OLSUN...
Günaydın o Dönemin insanalrı dinlense soy kırım dedikleri olayıda kimin yaptıgı veya yaptırdığı cıkar ama libyada ırakta ne kadar amerikanın günahı var bir düşünün KÜRDİSTAN diye ölen insanlardaki günahı nekadar bir düşünün diye düşünüyorum
BİZE TARİHİMİZ HEP TEK YANLI AT GÖZLÜĞÜYLE ANLATILDI,ARTIK ÇAĞIMIZDA GERÇEKLER SAKLANAMIYOR,CESUR TÜRK YAZARLARI SAYESİNDE GERÇEKLERİ ÖĞRENİYORUZ,GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ BEŞ MİLYON OSMANLI ALTINI TEHCİRİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ AKLINIZ ALIYORMU.SONRA BİR SAVAŞI KAYBETTİM DİYE BU ÜLKENİN TARİHİNDE İLK DEFA İKİSİ ASKER BİRİ SİVİL ÜÇ KİŞİ YURT DIŞINA KAÇIYOR BU NEYİ GÖSTERİR SİZCE!
BU TARİH ARAŞTIRILDIKÇA ÜLKEYE İHANET EDEN HAİNLERDE KAHRAMANLARDA İYİCE BELİRECEK YAKIN TARİH BİLE KARMA KARIŞIK ARŞİVLER AÇILIYOR KAFALAR BİRDEN KARIŞIYOR SANIRIM TARİH YENİDEN YAZILACAK
DECCAL, BENCE PARA. ÇÜNKÜ BAKIN BÜTÜN YAKIN GEÇMİŞE HEP İÇİNDE PARA MEVZUSU VAR. DAHA FAZLA KAN = DAHA FAZLA PARA BU KADAR BASİT.
Diğer Haberler