'İsrail için en doğru çözüm Esad'ın iktidarda kalması'

İsrail'in eski Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, İsrail için şu anda Suriye'de en iyisinin Beşar Esad'ın iktidarda kalması olduğunu belirtti. İsrail basınında yer alan haberlere göre bir panelde konuşan Halutz, "Şu anda bizim için Esad'ın iktidarda kalması en doğru çözümdür. İsrail, Esad'ın rejime karşı savaşan terör gruplarının işini bitirmesine izin vermeli" dedi. Halutz Rusya'nın bölgede bir 'istikrar faktörü' olduğunu savundu.

Rusların Suriye'deki varlığına da değinen Halutz, İsrail ile yaratabileceği gerginliğe rağmen Rusya'nın bölgede bir 'istikrar faktörü' olduğunu savundu. Halutz, Esad rejiminin iktidarda kalmasına açıktan destek veren ilk İsrailli üst düzey yetkili oldu.

İsrail, Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana zaman zaman Suriye ve Golan Tepeleri'nden topraklarına roket atıldığını ileri sürerek, rejim muhalifi örgütlere, İran destekli Hizbullah güçlerine ve rejime ait askeri noktalara operasyonlar düzenliyor.

İsrail yönetimi genellikle bu saldırıları resmi olarak teyit etmekten kaçınıyor. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
neden şaşırmadım şia ve israil herzaman gizli mütefiktir esad indirilmek istenseydi ilk 6 ayda giderdi artık bunu herkes biliyor bak sadamı tak diye bitirdiler yerine şia afkanistan taliban giti şiaya bıraktılar şia ve bu haçlılar kardeştir nokta süriyde müslüman kanı dökenler elbet bir gün bedel öder Allah ver gam yok.
@erdoganpolat34 Emperyalist Abd ve israilin gönüllü modern kölesi olursan böyle sap yer saman üğütürsün... Abd ve israille stratejik müttefik olan iranmı? İslam dünyasını kana bulayan Bop projesi eş başkanı iranmı? Haçlı paktı Natoda üye olan iranmı? İsraile Muhtacız diyen iranmı? Lübnanda 2 kere İsraili yenerek ilk yenilgileri tattıran ve israili dünyada tek tanımayan Şia devleti kim? Hadi bil bakalım!!!! Tabi sen mezhep savaşı çıkararak Ümmeti yok etmek isteyen bir zavallısın!!!!
@erdoganpolat34 en buyuk mutefiki suudi katar bae ve turkiyedir
@demrdem önemli olan söylemler yada gösterilen stratejik duruşlar değil kimi desteklediğin veya kimin safında olduğundur.Müslüman isan müslümanı kollaman gerekir ,şii sünni diye ayırıp kendine saldıracağım derken asıl düşmana yem olursun !! Siz devlet meselelerine kafa yoramassınız önce koyun gütmeyle başlayın biraz geliştirin kendinizi sonra muhtar olun sonra siyasete girmeyi deneyin . Yolunuz çok anlama kıtlığı çekiyorsunuz çünkü
Sen bir kere iranın müslümanlar için taşın altına elini koyduğunu göster önce boş tantana yapma, lafta herkes iyi zaten
@erdoganpolat34 açık müttefiki suudi arabistan gizli müttefiki iran mı? senin beynine!
esad iktidarda kaldıkça müslüman ölümü durmayacağı için istiyor israil
hadi buradan yakın.... yakında kardeşim esad sözlerini gene duyacağız....
BOP ORTADOGUYU MAHVETTI ARTIK ESAD ILE YENIDEN MARMARISE TATILE GIDEBILIR NEDE OLSA TURKMENDAGI YOK EDILDI SURIYE IRAK PERISAN EDILDI GÖREV TAMAM
iktidarda kalsında öldürdüğü kadar daha öldürsün biz elimizi birşeye bulaştırmayalım diyor israil..
Eeee hani şamda namaz kılıcaklar haniiii
@filizadan ne alaka be Salak,,,,
Bu gidişle bizimkiler bir türlü EMEVİ caminde namaz kılamıyacaklar
Çok derin dış politikamızın öngörüleri neticesinde yine Kardeşim Esat'a dönüş yapıyoruz anlaşılan. O kadar insan neden öldü? O kadar insan neden mülteci oldu? Esat'a karşı neden bazı gruplar desteklendi?
ALLAH ESEDİ ,ESEDİ DESTEKLEYENLERİ VE ESEDİ SEVENLERİ YERİN DİBİNE BATIRSIN.
koridor kuruldu sayılır istediklerini aldılar zaten geriye güçsüz muhtaç bir Esad kaldı tabi ki Rusya sayesinde Esadlada anlaştılar sayılır. Suudilerde artık bi çıkış yaparlar Esad en iyisi diye nasılsa İsraille kardeşler.
darbukacı... israil in gerçek müttefiki.. arabistandır, gerçekleri çarpıtma...( iranı da hiç sevmem... bilesin) sadece burada sallama bir şey bilip bilmeden...
EEEYYYYY İsrail ; KEŞKE SENİ ZAMANINDA TANIMASAYDIM,ÇOCUKLARIN AKLINA UYUPTA MAVİ MARMARA DA SİZİN İSTEDİĞİNİZ DOĞRULTUDA ANLAŞMA YAPMASAYDIM.! SAZCI DANIŞMANIM YİNE Mİ KANDIRILDIM NE.???
ne var bunda bizim içimizdeki israil;lilerde bunu istiyor
israil esad dediyse bizimkiler yakında esadın elini ayağını öper.
İsrail'in Esad'ı istemesindeki neden Türkiye İran ve Rusya'dan İsrail ve ABD ye bişey kalmayacak olmasından dolayıdır.
esed'de israilde, ikiside yahudi ne beklersinki
EVET BOP PROJESİ ADIM ADIM SEYRET SAYIN ONBEŞYILDIR ÜLKEDE ÇÖZÜLME ÇÖKÜNTÜ İKTİDARI
Şaşırdım mı? Hayır!
iktidarda kalması demek, her kendisine karşı olanı terörist ilan edip katletmesi demek, bu da büyük israil için daha temiz yerlerin açılması demek, e kalsında açsn madem. bizde müslümanız diye yerimizde oturmaya devam edelim...
Abd ve israile direnen suriye devletinin müslümanlar gözünde itibarını düşürmek için yapılmış bir siyonist tezgah açıklaması...
imana gel kafir israil! bükemedigin eli öpeceksin it gibi. bu arada israille ticari ilişkileri her geçen gün artan amerikanın taşaronu ülke vatandaşları sakın ola dil uzatmasın irana suriyeye. açıktan israille çalışanlar iran ve suriyenin gizlece israille çalıştıgını iddaa ediyorlar. bu mal ideolojinin sahipleri hep gizlilik üzerine iddaada bulunurlar. mesala lozan antlaşmasının gizli maddeleri vardır, veya vahdettin gizlice kurtuluş savaşını desteklemiştir. yalancı yobazlar sizi!
suriye bölünerek güçsüzleşti.israilde gizli bayram var.türk askeri suriye'de israil ićin çarpıştı maalesef.sonuç ortada!israil'in hiç sesi çıkmadı,hiç işe karıșmadı şimdi konuşuyor.yerli salaklarımız halâ hamaset peşinde.
hedefler tutmadı büyük kenan ülkesi pkk hermenilerin paravnında türklerce yakılıp yıkılmaya başlayınca taktikler ertelendi olan durum var pkk ve uzantıları her yerde yok edilmeli.
Niye esad ülkeyi istikrarsızlaştırdıgı icin mi böyle bir suriye isinize yarayacagı icin mi
Türkiyedeki Suriyelilere de müdahale etse şu esed.......arap pisliğinden bi kurtarsa pek iyi olacak
Diğer Haberler