İsrail'i kızdıran kararın ardından Kudüs'teki yerleşimler iptal

İsrail ordu radyosu, belediyenin yeni yerleşim planlarına verilen ruhsatları iptal ettiğini duyurdu.

28 Aralık 2016 11:59
PAYLAŞ
TWITTER
İsrail'i kızdıran kararın ardından Kudüs'teki yerleşimler iptal

İsrail'in belediyesi, kentin doğusunda inşa edilecek yeni planını iptal etti. İptali duyuran Ordu radyosu, belediye tarafından yeni inşaatlara ruhsat verilmeyeceğini belirtiyor.

, son aldığı kararla İsrail'den Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki topraklarında yapılan evleri durdurmasını istemişti.

BM'NİN KARARI İSRAİL2DE ŞOK ETKİSİ YARATMIŞTI

Birleşmiş Milletler'in geçen hafta aldığı karar, İsrail'de şok etkisi yaratmıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin çekimser oy vermesiyle kabul edilen karar, Tel Aviv yönetiminden Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimleri derhal durdurmasını istiyor.

İsrail'i 1979 bu yana ilk kez yerleşimler nedeniyel kınayan kararı 'utanç verici' bulduğunu söyleyen Başbakan Binyamin Netanyahu, makamına çağırdığı ABD büyükelçisinden açıklama istemişti.

WASHINGTON GEÇEN HAFTA İSRAİL'İ ŞAŞIRTTI

BMGK'nın daimi üyelerinden ABD daha önce yıllarca, veto yetkisini kullanarak İsrail'in Konsey tarafından kınanmasını engellemişti. Ancak Washington geçen hafta Cuma gecesi farklı bir tutum sergiledi ve İsrail'i kızdıran karar 14 lehte ve bir çekimser oyla geçti..

Kararda, "İsrail hemen ve tamamen, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere, işgal altındaki Filistin topraklarında tüm yerleşim faaliyetlerini durdurmalı" ifadesi yer alıyordu. Kararda ayrıca Yahudi yerleşim birimlerinin 'yasal dayanağının olmadığı' ve 'İsrail-Filistin Sorunu'na iki devletli çözümü tehlikeye attığı' belirtiliyordu.

İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü 1967'deki Altı Gün Savaşı'ndan bu yana işgal altında tutuyor. O tarihden bu yana bölgede inşa edilen 140'a yakın yerleşim biriminde yaklaşık 500 bin Yahudi yaşıyor. Yerleşimler uluslararası hukuka göre yasa dışı.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir