İsrail'i kızdıran kararın ardından Kudüs'teki yerleşimler iptal

İsrail ordu radyosu, belediyenin yeni yerleşim planlarına verilen ruhsatları iptal ettiğini duyurdu.

İsrail'i kızdıran kararın ardından Kudüs'teki yerleşimler iptal

İsrail'in Kudüs belediyesi, kentin doğusunda inşa edilecek yeni yerleşim planını iptal etti. İptali duyuran Ordu radyosu, belediye tarafından yeni inşaatlara ruhsat verilmeyeceğini belirtiyor.

Birleşmiş Milletler, son aldığı kararla İsrail'den Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında yapılan evleri durdurmasını istemişti.

BM'NİN KARARI İSRAİL2DE ŞOK ETKİSİ YARATMIŞTI

Birleşmiş Milletler'in geçen hafta aldığı karar, İsrail'de şok etkisi yaratmıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin çekimser oy vermesiyle kabul edilen karar, Tel Aviv yönetiminden Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimleri derhal durdurmasını istiyor.

İsrail'i 1979 bu yana ilk kez yerleşimler nedeniyel kınayan kararı 'utanç verici' bulduğunu söyleyen Başbakan Binyamin Netanyahu, makamına çağırdığı ABD büyükelçisinden açıklama istemişti.

WASHINGTON GEÇEN HAFTA İSRAİL'İ ŞAŞIRTTI

BMGK'nın daimi üyelerinden ABD daha önce yıllarca, veto yetkisini kullanarak İsrail'in Konsey tarafından kınanmasını engellemişti. Ancak Washington geçen hafta Cuma gecesi farklı bir tutum sergiledi ve İsrail'i kızdıran karar 14 lehte ve bir çekimser oyla geçti..

Kararda, "İsrail hemen ve tamamen, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere, işgal altındaki Filistin topraklarında tüm yerleşim faaliyetlerini durdurmalı" ifadesi yer alıyordu. Kararda ayrıca Yahudi yerleşim birimlerinin 'yasal dayanağının olmadığı' ve 'İsrail-Filistin Sorunu'na iki devletli çözümü tehlikeye attığı' belirtiliyordu.

İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü 1967'deki Altı Gün Savaşı'ndan bu yana işgal altında tutuyor. O tarihden bu yana bölgede inşa edilen 140'a yakın yerleşim biriminde yaklaşık 500 bin Yahudi yaşıyor. Yerleşimler uluslararası hukuka göre yasa dışı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
dünya yahudilerden kurtulmadıkça akan kan durmaz..
israil için çok büyük bir prestij kaybı,gurur ve onur kırıcı zaten ilk olarak abd ile aralarındaki güvensizlik abd'nin israil devlet adamlarını dinlemesi krizi ile patlak vermişti.Ne olacak bu israilin hali böyle...önüne gelen posta koyuyor.Endişeleniyor ve kaygı ile izliyoruz.Kabak kimin başına patlayacak lübnan ,esad'mı yoksa ,trump'mı ?
Allah Allah bu kıyamet alameti nası olduda bm böyle bi karar aldı
İnanmayın danışıklı dövüş. İsrail böyle yaparak BM kararlarına uyan ülke imajı çizmek istiyor çünkü şimdiye kadar uymuyordu. 1aya kalmaz eski hallerine dönerler arada bir dünyaya böyle şirinlik yapıyorlar
BM şimdiye kadar hangi hayırlı işi yapmış ki binlerce Müslüman ölürken seyretmekten başka ancak haçlılara ve yahudilere hizmetten başka.
Diğer Haberler