Kazakistan'da siyah kar yağdı!

Kazakistan'ın başkenti Astana'da gökyüzünden koyu renkli kar yağdı. Şiddetli kar fırtınası sebebiyle ülkede acil durum ilan edildi.

Kazakistan'ın orta kesimindeki Temirtau'da gökyüzünden yağan siyah kar, herkesi şaşkına çevirdi. Instagram'da yer alan videolarda Temirtau sakinleri hükümetten olayı araştırmasını isteyen paylaşımlar yapıyor. Bir kullanıcı, "Bununla yaşayamayız, burada boğuluyoruz" yazdı. Aralarında resmi ve bağımsız isimlerin yer aldığı bir grup özel araştırmacı, siyah karın nasıl oluştuğunu çözmeye çalışıyor.

Ülkenin en büyük çelik üretim ve demir endüstrisine ev sahipliği yapan Temirtau'da bulunan demir çelik tesislerinin yol açtığı hava kirliliğinin siyah kar yağmasına neden olduğuna düşünülüyor. ArcelorMittal adlı global tesis ise hava kirliliğinde önemli bir rol oynadıkları yönündeki iddiaları reddediyor. Aralık ayında hiç rüzgarın esmediği şehirde, 11 kez hidrojen sülfür oranının belirlenen limitleri aştığı tespit edildi.

Bazı Temirtau sakinleri ise imza kampanyası başlatarak topladıkları imzaları Kazakistan Başkanı Nursultan Nazarbayev'in en genç kızı Aliya Nazarbayeva'ya gönderdi. Aliya Nazarbayeva, Kazakistan Çevre Teşkilatı Birliği'nin başkanlığını yapıyor.

Temirtau'nun bulunduğu Karaganda, ülkede havası en kirli ve gökyüzüne en çok atık bırakılan bölge. Resmi verilere göre, 2016 yılında 600 bin ton zararlı atık gökyüzüne bırakıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
lanetlenmiş onlar
hava kirliliğinden oluyor iyi araştırsınlar :)
Oh güzel olmuş pisledikleri hava kendi kapılarına inmiş.
ben demiştim 2019da kırmızı karda yağacak diye????
HAVA KİRLİLİĞİ AŞIRI DERECEDE DEMEK Kİ,HURAFELER DEĞİL,KİRLİ HAVAYI AŞAĞI İNDİRMİŞ...ÇÖZÜM TEMİZ HAVADA
abartmaya gerek yok dünya insana kusuyor artık ona yapılanları çtanrıda taş yadırmadı mı bir dönem gökten hersey düşebilir
sız doğayıbozun ağaca ormana değer vermeyın ağaç dıkmeyın hufusu aynıyerlerde tolayın kanser olun sonrada sıyah kar deyın
arcelor mittal fabrikasını boşuna kazakistana kurmadi. avrupada yer bulamadı kazakları zehirliyir
Sovyet tüm nükleer denemelerini Kazakistan'da yaptı uydular uzaya Kazakistan dan firlatiliyor madenler ve petrol doğalgaz ise işin bonuslari yeşil yağmadığına şükür
karın iç kısmı beyaz kafasızlar bu nasıl haber çevrideki is karın üstünü karartmış...
tamam iste kir yer yüzüne indi, hava temizlendi.
şunun her rengi yağdı kırmızısı yağmadı.. gene bisikletimize kavuşamadık :(
Diğer Haberler