Merkel, İsrail ziyaretini iptal etti

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 10 Mayıs'ta İsrail'e yapmayı planladığı ziyareti, 'Yahudi yerleşim yerleri yasasına tepki' amacıyla iptal ettiği öne sürüldü.

14 Şubat 2017 04:42
PAYLAŞ
TWITTER

Almanya Başbakanı 'in 10 Mayıs'ta 'e yapmayı planladığı ziyareti etti.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberine göre, Merkel'in ofisinden verilen bilgide ziyaretin iptaline Almanya'da eylül ayında yapılacak genel seçimler gerekçe gösterildi.

İPTALİN ASIL GEREKÇESİ BAŞKA

İsimlerinin açıklanmaması kaydıyla konuşan İsrailli ve Alman yetkililer ise iptalin asıl gerekçesinin, geçen hafta İsrail meclisi Knesset'ten geçen ve Filistin topraklarında yer alan yerleşim yerlerine "İsrail iç hukukuna göre meşruiyet sağlayan yasaya duyulan tepki" olduğunu iddia etti.

YASANIN KABULÜNDEN SONRA İPTAL EDİLDİ

Almanya Dışişleri Bakanlığı ile yakın temas halinde olduğu belirtilen İsrailli bir yetkili, söz konusu kanunun İsrail meclisinden geçmesinin ardından Almanya hükümetinin bu yasaya muhalefetini belirtmek için girişimlerde bulunma kararı aldığını öne sürdü.

Bu girişimlerden birinin, Merkel'in İsrail Başbakanı ile bir araya geleceği İsrail ziyaretini iptal etmesi olduğunu savunan yetkili, daha önce Alman makamları tarafından doğrulanan ziyaretin Yahudi yerleşim yerleriyle ilgili yasanın kabulünden birkaç gün sonra iptal edildiğine dikkat çekti.

İsrailli ve Alman yetkililerden konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir