Merkel, İsrail ziyaretini iptal etti

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 10 Mayıs'ta İsrail'e yapmayı planladığı ziyareti, 'Yahudi yerleşim yerleri yasasına tepki' amacıyla iptal ettiği öne sürüldü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 10 Mayıs'ta İsrail'e yapmayı planladığı ziyareti iptal etti.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberine göre, Merkel'in ofisinden verilen bilgide ziyaretin iptaline Almanya'da eylül ayında yapılacak genel seçimler gerekçe gösterildi.

İPTALİN ASIL GEREKÇESİ BAŞKA

İsimlerinin açıklanmaması kaydıyla konuşan İsrailli ve Alman yetkililer ise iptalin asıl gerekçesinin, geçen hafta İsrail meclisi Knesset'ten geçen ve Filistin topraklarında yer alan Yahudi yerleşim yerlerine "İsrail iç hukukuna göre meşruiyet sağlayan yasaya duyulan tepki" olduğunu iddia etti.

YASANIN KABULÜNDEN SONRA İPTAL EDİLDİ

Almanya Dışişleri Bakanlığı ile yakın temas halinde olduğu belirtilen İsrailli bir yetkili, söz konusu kanunun İsrail meclisinden geçmesinin ardından Almanya hükümetinin bu yasaya muhalefetini belirtmek için girişimlerde bulunma kararı aldığını öne sürdü.

Bu girişimlerden birinin, Merkel'in İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile bir araya geleceği İsrail ziyaretini iptal etmesi olduğunu savunan yetkili, daha önce Alman makamları tarafından doğrulanan ziyaretin Yahudi yerleşim yerleriyle ilgili yasanın kabulünden birkaç gün sonra iptal edildiğine dikkat çekti.

İsrailli ve Alman yetkililerden konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Emmi ben diyorum ki bu almanya yunanistana ab fonları tarafından verdiği 280 milyar avronun üstüne su içti, irlandaya verdiği 138 milyar avro borcu da sildi.Bir tık daha arttırıyorum hitlerden sonra tüm almanya finans ve bankacılık sektörü israil'in kasası haline getirildi.Sen ne diyorsun ?
Merkel mi yapmış bunu? Asla inanmam. İtrail buna "gelme lan sen" demiştir. Bu da aklınca mazeret uyduruyor. Siz kovmadınız ben istifa ettim.
Merkel doksan derece dönen bir kişiliğe sahip,Yunanistan'a da rest çekmişti ama doksan derece dönerek yunanistan'a gene destek verdi..! Merkel hesabını ona göre yapmıştır,kimbilir gene neyin peşinde.
Diğer Haberler