NATO’dan Türkiye'yle ilgili son dakika S-400 açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alımıyla ilgili, “NATO üyeleri hangi ekipmanı alacaklarına kendileri karar verir” dedi. NATO yetkilileri, Türkiye'nin Rusya ile imzaladığı S-400 anlaşmasının detayları konusunda ittifakı bilgilendirmediğini söylemişti.

İsmi belirtilmeyen bir NATO yetkilisi bir Rus ajansına yaptığı açıklamada, "Şu anda NATO üyelerinden hiçbiri S-400 kullanmıyor. NATO herhangi bir satın alma işleminin detayları konusunda bilgilendirilmedi" demişti.

Rus yetkililer daha önce, konunun hassas olması nedeniyle S-400 anlaşmasıyla ilgili detayları açıklamayacaklarını söylemişti.

Bu nedenle anlaşmanın maliyeti ya da Türkiye'ye kaç tane S-400 bataryasının teslim edileceği net olarak bilinmiyor.

S-400 KULLANAN İLK NATO ÜYESİ

Teslim edilince, Türkiye, S-400 kullanan ilk NATO üyesi olacak. Nitekim NATO üyeleri arasından sadece Yunanistan'ın elinde S-400'ün bir önceki modeli olan S-300 füzeleri var.

Yunanistan, bu füzeleri Türkiye'nin tepkisi üzerine NATO üyesi olmayan Kıbrıs'tan satın almıştı.

Dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olan S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Türkiye acilen ''ARGE'' faaliyetlerini arttırıp yerli sanayisini geliştirmeli, namerde muhtaç olmamalıdır.
@16iyisekiz bu kafayla mı?
@16iyisekiz bundan önceki kafalar ne yapıyordu milleti soyup ceplerini dolduruyordu şimdikiler işlerini yapınca bu kafayla diyorsun dostum sen ne kullandın sen neyin kafasısın nerede yaşıyorsun çok ger kalmışsın çoook
@alcasar_sub senin gibi bonzai kafasıyla yapılmaz zaten
NATO sistemine dahil tüm ekipmanlarda ve özellikle uçaklarda Hava savunma sistemlerinde dost düşman tanıma sistemi var. Bu nedenle Türkiyedeki F16 lar bir Amerikan bir Yunan ve NATO Üyesi olmamasına rağmen bir İsrail uçağına Füze kilitleyemez ve ateş açamaz ama S400 İstediğin an Yere indirir. İşte bundan korkuyorlar
O dediginiz yıllar önceydi F16 dahil tüm hava araclarımzn beyinleri degistirilip kendi ucaklarmz dsndaki tüm ucaklar düsman ucagı olarak tanmlamslardr. Bunla ilgili internetten haberleri arastrabilirsiniz.
@hasok tebrik ederim bilgin için ırak ta oldugu gibimi kuma gömmeyelimde. f16 lar da dahil biz elektronik kısmına hiç bir şekilde mudahele edemiyoruz. sadece yağ su lastik değiştiriyoruz
hayırlı olsun
NATO BU FÜZELERİN ALINACAĞINA İNANMIYOR.BUNUN RIZA SARRAF OLAYI İÇİN ŞANTAJ AMAÇLI KULANILDIĞINI BİLİYOR.
bu alımı derhal iptal edelim.pahalı da olsa dost ve stratejik ortağımız amerikamızan alalım.para düşmana gitmesin derim.
NATO ÜYESİ OLMAYAN GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİNDEN OLMALI KIBRISDA NE..
ne kadar da ciddiye alınan bir ülke olduk...altı üstü bir füze alıyoruz, herkes telaşlandı, panikledi...siz gidin kore ile uğraşın adam oradan düğmeye bastı mı, mahvedemeyeceği yer yok..tam anlamıyla "" kodu mu oturtacak"" hale geldi...millet hala Türkiyenin füzeleriyle uğraşıyor..bizim füzemiz savunma amaçlı..kore ise resmen "" vururum "" diyor..yani saldırı amaçlı..
Roketsan ne iş yapar bir füzeyi üretemiyor u 1952 de ilk yerli füze imalatını yapan İskenderun demirçelik ne işe yarar sadece demir mi eritir satar yoksa farklı amaçlar mı üretir bu hükümet yoldan başka ne yaptı araban yok yol yapıyon düşmanın çok roket yapamıyorsun 15 yılda fetönün mü karnını doyurdun onu da doyuramadın
@erosstigmate_2017 Hırsız içerden olunca kapı kilit tutmazmış, yapılanları ülkenin kazanımlarını ve uğraşılan sorunları görmüyorsan tam bir hayinsin
@erosstigmate_2017 hakkatten salakmışsın sen ne yaptın o zaman bu ülkeye bir şey ürettindemi başkalarına laf atıyorsun
Bu kadar zıpladıklarına göre irandan sonra bize saldıracaklar..
natonun bize ne faydasini gördük ne pis isler var bize ihale edildi kore onlarin eseri degilmiydi nato uyesi hic bir ulkenin s400 fuzesi yokmus ilk olacakmış cok da tin her şeyin bir ilki vardir sayin nato. en kisa zamanda da bu tur silahlari umarim kendimiz yapariz kimseye hesap vermek zorunda kalmayiz.
Bunların amaçları Türkiye hep ellerinin altında ki şamar oğlanı olsun. Türkiye nin güölendiğini anlamanın yolu havlayanların fazlalığından belli olur.
Diğer Haberler