Rusya'da kritik anket: Rusyalılar yeniden Türkiye’yi sevmeye başladılar

Rusya’da, Türkiye'ye ilişkin yapılan son kamuoyu araştırması, Rusların Türklere ve Türkiye ile ilişkilere bakışında hızlı bir “normalleşme” grafiğiyle ilerlediğine işaret ederek, Devlete ait araştırma şirketi Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi VTsIOM’un anketini İzvestiya gazetesi bu sabah 'Rusyalılar yeniden Türkiye’yi sevmeye başladılar' başlığı ile duyuru.

TürkRus'un aktardığı habere göre genel olarak Türkiye ile ilgili duygu ve düşünceleri “negatif” olanlar “pozitif” olanlardan hala fazla olmasına rağmen, olumlu bakış yavaş yavaş eski günlere dönme eğiliminde.

İkili ilişkilerin gergin ve düşmanlık seviyesinde olduğunu düşünenlerin oranı son bir yılda yüzde 70’den yüzde 28’e geriledi.

Geçen yıl ilişkileri doğrudan “düşmanca” niteleyenler yüzde 23 iken bu yıl bu oran yüzde 4’e kadar düştü.

İlişkilerinin geldiği noktayı “gergin” kelimesi ile tanımlayanlar yüzde 47’den yüzde 24’e indi.

Türkiye’ye bakıştaki bu “hızlı iyileşme” henüz Rusya halkının gözünde “dostluk” nitelemeleri için erken gözüküyor:

İlişkileri “iyi komşuluk” olarak niteleyenler yüzde 8, “dostluk” olarak görenler yüzde 6, “oldukça sıcak” diye kabul edenler yüzde 5.

Rusya halkının yüzde 49’u, mevcut zorluklara rağmen iki ülke ilişkilerinin ve işbirliğinin geliştirilmesiden yana olduğunu ifade ediyor. Ankara ile iyi ilişkilere karşı olanların oranı gün geçtikçe geriliyor.

Uzmanlar, Putin ile Erdoğan arasındaki zirvelerin halkın gözünde ilişkilere bakışı iyileştirdiğine dikkat çekiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
ABD PYD/PKK'YA SİLAH YARDIMI YAPIYOR İSE ÜLKEMİZ RUSYA'YA ASKERİ DENİZ ÜSSÜ KURMASINA İZİN VERMELİDİR
@erol863 nato üyesiyiz biz. nato nedir, niye kuruldu, ne işe yarar biliyor musun?
@farsight NATO "BARIŞ İÇİN ORTAKLIK PROJESİDİR" ÜLKELERİ BÖLME PROJESİ DEĞİLDİR FETÖ DE CİA/ABD PROJESİDİR ÜLKEMİZDE DE İÇ KARIŞIKLIK YARATMAK İSTEDİLER
ABD ALENİ/GİZLİ ÜLKELERİ BÖLMEK İÇİN BÖLÜCÜLERE SİLAH YARDIMI YAPIYOR İSE ÜLKEMİZ DE TEKSAS EYALETİNDEKİ AYRILIKÇILARA KANADA SINIRINDA YAŞAYIP DEVLETLERİNİ KURMAK İSTEYEN KIZILDERİLİ KABİLELERE DİNİ BÖLÜCÜ GURUPLARA SİLAH YARDIMI YAPMALIDIR
ruslar tarih boyunca her zaman türklerin dostu olmuştur.en iyi dostlarımız rusya,amerika ve avrupa birliği ülkeleridir.düşmanlarımız ise pakistan,afganistan ,mısır ve çin dir.
@ademtoyan sen ne içirin müdür
@ademtoyan ve beyin koşarak uzaklaşır bknz ademtoyan
@ademtoyan pakistan bizim düşmanımız olamaz
Ne ABD si ne Rus u .. halkların bir birine dostça bakması na tamam ama siyasi olarak güvenmeyeceksin .. seni yarı yolda bırakır hepsi., yetebiliyorsan tek ama kardeş desteği istersen Türk devletleri başka dost arama..
@ccc_izmir_1973 anadilleri rusça. gençleri anadillerini bilmez rusça konuşur. bizim gençlerin hayali amerikada avrupada yaşamak, onlarınki de rusyada moskovada yaşamak. uçak krizinde rusyaya destek veren ülekler Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan. anayurt dediğin orta asyada neden bir tane bile oğuz boyu yokken, sadece kıpçaklar olduğunu sen bi sorgula.
KIRK TAKLA IŞE YARADI TÜRKMENLER KATLEDILDI PYD DEVLET KURUYOR ARTIK YÜZDE YÜZÜ ES BASKANI SEVEBILIR
Adamlar niye sevmesinki beleşe tatil yapıyorlar güzelim koylarda uçağı düşürme emrini bizzat verdim diyip sonra dansöz misali fetoye atacak kadar kişiliksizler olduğu sürece böyle bizi sevip sevmedikelrine bakarız ağzımız ack
BU ANKETİ BİDE KADINLARA SORSUNLAR:)
Lan adamlar resmen dalga geçtiler özürden sonra.Ne biçim Caps'ler,Video'lar yaptılar.Adamlar Türkiye'nin itibarını resmen sıfırladılar.Biz de hala domates hesabı yapıyoruz.Yazıklar olsun.Rus emperyalizmine vatan satışı adım adım gerçekleşiyor.
Rusya ile Türklerin düşman olması akıllara ziyan.Dinleri geri plana bırakın.Çünkü onlar masal.Ama masal olmayan halklar akraba.
@siliya slavlar la türkler nasıl akraba oldu. Ailevi geçmişin mi yoksa onlarla belki de hala homo sapien olamadığın içindir.
bizde rusları severiz
çokta tın
adam gibi kaynak yok mu? türkrus ne? anket geçmişleri ne, ben böyle bi araştırma şirketi duymadım. hangi yaş aralığına sormuşlar, kaç kişi üzerinde çalışma yapmışlar? soran yok nasıl olsa.. salla haber olsun
@ragnar129 dünyanın bütün istihbarat kaynakları sanamı çalışıyor. duysan ne duymasan ne.
@h.yc chpli değil ya anket şirketi ondan bozuluyor. Rusya da Chp niye yok burada komünizm ordan çıkmadı mı? Rusya için büyük kayıp.
Diğer Haberler