'Suriye'deki kimyasal saldırıda bir Türk televizyonu şüpheli' iddiası

Suriye Devlet Televizyonu, Suriye'deki yaralı sivilleri kurtarmaya ve onlara tıbbi hizmet sunmaya odaklandıklarını belirten "Beyaz Miğferler" ile ilgili olarak, örgütün eski üyeleri olduğu iddia edilen kişiler tarafından yapıldığı öne sürülen itirafları yayımladı. Suriye Resmi Arap Haber Ajansı'nda (SANA) yer alan haberde, bir Türk televizyonunun da işin içerisinde olduğu iddia edildi.

Suriye televizyonunun dün akşam yayınladığı itiraflarda, örgütün eski üyeleri Halep’in muhtelif bölgelerinde çekimi yapılan film ve fotoğrafların hazırlanış şekline ilişkin çok konuşulacak iddialar ortaya attı. Velid Hindi isimli, örgüt üyesi olduğu ifade edilen bir şahıs, "Beyaz Miğferliler Dostları" isimli yapıda 3 yıldan fazla bir süre faaliyet gösterdiğini belirterek, bu süre boyunca "Yerel Meclis" adıyla bilinen ve "ılımlı muhalifler" adı verilen oluşumdan para aldığını ifade ederken, bu paraların Arap Körfez devletleri tarafından finanse edildiğini iddia etti.

"TÜRKİYE'YE AİT BİR TELEVİZYON KANALI, SİNEMA FİLMİ ÇEKER GİBİ GÖRÜNTÜLER ÇEKTİ"

Oda tv'de yer alan habere göre, Hindi ayrıca, kendilerine kimyasal silah saldırısı yapılacağı haberinin ve kimyasal maddelerden korunmaları için özel kıyafetler verildiğini, ardından Türkiye'ye ait bir televizyon kanalının sinema filmi çeker gibi görüntüler çektiğini ileri sürdü.

Bu görüntülerin Suriye ordusunu suçlama amacıyla kullanıldıklarını ifade eden Hindi, görüntülerin İbrahim Hac ve Muhammed el Seyid adlarıyla bilinen kişiler tarafından çekildiğini, bu gibi görüntülerin hazırlanması çalışmalarında birçok kez yer aldığını da iddia etti.

"KİMYASAL MADDELERİ BİZZAT BEN TAŞIDIM"

İtiraflarda bulunan bir diğer isim olan İmad Abdüccevad'ın, Halep’te bulunan muhaliflerin ellerinde kimyasal maddelerin bulunduğundan emin olduğunu, bu maddeleri bizzat kendisinin taşıdığını söylediği kaydedildi.

'TEMİZLİK MADDESİ OLDUĞUNU SÖYLEMEMİ TALEP ETTİLER'

Abdüccevad, muhaliflerin saflarında faaliyet gösterdiği sırada bu maddeleri kamufle ettiklerini ve kendisinden bunların temizlik maddeleri olduğunu söyleyip Sükkeri Semtinden Amiriye Semtine aktarmasını talep ettiklerini ifade etti.

Bir defasında bu maddelerle yüklü 2 aracı boşaltıp üçüncüsünü boşaltırken kokunun kendilerini etkilediğini belirttiği öne sürülen Abdüccevat'ın; bunun üzerine gerçekte ne olduğunu öğrenmeye çalıştıklarını, 3 araba dolusu kimyasal maddeyi bir binanın girişine bırakmalarının ardından, o maddelerin kimyasal gaz maskeleri ve özel kıyafetler giyen başka şahıslarca binanın içine taşınıp yer altında bulunan depolara saklandığını gördüklerini anlattığı kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Suriyeyi bölmek isteyen, savaşın devam etmesini isteyenlerin yapacağı bu tip olaylardır. Pişman olanlar çoğalıyor, gün gelip Türkiye'ye insanlık suçu işlediniz diye dava açılacak. Bi düşünün 16 yılda dış bu politika ile pkk devlet kurdu. Feto sonrasında yine değişen olmadı, o yüzden herşeyi feto yaptı demek de enayilik. Şimdi bir aptal anlamadan ürür
TRT ATV AHABER ÜLKE TV KANAL7 Seç beğen al
her şeyde Türkiye'nin eli var Kimyasal silah da Türk televizyonu neyi var Türk televizyon basın yoluyla taşınıyor Allah 1000 türlü belanızı versin hayata bak ya Müslüman görünümlü cellatlar kalleşler Şu işe bakar mısın ortadoğu'yu kana Bulanık Afganistan'dan Suriye'den Mısır'dan Libya lideri astıranlar Saddam Hüseyin'i astılar Saddam Hüseyin'in yerine kendilerini koyanlar koymak için bu saltanata bu iktidara sahip olmak için her türlü kanun gözyaşı silah esrar terör Anarchy Feto PKK PYD YPG ortaklarıyla bu milleti katlettiniz yazıklar olsun hakkımız Haram Olsun
Ben bunları bir yerden tanıyorum aaa hatirladim,Kabataş yalanini uyduran kanallar bunlar,a haber ve diğer yalancı kardeşleri.
bakarmısınız uçakları varil bombalarını görmeyen kör gözler kara vicdanlar türk telvizyonunun kimyasla silahlarda ilgili haberine inanan safmı desen hainmi desen ruh hali bozuklar müslüman dünyası kanda siz hala türkiyeyi suçlarsınız bu ne güç her yerde türkleri suçlar olmuşlar ki böyle olsa idi zaten ağızlarını açamazdılar
Diğer Haberler