Suudi Arabistan'ın sınır dışı ettiği develer susuzluktan telef oldu

Suudi Arabistan'ın, Katar'la yaşadığı diplomatik krizin ardından, Katarlı çiftçileri sınır dışı etmesi nedeniyle yüzlerce deve susuzluktan telef oldu. İki ülke arasındaki sınırdan günde yalnızca birkaç yüz devenin geçişine izin verildi. Suudi Arabistan topraklarında kalan develer de büyük ağıllara sürüldü ve 50 derece sıcaklıkta dışarıda bekletildi.

Independent'ın internet sitesinde yer alan habere göre, bazı çiftçiler Ramazan ayında sahibi oldukları develeri tespit etmeye çalıştı. Sahibi bulunmayan veya sahipleri ülkeden sınır dışı edilen develer de yol kenarında ölüme terk edildi.

'NEREYE GİDECEKLERİNİ BİLEMEDİKLERİ İÇİN YORGUN DÜŞTÜLER'

Said Al Hajari adlı bir çiftçi, "Çok üzücü, develer nereye gideceklerini bilemedikleri için çok yorgun düştüler" dedi. Çiftçi Hussein Al Marri de, "Suudi Arabistan'dan dönmüştüm. Ben de yolda 100'den fazla deve leşi, 100'den fazla sahipsiz deve ve koyun gördüm" dedi.

Katar'da da Çevre Bakanı sınırı geçebilen 8 binden fazla deveye sığınak sağlayıp su ve yem verdi. The Peninsula gazetesi Katar'da çok sayıda veteriner ve uzmanın develere yardım etmek için harekete geçtiğini yazdı.

'SİYASİ TARTIŞMALARIN UNUTULAN KURBANLARI'

Körfez'deki kriz nedeniyle 12 bin ila 15 bin arası hayvanın telef olduğu bildiriliyor.

Uluslararası Hayvan Hakları Savunucusu SPANA'nın sözcüsü "Dünya genelinde çalıştırılan hayvanlar ve çiftlik hayvanları çatışmaların ve siyasi tartışmaların unutulan kurbanları oluyor" dedi.

Sözcü, "Daha önce defalarca Somali'de, Mali'de ve diğer bölgelerde bu durumu yaşadık. Hayvanların sağlına önem verilmesi ve gıda, su, sığınak, gerekli tedaviye erişim gibi esas ihtiyaçlarının karşılanması mühim" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
O hayvanların ahı ile kahrolun araplar. Batının uşağı petrol zengini haysiyetsizler.
hainler sizi ıns sizde susuzluktan ölürsünüz pis araplar.
şimdi siz birde müslümanım diye ortalıkta geziyorsunuz ha!!!
HAYVANLARI KATLEDEN İNSAN VİCDANI ALLAH CC BİZLERİ NE BATI VE ABD DEMOKRASİDEN BARIŞ VAR DİYE İNSANLARI YOK EDEN SİSTEMDEN KORUSUN
@ogelmez Kardeş olayı yanlış anlamışsın galiba. Haberde Batı'dan bahsedilmiyor. Develeri susuz bırakıp ölüme terk eden Batı ülkeleri değil Suudiler. Ha yok hızımı alamadım onlara da salladım diyorsan o ayrı..
birde bunları bizle kardeş yaptılar:)
@leopar_1968_fnugd boş ve be dostum..herkesin değil bazılarının kardeşi oldular hepsi bu..
bunlar insan degil ...
MÜSLÜMAN DEĞİL İŞTE BUNLAR DİN TÜCCARI..BÜYÜK ALLAHIM ONLAR BENŞM SESSİZ KULLARIMDIR DİYOR..VİCDANSIZLIAR
Araptan üçbuçıkmilyon deve gelmişti bence bu develeride alalım,ankara ,istanbulda araçsız kalan zevat bunu kullanır,yada et fiyatlarına çözüm olur.Nede olsa süper devletiz .
nasıl insanlık ,nasıl müslümanlık,nasıl cicdan yaa?
PARA MIÇIYOR PİSLİKLER AMA BİR DEVEYE SU BİLE VERMİYORLAR BAZILARININ KARDEŞLERİ.
Bunların ne insanlıkla ne de müslümanlıkla alakaları yok
ÇOK ZALİMSİNİZ ARABİSTAN YÖNETİCİLERİ BOŞUNA PEYGAMBER EFENDİMİZ DEMEMİŞ BEN ARABIM FAKAT ARAPLAR BENDEN DEĞİL DİYE...
Arabistan ALLAHIN ZULMÜ ÜZERİNİZE OLSUN....HAYVANLAR ALLAHIN DİLSİZ KULLARIDIR VE SİZ ARABİSTAN VE SİZ ONLARIN KATİLİSNİZ HESABIBI HUZURU MAHŞERDE TEKTEK VERECEKSİNİZ.....
"FİLLER TEPİŞİRKEN, ÇİMENLER EZİLİR" MİSALİ ABD'NİN UŞAĞI ARAP ÜLKELERİ TAKIŞIRKEN DE DEVELER TELEF OLUYOR. DEVELERİN SUÇU NE? BİR BALIK İÇİN DÜNYAYI AYAĞA KALDIRAN HAYVAN DOSTLARI NERDESİNİZ?
Diğer Haberler