Türkiye'yi savunan imama uzaklaştırma!

Mısır'da geçen hafta okuduğu cuma hutbesinde Hollanda'nın iki Türk bakana uyguladığı ırkçı tavrı eleştiren imamın, görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Türkiye'yi savunan imama uzaklaştırma!

Vakıflar Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Giza Vakıflar Bakanlığı yetkilisi tarafından hazırlanan raporda, geçen hafta okuduğu hutbede siyasi konulara değindiği belirtilen kentte görevli imamlardan Muhammed Abdulmabud'un üç ay görevden uzaklaştırılmasına karar verilmiştir" denildi.

Mısır'da yayın yapan Dream TV kanalına telefonla bağlanan Vakıflar Bakanlığı Dini İşler Genel Müdürü Cabir Tayig de Abdulmabud'un hutbenin konusu dışına çıkarak siyasi meselelere girdiğini belirtti.

Tayig, "Bize verilen bilgiye göre söz konusu imam, geçen hafta verdiği hutbede siyasi konulara girerek Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan krize değindiği için hakkında açılan soruşturma sonuçlanana kadar görevinden
uzaklaştırılmıştır" dedi.

"İMAM, MÜSLÜMAN TÜRKİYE'Yİ SAVUNMUŞTUR"

Öte yandan söz konusu karara tepki gösteren Eski Vakıflar Bakanı Müsteşarı Selam Abdulgavi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakanlığın kararının "kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Abdulgavi, "İmam, hutbede siyasi bir partiyi değil İslam ve Müslümanlara yapılan ayrımcılığa karşı onurlu bir tavır takınan Müslüman Türkiye'yi savunmuştur" dedi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği üyesi ve Mısır Vakıflar Bakanlığı bünyesinde görev yapan eski imam Abdulaziz Receb de görevden uzaklaştırılan imamın Müslümanların genelini ilgilendiren bir konudan bahsettiğini ifade etti.

Receb şunları söyledi:

"Minberlerin siyasileştirilmemesi gerekir. Ancak hutbeler ülkenin gündemini ve sokakta konuşulanları da gayet tabi içerebilir. Bu normaldir ve hatta gereklidir. İmam burada seçimlerde olduğu gibi bir parti propagandası yapmıyor. Hak ile batılı ortaya koymak için Müslümanların genelini ilgilendiren bir konuyu gündeme getiriyor."

Mısır'da camiler ve imamlar Vakıflar Bakanlığı'na bağlı bulunuyor. Bakanlık camilere temizlik işlerinden sorumlu bir kayyum ile sadece cuma günü namaz kıldırmak ve hutbe okumak için bir imam atıyor.

El-Ezher, Hüseyin, Amr bin As ve Seyyide Zeyneb gibi büyük camilerde cuma hutbeleri, El-Ezher ve diğer üniversitelerde ders veren İslami ilimler alanında uzman öğretim görevlileri ve profesörler tarafından okunuyor. Diğer vakit namazlarını ise halktan kişiler kıldırıyor.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
CAMİİ SİYASET YAPMA YERİ DEĞİLDİR....
@willer_45 ..AVUK HERİF, TÜRKİYE'NİN ALEYHİNE OLACAK HER KONUDA BİR AVUÇ TUZ ALIP KOŞUYORSUN.
@willer_45 KİM DEMİŞ İSLAM BAŞLI BAŞINA SİYASETTİR.POLİTİKA YAPMA YER DEĞİLDİR.
Ne yani bir imam dünyada olup biteni müslümanlar için ne gibi tuzaklar kuruluyor bunu cemaatten gizlesinmi? Haberdar etmesinmi. O zaman vaazın anlamı ne. !400 yıl önce olmuş olayları anlatmakmı sizlere göre vaaz
@h.yc CAMİ DE SİYASET VE YALAKALIK YAPAN İMAMLAR GÖREVDEN ALINSA TÜRKİYE DE İMAM KALMAZ.
eee Mısır yönetimi deccalın eline geçtiğine göre Hak olan şeylerin onlar da karşıtı olacaklardır. Kafirin oyunu ne güzelde meydana çıkıyor.
3 aylık maaşını biz verelim hocamızın allah doğrunun yanındadır
hemen imama sahip çıkalım burda yemek yediği tabağa pisliyenlerin yerine bunlara sahip çıkalım
Türkiyedeki gezi imamı da doğru söyledi diye sürmediler mi ?
Ya arkadaş ne kadar çok korkuyorlar bizlerden yoksa biz kendi "potansiyelimizin ,, farkında değilmiyiz acaba,????????
müslüman idarecileri destekleme yeridir
MISIR YÖNETİMİ BİZİM ESKİ YÖNTİMİN AYNISI SAG GÖSTERİP SOL VURUYO
Diğer Haberler