'Zafer Çağlayan'a istenen ceza 100 yılı geçebilir'

ABD’de yargılanan Reza Zarrab davasında hakkında tutuklama kararı çıkarılan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a istenen cezanın en az 95 yıl olduğu ortaya çıktı. Belgelere göre savcılık “banka yolsuzlukları iddiasını her işlem için zincirleme olarak kabul ederse” istenecek cezanın toplamı 100 yılı geçebilir.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre ABD’de tutuklu yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab davasına, ek iddianameyle dönemin bakanlarından Zafer Çağlayan’ın dahil edilmesi ve eski ekonomi bakanı hakkında tutuklama kararının çıkmasının yankıları sürerken, Cumhuriyet, davaya ilişkin önemli bir ayrıntıya ulaştı.

New York Güney Başsavcılığı’nın ek dosyalarında yer alan bir ayrıntı hakkında tutuklama kararı verilen Çağlayan hakkında istenecek cezaları ilgilendiriyor. İşte o bölüm aynen şöyle:

“Birleşik Devletler’i dolandırma suçu maksimum beş yıl hapsi gerektiriyor. Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası (IEEPA) ihlal, kara para aklama komplosu ve sübstantif para aklama suçları da her biri maksimum 20’şer yıl hapis cezası öngörüyor. Banka yolsuzlukları için ise maksimum 30 yıl ceza istenebiliyor. Bu suçların her birinden istenebilecek maksimum cezalar ABD Kongresi tarafından belirlenmiştir ve bu ifadeler bütünüyle bilgilendirme amaçlıdır, zira sanıklar hakkında ne kadar cezaya hükmedileceği tamamen yargıcın inisiyatifindedir.”

İNİSİYATİF YARGIÇTA

Savcılık tutuklu yargılanan Zarrab için 75 yıla kadar hapis talep ediyordu. Çağlayan’a yönelik suçlar ve bu suçlara karşı ABD Kongresi tarafından istenen cezalar Adalet Bakanlığı’nca resmi yazıyla paylaşılırken; Çağlayan için istenen maksimum ceza “95 yılı” buluyor. Ancak savcılık “banka yolsuzlukları iddiasını her işlem için zincirleme olarak kabul ederse” istenecek cezanın toplamı bir asrı bile geçebilir. Bu bilgileri veren ABD Adalet Bakanlığı “sanıklar hakkında ne kadar ceza verileceğini” yargılamayı yapacak yargıcın inisiyatifine bağlı olduğu notunu da düştü.

'REZA ZARRAB SERBEST BIRAKILDI' İDDİASI

Öte yandan ABD'de tutuklu bulunan ve yargılaması devam eden İran asıllı işadamı Reza Zarrab'ın 'serbest bırakıldığı' dedikodusu kısa sürede gündeme oturdu. Ancak New York Güney Bölgesi Başsavcılığı yetkilileri, olayın teknik bir yanlışlıktan kaynakladığını ve Zarrab'ın halen hapiste olduğunu belirtti.

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamaları ile 19 Mart 2016'da tatil için gittiği Miami'de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve hakkında 50 milyon dolar, 75 yıl da hapis cezası istenen İran asıllı işadamı Reza Zarrab'ın 'serbest bırakıldığı' dedikodusu gündeme oturdu.

DHA'nın ulaştığı New York Güney Bölgesi Başsavcılığı yetkilileri, Zarrab'ın halen hapiste olduğunu, bugün Türkiye saati ile 19.00'da yargıç karşısına çıkarılacağını söyledi. Başsavcılık yetkilileri, Reza Zarrab'ın serbest bırakıldığı söylentilerine yol açan Federal Hapishaneler Bürosu'na ait sitede 'serbest bırakıldı' olarak görünmesinin teknik bir yanlışlıktan kaynaklandığını belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 49 yorum
bu adam türk adaletinde tarafsız yargılanıp beraat etmedimi hsyk abdye savcı hakim göndersin
@garipuyar malesef Türkiye'de güçlü olana adalet var güçsüz olana kodes
@garipuyar iş ti alınmayacak kadar milli adamalar türkiye cumhuriyetinin egemenliğine saldırıyor türkiyey müstemleke ve eyalet durumumuna düşürüyor uluslara arası hukuk ayaklar altında senin vatantaşını senin ülkende işlediği idida ettiği suç için tutukluyor bizde işi ti alarak dalga geçiyoruz bu olay türkiyeyiy kuşatma haraketinin parçasıdır uyuymaya devam ediyoruz uyanalım kim ne şuç işlerse işlesin bir başka ülke türk vatandışını tutukyayamaz ve yargılayamaz
@garipuyar Ya siz ne kullanıyorsunuz çok merak ediyorum. Yalaka kanallar izlemekten ülkede neler olup bitiyor haberiniz yok. Arada bir muhalif kanal izleyinde takdiri yine kendi mantığınıza bırakın. Bu 4 bakan mecliste akp nin oyları ile yargılanmasının önü kapatıldı. Deliller bile devlet sırrı niye yok edildi. Yani bu dört bakan, zarrab olayından dolayı 1 kez mahkemeye çıkmadı.
@garipuyar türkiyede tarafsız adalet varmı..iyi fetocular dışarda garibanlar içerde kimilerini allah affediyor kimilerini adalet affetmiyor..kimi by lock çular sorgusuz içerde kimileri konya başkanı gibi akpkk lı milletvekilleri gibi dışarda...tarafsız adalet derken espri heralde...
@ishakakin biz neden yargılamadık?
@ishakakin , suç işleyen cezasını bulsun da kim tutuklarsa tutuklasın, kim yargılarsa yargılasın, artık o raddeye geldik, yeterki adaleti görelim, hissedelim.
@garipuyar BU ADAMA ULKEMDE AKAPE TARFINDAN AKLANDI ....GERCEK ADALET PESINDE ..SONRA ILAHI ADALET GELECEK....
Türkiye de adalet mi var dı ? Pardon !
@garipuyar tarafsız?
Amerikanın kanunlarına göre mi yaşıyacağız trup denen alçak her ülkeye şantaj yapıyor
@alidass trump seçildiği gün halkın adamı ilan edip obamaya demediğinizi bırakmamıştınız hatırlarsanız.
@alidass adamlar diyo senin adaletin bu kadar ben yargılayım bide diyor sonuç ortada
@alidass AAAA lutfen yanı .......santaj derklen rte esss gecmıyelım..adam benım ulkemde benı tehdıt edıyor ......TURKIYE CUMHURIYETI kanunları ile bile yönetilmiyoruz kı ..sız hangı kanundan bahsedıyorsunuz...
Bırakın kardeşim başka gündem oluşturmayı terör örgütüne giden yüzlerce tırlık silahlar ne olucak. Neden engellenmiyor sınırımızın dibine silah yığıyorlar. Akp kınamaktan başka hiç bir şey yapmıyor. Hollandada miting yapılamadı diye ortalığı ayağa kaldıran akp şimdi neden suspus duruyor. Akp dünden razı zaten kürdistanın kurulmasına zaten akp bunun için kuruldu başındada bop eşbaşkanı var. Yarın emin olun o silahlar Türk askerine dönecek.
İYİ GÜZEL DE HANGİ KARGO İLE TESLİM ALACAKLARMIŞ... ONUN CEZA ALMASI 17-25 ARALIK YOLSUZLUKLARININ ULUSLARARASI BELGESİ OLUR. BİZDE DE ADALET BİR GÜN İLTİCA EDİP GELİRSE TECELLİ EDER ELBET.
tatlı tatlı yemenin acı çıkarmasına dayanmalı.dayan be kardeşim şu üç günlük dünya.çocuklarımızın hakkı varsa hesaplaşırsın.muhattap kim olursa.
Rte sucsuz desin zafer bey suçluysada benim gözümde suçsuz olur reis ne derse o inananırım
abd eşkiyalık yapıyor başka bir açıklamsı yok fetö maşasın yaptırdı olmadı şimdi kendileri yapıyor dünya kanını emen bir devlet süriye afkanistan ırak libya filistin arakan da ölen bütün muslumanların kanın tek sebebi bu abd çünkü arkasındaki güç yahidiler onları yok edicek olanda müslümanlar onun için saldırıp duruyorlar.
bakanların yargılanması ıcın meclisten yargılansın oyu çıkması lazımdı çıkmadı kı yargılansımnlar. nerede yasıyoruz anlamadım adam yargılandı dıyenler var :)
Trıvırı bir dava olduğu burdan belli..buna 100 yıl verilirse senatörlere himmet paralarını rüşvet olarak dağıtan sümüklü fetöyö kaç yıl verilir?
yahu kardesim tamam feto zaten ezelden vatan hainiydi de bunlar sanki cok mu temiz. milyonları yemizler hala tiri biri diyosun.
Hala Türk mahkemelerinde yargılandı diyenler var. Ya siz ne kullanıyorsunuz çok merak ediyorum. Yalaka kanallar izlemekten ülkede neler olup bitiyor haberiniz yok. Arada bir muhalif kanal izleyinde takdiri yine kendi mantığınıza bırakın. Bu 4 bakan mecliste akp nin oyları ile yargılanmasının önü kapatıldı. Deliller bile devlet sırrı niye yok edildi. Yani bu dört bakan 1 kez mahkemeye çıkmadı.
bütün darbelerin 1 numarası doğan medya kuyruğu sıkışınca amerikancı avukatları pkklı yazarlarla siyonizmin avukatlığına soyundu.
Türkiyede harbi adalet olsaydı 3 yıl önce yirtına yırtına fetoyu savunanlar dışarıda, "feto devlet için büyük tehlikedir" diyenler içeride olmazdı.
millet 1400 liraya çalışsın bu beyler 800 binliralık saat taksınlar sonrada bu ülkede rahat rahat dolaşsınlar yazık çok yazık bunları kollayanlar yarın öbür dünyada nasıl hesap varecekler hakkımızı helal etmiyoruz sizlere zehir zıkkım olsun
TERÖRİST ABD DİR AB DİR TÜRKİYE DEKİ MAŞALARI İSE FETOŞ HDPKK DEAŞ DHKPC YPG BİR KISIM CHPLİ EY ZALİM HAÇLILAR VE MAŞALARI BAŞARAMAYACAKSINIZ YOK OLACAKSINIZ TELEF OLACAKSINIZ. ALLAH C.C TÜRK MİLLETİNİ SEVİYOR ALLAH C.C BİZİMLE
@efekan0848 BU DA KRONIK RUH HASTASI BIR AKPLI BEDEVI :)) KAFAYI KOMPLE YEMIS GALIBA;) YAZIK TEDAVI OLSA BARI!!
Bu olay bile dış güçlerin ülkemiz üzerindeki emellerini gösteriyor..sadece Erdoğan üzerinde kenetlenmeyi arttırır ona yardım eder..
?? ?'? ?'?
kendi milletine karşı adil olmassan bakanına vekline kıyak yapar aldığı rüşvete göz yumar kimseye dokundurtmayız biat etmeyene hayatı zindana çevirirsen terörist olmakla yaftalarsan zalimliğe başvurusan allahu teala bunu size bırakmaz başına senden zalimi musallat eder senin yerin dibine sokar hayatı dar ettiğin kesim de üstüne toprak atar hayatın gerçeğini kabullenin artık adil olun ki insanlarda sizi sevsin allah da sizi sevsin
TAYYİP TURPA RİCA ETMEK İÇİN GÖRÜŞECEK AMA ABD DE İŞLER BİZDEKİ GİBİ YÜRÜMÜYOR YARGIÇLARA BASKI YAPAMAZ
İdam Şart !
abd taraflı bizim kiler tarafsız zaferi biz yargılayıp aklamıştık bu abd de nereden çıktı şimdi hayyyy alllah.!!.
açlıktan nefesi kokan garibanın zafer in 800 bin liralık saatine kol kanat gerip sahip çıkmasının mantığını anlaymıyorum, biz yanlı mahkemeler ile denizfeneri, zafer, muammer, egemen,bayraktarı aklarsak biryerlerden kokusu çıkar bu işlerin sağa sola kızacağımıza böyle adalet mi olur desek daha iyi olmazmı?
17-25 aralık kapanmayacak.. vakti geldiğinde hesap vereceksiniz hırsızlar sürüsü...
kolundaki saati almak icin 100 yil calismamiz lazim normaldir.
ABD Resmî olarak terör örgütü sayılan PKK ve YPG ile hareket ediyor. Bu hareketle ilgili herkesin gıyabında soruşturma açılıp yargılansın. İlgili ABD'li diplomatlar hakkında terör örgütüne yardım ve yataklık suçundan tutuklama emri çıkarılsın. Bir tarafta teröristlere silah vermek, diğer tarafta olmayan ve resmî olarak herkesçe ülke olarak kabul edilen bir ülkeyle ABD istedi diye ticaretini sonlandırmayan bir ekonomi bakanı. Bazıları da sırf muhalif oldukları için ABD dalkavukluğu yapıyor. İğrençsiniz gerçekten...
@wolky_07 SENCE İRAN NEDEN REZA NIN ORTAĞINI İDAM İLE YARGILIYOR ... MUHTEMELEN İDAN EDİLECEK ... SENCE REZA NEDEN BİLE BİLE ABD YE GİTTİ ... TUTUKLANDI ÖTTÜ.... PİS İŞLER .... VATAN MİLLET DİYEREK BİR SÜRÜ İŞ ÇEVİRMİŞ BİRİLERİ .... VATAN ÇOCUKLARI ŞEHİT OLUYOR ... AİLEŞLERİ SEFALET İÇİNDE ... ONLARI DÜŞÜN ... SUÇU OLAN YARGILAMNACAK ... BİZ YAPMALIYDIK ... SUÇU YOKSADA AKLANIRDI.... BU ABD DALKAVUKLUĞU DEĞİL....
Gitsin amerikaya yargılansın yaaa. Suçsuzsa aklanır nede olsaa. Suçsuz adamı hapise atacak değiller yaaa.
POHU YEDİN ZAFERR....
Bakanlıktan neden aldılar sanıyorsunuz? Öyle ya da böyle ucu dokunacak, Abd ve Almanya bitirecek bunları. Zamanında düşüneceklerdi hepsini...
beter olsun pis hırsız
100 YIL İYİDİRR...
700 bin tl lik sahat 2.5 milyon para öbür bakanların evinde para ve para sayma makinası .millete dediler dolarınıN bozdursun bankalara yatırın .banka müd paraları eve de aykabi kutularinda saklıyor.suryeli ye 40 milyar dora .emekliye 40 tl
şaşkın ördek ön ön gidemeyince arka arka yüzermiş. şaşkınya o bakımdan abd bence siyasette zırvalıyor. eeee 11 eylül olayını abd kendi yaptığını saklayamıyor. bazı kendi halkı ve dünyada insanları için için biliyor her şeyi
ZAFERİ ALIN, FETÖYÜ VERİN. FETÖYÜ ALIP ASAN OLURSA BU ÜLKEDE ÖMÜR BOYU OYUMU ONA VERECEĞİM.
hiçbir kıymeti harbiyesi yok ülkelerin hukuku kendi sınırlarında geçerlidir başka yerde işlemez bu tamamıyle abd nin siyasi bir manevrasıdır.adam bu yaşına kadar amerikayı yüzlerce defa gidip görmüştür kalan ömründe de gitmez olur biter saatinin keyfini çıkarır kalabalık yerlerde kolunu havaya kaldırıp saatine bakar cakasını satar
Allah büyük,ne yaparsan yap,ne kadar gizlersen gizle gerçeklerin bir gün muhakkak ortaya dökülmek gibi kötü bir huyu vardır....
Diğer Haberler