Aksaray’da 24 belediyeye köy statüsü verilecek

Vali Selami Altınok, Aksaray'da merkeze bağlı 12, Ağaçören 1, Gülağaç 2, Güzelyurt 1, Sarıyahşi 1 ve Ortaköy İlçesine bağlı 7 belde olmak üzere toplamda 24 beldenin köy statüsüne dönüşeceğini söyledi.

Aksaray’da 24 belediyeye köy statüsü verilecek

Aksaray'da 6360 Sayılı Kanun ile 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak mahalli idareler genel seçiminden sonra kapanacak belde belediye başkanları ile genel durum değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Vali Selami Altınok başkanlığında İl Genel Meclisi Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya Vali Yardımcısı Tolga Polat, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ ile kapanacak 24 beldenin belediye başkanları katıldı.

Vali Selami Altınok, Aksaray'da merkeze bağlı 12, Ağaçören 1, Gülağaç 2, Güzelyurt 1, Sarıyahşi 1 ve Ortaköy İlçesine bağlı 7 belde olmak üzere toplamda 24 beldenin köy statüsüne dönüşeceğini söyledi.

İl Özel İdaresi tarafından yapılan çalışmalarda kapanacak belediyelerin personel, araç gereç, taşınmaz mal varlıkları ile borç-alacak durumlarının belirlendiğini ifade eden Vali Altınok, devirden sonra tekrar köy statüsü verilecek beldelerin diğer köylerde olduğu gibi yol, su, kanalizasyon ve diğer altyapı hizmetlerinin İl Özel İdaresi tarafından yapılacağını belirtti.

Kapanacak belediyelerin yaklaşık 24 milyon lira borcu bulunduğunu ifade eden Vali Altınok beldelerin 65 memur 107 işçi olmak üzere toplam 172 personeli olduğunu söyledi. Belde belediye başkanlarının da görüşlerinin alındığı toplantıda, beldelerin araç gereç ve taşınmaz mallarının İl Özel İdaresi'ne devir edileceğini söyleyen Vali Altınok, hizmetlerin daha verimli yapılması için, belirlenecek uygun bölgelerde şube veya şantiye oluşturularak bir kısım araç gerecin burada toplanması ile köylerin hizmetlerinde kullanılabileceğini bunun için bir çalışma yapacaklarını bildirdi.

Aksaray'da merkeze bağlı; Acıpınar, Akçakent, Altınkaya, Armutlu, Doğantarla, İncesu, Karkın, Kutlu, Sarayhan, Sevinçli, Ulukışla, Yuva belde belediyeleri ile Ağaçören ilçesine bağlı, Camili Belediyesi, Gülağaç ilçesine bağlı, Bekarlar, Sofular belediyeleri, Güzelyurt ilçesine bağlı Ilısu Belediyesi, Ortaköy ilçesine bağlı; Balcı, Bozkır, Çiftevi, Devedamı, Harmandalı, Ozancık, Sarıkaraman belediyeleri, Sarıyahşi ilçesine bağlı Boğazköy Belediyesi 2014 yılı Mart ayında kapanarak köy statüsüne dönüşüyor. CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Ne geçecek elinize,5-10 köy sizleri rahatsız mı etti,ona kalırsa daha binlerce ilçe var köye dönüşecek.Ancak gariban bir ile gücünüze yeter.
İl özel idareyide kaldırıp hepsini anakent belediyelere bağlayın olsun bitsin.
Türkiyeyi batıran bu belde belediyeleriydi zaten köy ama siyasi olarak belediye yapılmış ohh belediye başkanına maaaş çalışanına maaaş iş mi o hiç yok zaten
Diğer Haberler