Antalya'da deprem olursa..

Prof. Işıkara, "Burdur'da 6 ve üzerinde deprem olabilir. Antalyalılar 'Bize bir şey olmaz' diyor. Bu civarlarda bir deprem olsun, bakın Antalya'da neler oluyor" dedi.

Antalya'da deprem olursa..

Türk Kızılayı Genel Başkanı Baş Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Burdur'da oluşturulan ''toplum liderleri'' projesini anlatmak için kente geldi.

Burdur Valisi Süleyman Tapsız'la birlikte basın açıklaması yapan Prof. Işıkara, Burdur'un 1914'te, 1971'de büyük depremler gördüğünü hatırlattı.

Işıkara, ''Sağınız solunuz maşallah çok aktif. Burdur'da 6 ve üzerinde şiddette deprem olabilir'' dedi.

Deprem istasyonlarının sayısının artmasıyla gerçek deprem haritasının daha da netleştiğini söyleyen Işıkara, şöyle konuştu:

''Şu an yeni deprem bölgeleri üzerinde çalışmalar sürüyor. Daha önce 4. derecede olan iller 3. ya da 2. bölgeye düşebilir. Zira Antalya'da öyle oldu. 4. bölge diye düşünülürken araştırmaların sonunda 2. bölge olduğu ortaya çıktı. Şu an 5. bölgede olan illerin dereceleri de düşebilir. Bu yüzden her şekilde binaların yapımında deprem ve diğer faktörler göz önünde tutulmalı, yönetmeliklere uygun yapılmalı. Aksi halde uzaktaki bir deprem bile zararlı olabilir. Örneğin Antalya'da sigortalı bina sayısı yüzde 28 civarında. Antalyalılar 'Bize bir şey olmaz' diyor. Ama bu civarlarda 7 şiddetinde bir deprem olsun, bakın Antalya'da neler oluyor. Çünkü orada da çok çarpık yapılaşmalar var.''

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler