Hızlı trenin ücretleri ve hareket saatleri

Ankara (AA)- TCDD Genel Müdürlüğü, Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) bilet ücretlerinin birinci sınıf için 60 TL, ekonomi sınıfı için 40 TL olarak belirlendiğini bildirdi.
Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, YHT bilet ücretlerinin, maliyetler ve 17 merkezde 4 bin 352 katılımcıyla yapılan "Yolcu Potansiyeli ve Ücreti Belirleme" saha araştırması göz önüne belirlendiği belirtildi.

Açıklamaya göre, dünyadaki hızlı tren uygulamalarında olduğu gibi tanıtım ve alışkanlık yaratılması için bilet ücretlerinde kademeli geçiş yapılacak. Buna göre bilet ücretleri 14 Mart-1 Nisan arasında 5 TL olacak. 2 Nisandan itibaren yüzde 50 indirimli satışa sunulacak bilet ücretleri, birinci sınıfta 30 TL, ekonomi sınıfında 20 TL, öğrenciler ve konvansiyonel trenlerde indirime hak kazanan gruplara ise 16 TL olarak belirlendi.

Diğer taraftan YHT'nin abonman bilet uygulaması da olacak. YHT'de ve diğer parkurlardaki tüm trenlerde geçerli olmak üzere devamlı seyahat edenlere aylık sınırsız seyahat imkanı veren ve ekonomi sınıfında geçerli isme yazılı aylık abonman ücretleri ise tam 300 TL, öğrenci 200 TL olarak uygulanacak.YHT, Ankara'dan 07.00, 11.00, 15.00, 17.00'de, Eskişehir'den 07.00, 11.35, 14.45 ve 21.35'de hareket edecek.

Ayrıca Eskişehir-Haydarpaşa hattında YHT bağlantılı "Eskişehir" ve "Sakarya" adlı yeni ekspres trenler sefere konuldu. Daha önce Ankara-İstanbul hattında sefer yapan Başkent Ekspresi de Eskişehir-Haydarpaşa arasında hızlı trenle bağlantılı olarak çalışacak. Böylece hızlı tren, konvansiyonel trenle bağlantılı kombine taşımacılık yapılarak, Ankara-İstanbul arası 5 saat 48 dakikada katedilebilecek. Bogaziçi ve Cumhuriyet ekspresleri ise Ankara-İstanbul hattındaki seferlerine devam edecek.
Diğer taraftan Eskişehir-Kütahya arasında ise hızlı tren bağlantılı seferler yapacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler