'Tarsus’taki esrarengiz kazıyı Bakanlık da çözemedi'

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Tarsus İlçesi'ndeki bir evde 3 aydır devam eden esrarengiz kazıya ilişkin TBMM'ye verdiği soru önergesine verilen cevabı yeterli görmediğini açıkladı.

CHP Mersin Milletvekili Atıcı, bir süre önce Tarsus İlçesi'nde bir evde yaklaşık 3 aydır devam eden esrarengiz kazı ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması için TBMM'ye verdiği soru önergesine verilen cevabı yeterli görmediğini açıkladı. Atıcı, "Bu açıklama da gösteriyor ki, Tarsus'taki kazının esrarını bakanlık da çözemedi" dedi.

Tarsus'un 82 Evler Mahallesi'nde bir evde ve bahçesinde devam eden esrarengiz kazı çalışması ile ilgili bölgede inceleme yapmak ve mahallede oturan vatandaşların sorunlarını dinlemek isteyen CHP'li Aytuğ Atıcı, kazı alanına alınmamıştı. Atıcı, bu nedenle Başbakan Binali Yıldırım ve Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması için TBMM'ye ayrı ayrı sorgu önergesi verdi. Atıcı, mahallelinin tedirginliğinin ortadan kaldırılması ve kamuoyunun konu ile ilgili aydınlatılmasını istedi.

Atıcı, kazı ile ilgili Bakanlıkça verilen cevapta, kurtarma kazısının Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün ve Tarsus Müzesi Müdürlüğü'nün izni ile başlatıldığını, çalışma yapılan bölgenin 3'üncü Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescilli olduğu ve bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı çalışmasının gerçekleştirilmeyeceğinin belirtildiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Mahalledeki olağanüstü güvenlik önlemlerinin alınmasının sadece bilimsel çalışma için olduğu açıklaması inandırıcı değildir. Üst düzey güvenlik önemlerinin toprak kandil, çatı kiremidi ve testi parçaları için alındığı ifade ediliyor. Madem bilimsel amaçlı bir kazı yapılıyordu, kamuoyuna neden açıklanmadı? Bir milletvekili dahi kazı alanına sokulmuyorsa, orada gizlenen bir şeyler vardır demektir. Yaklaşık 3 aydır devam eden kazı çalışmalarında herhangi bir tarihi esere ulaşılamadığı ve kazının ne zaman sonuçlandırılacağı hakkında da bilgi verilmiyor. Bu işin peşini bırakmayacağım." (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
HIRSIIIIIIZZZZZZZZZZZZZ VARRRRRRRRRRRRRRRRR
Ulan bu kadar nefret edecek kinlisiniz diyanete madem ölünce papaza gidin lan iftiracı manyaklar
Beyin olmayınca böyle oluyo.İşin zor.
Devlet defineciliğe başladı galiba. Dinayete de tılsım çözdürürler artık.
tarsus çok önemli bir merkezdir. hristiyanlıgın temel taşlarındandır, mutlaka bir ayağı vatikan olan kazılar yapılıyordur. o yuzdende milletvekilinin esamesi okunamaz orda. girmez girdirmezler yani.
Çalıyorlarmı ?
Satacak bişey kalmayınca devlet defineciliğe başladı. Allah sonumuzu hayretsin
Komik şey
Milletin yerini 1.derece sit yaparlar sonra malin sahibi olana kazma bile vurdurmazlar yerin vergisini bir guzel alirlar imara acmazlar gelip arastirmada yapmazlar yillarca beklersin sonra bir tane su borusu veya yol acilacagi vakit gelirler yeri talan ederler bu gariban millette bakakalir hakkini aramaya kalkarsin yok sit alani dava acarsin yok sit alani gariban adamin zaten yuzu gulmemis bari gel arastirma yapta adam 3.dereceye cevirsin sevinsin imarda 1 adet daire alsin bu adam milyoner olmayacak kardesim ama kanunlar zaten bu anitlarin kanunlari komedi bu ulkede aman basiniza gelmesin::))
Diğer Haberler