Türkiye'nin doğu sınırındaki mayınlar temizleniyor

Avrupa Birliği ile Türkiye’nin eş finansman sağladığı, BM Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülen ’Türkiye’nin Doğu sınırlarında mayınların temizlenmesi ve sınır denetim kapasitesini arttırarak sosyo-ekonomik gelişimin sağlanması’ projesi, Ağrı Dağı eteklerinde başladı. Projeye göre, 2 yıl içinde Ermenistan, İran, Azerbaycan sınırındaki mayınlar temizlenecek.

Uluslararası Mayın Bilincini Geliştirme Günü nedeniyle, düzenlenen etkinliğe Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın yerine 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Hakkı Savaş, 9’uncu Kolordu Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Milli Savunma Bakanlığı ve BM’den yetkililer ve yerel yöneticiler katıldı.

Iğdır’ın Aralık ilçesine bağlı Subaşı sınır karakolunda protokol, hazırlanan çadırda gözlemde bulunurken, eğitilmiş köpekler ve tarayıcılar aracılığı ile çalışmalar titiz bir şekilde sürdürüldü.

GÜNEY AFRİKA FİRMASI TEMİZLİYOR

Mayın temizleme işini Güney Afrika ülkesinden bir firma yürütecek. Firma yetkililerin verdiği bilgiye göre, Iğdır’da 2 yıl sürecek olan projede, 15 milyon metrekarelik Ermenistan, Azerbaycan ve İran sınırında 222 bin mayının bulunduğu 511 mayınlı alanın temizlenmesi hedefleniyor. Mayınların önce yeri tarayıcılar ve köpeklerle belirleniyor, ardından titiz bir şekilde temizleniyor. Çıkarılan mayınların kontrolü zırhlı araçlarla yapılıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
temizleyin tabi ermeniler saldırıya geçtiğinde sorunsuzca girebilsinler
daha önce ihaleyi yahudilere verip 40 yıllık temizleme altında o bölgelere yerleştireceklerdi..ikinci filistin başlıyordu..şimdi afrikalı firması diyorlar..göreceğiz..aktörler değişmedi huylarda değişmez...
Geç kalınmış bir proje
hadi hayırlı olsun bu sefer doğudan 6-7 milyon mültecimiz geliyor RTE da beyaz bir at ve kılıç verin 2. avrupa seferine çıkacak mehter marşı ile malum bu aralar çok dizi izlemeye başladı kendini ertuğrul gazi sanıyor
temizleyin böyle zor oluyordu geçmek adamcağızların kolu bacaüı kopuyor gelsinler rahat rahat
Suriye sınırını temizlediniz giren çıkanın haddi hesabı yok teröristler kaçakçılar cirit atıyor şimdide ermenilermi başımıza bela olsun azeri kardeşlerimiz dışında bütün sınırlarda dahada artırınki hainler dahada rahatsız olsunlar.Düşünün bir bakalım kim bu zamanda evinin kapısını penceresini herkese açıp yatabiliyormu
yeni bir mülteci akınına hazırlık..
tabi canım mayınları iyi temizleyinki elini kolunu sallayan rahatlıkla girsin ülkeye yazık sonra başlarına bir şey gelirse ne yaparız şaka bir yana güzelim ülkeyi bitirdiniz sonunda
Temizlemeyin ermeniye güven olmaz
Geleceği söylenen Afgan sığınmacıların rahatlıkla gelebilmesi için mi bu çalışmalar?Durup dururken mayınlar neden temizlenir anlaşılır gibi değil.
SURİYE SINIRINI TEMİZLEDİK 3 MİLYON MÜLTECİ GELDİ. DEMEK 3 MİLYONDA İRAN TARAFINDAN GELECEK.
Doğu Ermenistana Güneydoğu Kürdistana verilecek ya adamlar mayınları temizleyin öyle alırız demişler bizimkilerde temizleyiveriyorlar.
Bu bölgeleri mayın temizleme karşılığında 40 yıllığına İsrail e vermek isteyen Erdoğan a evet derseniz memleketin tamamını Barzani ye verir.
kaldırın da bir 10 yıla kalmadan elbirliği veripte ülkemize elini kolunu sallayarak girsinler.akıl var mantık var düşman dolu etrafımız ama biz mayınları temizliyoruz akıl fikir versin.
neden temizliyolar guvenlıgı ne olacak oraların.
bop eşbaşkanı suriyeyi böldü,şimdide ülkemizi saldırıya tam açık hale getiriyor,aklı olan şunu sorsun ,neden bir devlet sınırlarındaki mayınları temizler.dünyanın her yerinde sınır güvenliği için duvar artı mayınlarla doldururken ,neden bizim ülkemiz sınırındakı mayınlar temizlenir? yahudi cesaret madalyalı bop eş başkanı cevabını biliyodur,bu ulke büyük bir işgal için hazırlanıyor ve bunları müslüman görünümlü yahudi cesaret madalyalı bu işi güzel yapıyor,koca milleti de iyi uyutuyor..
Petrol ! bilmeden yorum yapmayın türki ye kazanacak
Neden temizleniyor anlamadım.mülteciler daha rahat geçsin diyemi?
bu ne saçmalıktır sınırlar kevgire dönmüş suriyelisi afkanı pkk lısı elini kolunu sallaya sallaya girip cıkıyor. dört tarafımızda savaş var. biz daha var olan mayınları temizliyoruz bu nasıl iştir. mülteci ülkesi olmayı geçtim olduk zaten. yakında güvenlik diye birşey kalmayacak.
bu mayın temizliği anlamak mümkün değil, suriye sınırını temizledik daha sonra terör örgütleri elini kolunu sallaya sallaya suriyeye geçti şimdi doğu sınırından ermeni piçleri pkk lılar geçsin diyemi temizliyoz yazık yazık.....
Demek ki Türkeyde savaş çıkacak denektir bizim kaçışımız kolay olsun yapiyorlar hadi hayırlısı
Güney afrika mı? koskoca Türkiye devleti bu mayınları temizleyemiyor öyle mi?
Ya hepiniz kor cahilsiniz ya da anlatilanlari anlamayan aptallarsiniz sinirdan temizlenen mayinlarin yerine beton bloklar oruluyor kimse bi tarafindan korkmasin turkiye onceki iktidarlarda satilmadiysa bundan sonra buna kimsenin ne gucu yeter ne de kimse bunu yapmaya cesaret edebilir
Diğer Haberler