TÜSİAD Başkanı Bilecik: Şüpheler sonlandırılmalı

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, halk oylaması sonuçlarının açıklanmasının ardından, seçim güvenliğine ilişkin, " Bu konuda karnemiz son derece iyiydi, tarihimizin en önemli seçimlerinden birinin zedelenmesi maalesef üzücü oldu. Üzerinde oluşan şüphe, seçim sonuçlarından bile önemli olacak. Maalesef böyle bir mirasa sahip olduk" dedi.

TÜSİAD Başkanı Bilecik: Şüpheler sonlandırılmalı

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) tarafından Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen 72. Ege Toplantısı'nda konuşan Bilecik, Türkiye'nin halk oylamasını geride bıraktığını, TÜSİAD olarak 16 Nisan'da yaptıkları açıklamayla henüz sonuç belli olmadan Türkiye'nin yapısal sorunlarına yönelik reform ve çözüm çağrılarını paylaştıklarını, bugün bu reformların acilen gündeme alınmasını beklediklerini belirtti.

Halk oylamasının sonuçlarına yönelik tartışmaların yaşanmasının seçim güvenliğini zedelediğini, Türkiye’nin bu alanda sahip olduğu karnenin bozulduğunu savunan Bilecik, şöyle konuştu:

"Seçim güvenliği, işleyen bir demokrasinin olmazsa olmaz bir koşuludur. Türkiye'nin bu alanda son dönemde sahip olduğu karnenin değişmemesi gerekiyordu. 1946'dan bu yana kimsenin Türkiye'yi eleştirmesi söz konusu değildi. YSK’ya veya buna benzer kurumlara itirazlar olabilirdi. Ama bu konuda karnemiz son derece iyiydi, tarihimizin en önemli seçimlerinden birinin zedelenmesi maalesef üzücü oldu. Üzerinde oluşan şüphe, seçim sonuçlarından bile önemli olacak. Maalesef böyle bir mirasa sahip olduk."

"ŞÜPHELER SONLANDIRILMALI"

Yargı erkinin bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda düzenlemelerin acilen devreye alınması gerektiğini kaydeden Bİlecik, "Onun tarafsızlığını ortadan kaldıracak şüpheler sonlandırılmalıdır. Adil yargılama ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere pek çok hak genişletilmeli. İnternet ve bilgiye erişim hakkınının zedeleniyor olması, bizim gibi gelişmekte olan bir ülke hak etmiyor" ifadelerini kullandı.

"HEPİMİZ YORULDUK"

Türkiye’nin önünde somut bir reform gündemi olduğunu, demokrasi, ekonomi ve Avrupa Birliği’nin bu gündemin ana konuları olduğunu vurgulayan Bilecik, "Referandum süresinde siyasi üslubun sürdürülebilir olmadığını gördük. Bu söylemlerin yapısal reformların hayata geçmesine engel olduğunu her zaman söyledik. Bugüne kadar yapılan bir çok ekonomik program, son 4 yılda bir seçimden bir diğer seçime koşmaktan dolayı, başta iş insanları olmak üzere hepimizi yordu. Ayrnı maddelerin tekrar tekrar gündeme getirilmesiyle ’yapısal reform’ kelimesinin bile içi neredeyse boşaltılmak üzere" dedi.

"TOPARLANMAMIZ İMKANSIZ OLUR"

Türkiye’nin atılıma geçmek için artık beklemeye tahammülü olmadığını açıklayan Başkan Bilecik, "Hemen yola koyulsak bile önümüzde sadece 18 ay var. Eğer bu süreyi de seçim süreciyle geçirirsek çok kan kaybederiz, toparlanmamız imkansız hale gelir. Onun için bizim yapısal reformları süratle hayata geçirmemiz şart" dedi.

Hukuk, demokrasi ve özgürlükler ülkesi olmanın Türkiye için elzem sayıldığını açıklayan Bİlecik, "Bu hedefler için alınması gereken tedbirler açıktır. 15 TEmmuz darbe girişimimn zorunlu kıldığı OHAL geride bırakılarak, olağan devlet hukukuna geri dönülmeli. Eğer açık toplum olamazsak, özgürlükleri güvence altına alamazsak, hak ettiğimiz yerde olamayız. Kamu yönetiminde liyakat kriterleri de uygulanmalıdır" diye konuştu. (Ajanslar)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 76 yorum
Ne simdi bu fitne mi sokuyosunz aklinizca ? ?
@izmitli_mesut ne fitnesi senin gözün görmüyor mu yapılan hileleri.Mühürsüz oy geçerli olur mu? Hak tan adaletten yana olun yarın size de lazım olur.
@rampi oğlum sen haberleri hiçmi izlemiyorsun sadece kendi duymak istediklerini duyuyorsun. bu seçimlerde tam 300 chp li partili sandıklarda görev aldı. ve bu olayı onlar bizzat imza altına aldılar hiç bir hile hurda yoktur hata sandık görevlisi olarak bizim tarafımızdan yapılmıştır diye tutanakları var. ne yani ben oy kullanacağım orada görevli bulunanlar mühür vurmayacak. bu hatanın ceremesini ben çekeceğim öylemi. senin hak adalet dediğin bumu?
@rampi OKUZUN ALTINDA BUZAĞI ARIYORSUNUZ HER SEÇİM SONRASIINDA YAPILAN AYNI TERANEYİ YAPIYORSUNUZ YETER BU MILLETI HUZURSUZ ETTIGINIZ SİZDE BAL GİBİ BİLİYORSUNUZ KAYBETTİĞİNİ HAYIRCILARIN HALA NEYIN PESINDESİ,N,Z
Apacik bir seyin neyini sonlandiracan zarf arkasina muhur vurulmamis bunda secmenin bir sucu yok oylarin kabul esilmesi normal. Ortaligi bulandiranlara kilagini cekmek lazim sandik basinda herpartiden uye var. Hile olmasi cok zor caylarina uyku ilaci atmalari lazim.
seçmeni suçlayan kim salak oy pusuluları önceden EVEt yazılı hazırlanmış oy pusulaları ile değiştirilmiş. Kanuna görede mühürsüz oylar geçersiz diyor zaten mühürsüz oyların % 100 ü................... EVET................................................
@ayhanaydinfb işin kolayı var devlette imkan çok bahsedilen 2,5 milyon oydan bahsediliyor bunlar nerdeyse getisinler medya önünde saysınlar seçim kanunu da ortaya koysunlar 97 ve102 maddeler kimsenin aklında şüphe kalmasın ondan sonra bu konu hakkında yorum yapanlar hakkında yasal işlem yapılsın
@10711923438 Çok komiksin ne içtin
@10711923438 dediğin her şey yalan ve dolanlar dolu kodlu ajan
@ayhanaydinfb secmenin sucu tabiki yok..zaten suclanan ysk ve hile yapanlar..adına bilmeden oy kullanılanlar.. haksızlıgın dolandırıcılıgın affı olmamalı sonuç degişmese bile...sana olmadıgın halde dolandırıcı deseler naparsın..degilim diye ispatlarsın adamsan..
@ayhanaydinfb secmenin sucu tabiki yok..zaten suclanan ysk ve hile yapanlar..adına bilmeden oy kullanılanlar.. haksızlıgın dolandırıcılıgın affı olmamalı sonuç degişmese bile...sana olmadıgın halde dolandırıcı deseler naparsın..degilim diye ispatlarsın adamsan..
Herkes işine baksın. Ey tüsiad siyasete hevesin varsa parti kurarsın aday olursun. Öyle her seferinde halkın egemenliğinin üstünde açıklamar yapma. Reisi kızdırma..
SEN ÖNCE KENDİ İŞNE BAK MAL.... SENİN REİS DEDİĞİN ZAT SAHTE OYLARLA SEÇİLDİ BUNU KENDİSİDE BİLİYOR HAYIRCILARDA ALLAHTA BİLİYOR SADECE SALAKLAR BİLMİYOR ONLARINDA İŞİNE GELMİYOR..
@10711923438 KENDİ ATTIĞINIZ İFTİRALARA İNANMIŞ KOYUNLARSINIZ..ESAS KOYUN SİZSİNİZ
@breeze72 aynen katılıyorum. evet diyenlere bunlar koyun diyordu. ne kadar mal olduklarını seçim sonrasıda gördük. evet oyu çıkınca beklenildiği ve her zaman olduğu gibi çıngar çıkardılar. bu ülkenin daha fazla ileri gitmesini her nedense istemiyorlar. devrimden bahsediyorlar batının uşağı olmuşlar haberleri yok avrupaya onların sözünden dışarı çıkmayacak birisi lazım. kasetli başkan gibi
@as.0383 tusiad bir stk kurulusudur fikir beyan eder..senin gibi boş insanlar degil...
batılı sahipleriniz şimdide sizimi sahaya sürdü
@sahinaltinkaynak doğru söylüyorsun bunlar sahibinin sesi
Bu milletin güveni, haysiyeti YSK üyelerinin koltuk sevdasından daha önemli olmalıydı.yazık size!
CHP'yi yok sayın herşey yoluna girer
@proudh10APTALSIN APTAL DEVAM APTALLIĞA OLURMU....
CHP malasef çok kötü bir miras
Doğru söze şapka çıkarılır......
@speady31 SİZ ŞAPKAYI ÇOK SEVERSİNİZ NİCE KELLELERİ ALDINIZ..
seçimlerde sayımlarda bir sorun yokken kendini bilmezler seçimin nasıl yapıldığını bilmezler sandıklardaki oyların nasıl sayıldığını bilmezler ve chp li ve meral Akşener gibi kendini bilmezlerin yaptıkları açıklamalarla düşmana gerek yok gavura gerek yok pkk ya gerek yok hdp ye gerek yok dış güçler neymiş diyenlere gerek yok. hain çok ülke böyle zihniyetlerle bir yere gelemez.
BU EĞER TARİH BİLİYORSA BEN NEYİM. 1946 DAN BU YANA DİYO. ULAN 1946 SEÇİMLER ZATEN AÇIK KOY KAPALI SAYIMDI. HAY SENİ TÜSİAD BAŞKANI YAPANI EMİ:)
fitneliğe soyunmuş olan tüsiad, bakıyoruz da chpkk nın sözcülüğünü başarı ile üstlenmiş.
@elmak9 fitne arıyorsan önce savunduğun zihniyete bak
@elmak9 niye bu korku? Müslüman değilmisiniz yoksa siz
BULANDIRIN BAKALIM NEREYE KADAR.?.SONUÇ EVET HERKES KABULLENSİN İŞİNE GÜCÜNE BAKSIN
İŞTE SİZE BUNDAN SONRA TARAFSIZ VE BAĞIMSIZ TÜRK TİPİ YARGININ ÖRNEĞİ!"EVET"-ÇİLER MEMNUN MUSUNUZ ACABA?
@northstar123 -----1500000 aradaki fark kadar memnunuz yavrum. sizin birbuçuk milyon fark kadar cancık gibi ağladıgınız gibi.
hELE ŞU SENİN MAL VARLIKLARINDAKİ ŞÜPHELERİ DE BİR KALDIRALIM.
@suleyman2009_12 sen önce ülkeyi yönetenlerin mal varlıklarını bir kaldırda onda sonra başkalarına akıl ver
@suleyman2009_12 devlet elinde neyi beklediniz acaba??
TÜSİAD adam gibi açıklama yap.Seçim şaibelidir.Mühürsüz oy kullanılmıştır.Yasalarımıza aykırıdır.Seçim yenilenmelidir diyeceksin.Demokrasi halka lazım olduğu kadar size de lağzım.Örnekleri var kanun var damgasız oy pusulası geçersizdir diye.Çıkacaksın adam gibi söğleyceksin bu seçimde hile vardırşhırsızlık vardırşkanunsuzluk vardır diye...
tamam bağıösız gözlemciler eşliğinde yeniden sayılsın ve mühürsüzlerin hepsi geçersiz sayılsın
@yavuzak21 O ZAMAN SÖYLE CHP'YE SANDIK GÖREVLİLERİNİ EĞİTSİN. SONRA DAN BİZ GEÇ FARK ETTİK DİYE TUTANAK TUTMASINLAR.
Kuş beyinli herif. Gercekleri idrak edemiyorsan. o gorevde ne işin var. Vicdansız adam ortaligi bulandirma. Ne demisler Eceli gelen keçi çobanın ekmeğini yermiş.
@cdurgun o adamda en azından kuş beyni var sende o da yok ki doğruyu yanlışı ayıracak düşüncen olsun çıkarcı zihniyet
@cdurgun ağzına sağlık
herkes işini yapsın​
bu iş aihme gider eroganda yola devam eder ama artık muslumanlığı sonlanmıştır sadece bu değil darp olayları kamera görntuleriş heryerdeyken sırf başkan olmak için göz yuman bir insana kimse guven duymaz.tabi yandaşları cukkalarına bakarlar
Referandum Depremi Sert oldu Ülkenin Fay hatları kırıldı Firavunun hırsızlığı YSK kararıyla Helal kesim sayıldı Yurdumuz yerle bir oldu Geleceğimiz yağmalandı Tusunami gelecek Ortalığı süpürecek Bu halk Sultan Abdülhamid’i Kulağından tuttuğu gibi Tahttan indirmiş halktır Kendini çok güçlü sandın Taksim Meydanı’nı Denizleri Mahirleri Bir bir toprağa vererek gelmedin İktidara Senin ardında bıraktığın Direniş tarihi yok Sadece takiyye var O yüzden Karşımda çok güçsüzsün Yani demem o ki Bir daha benimle konuşurken Dikkatli konuş Asabım bozulunca Neler yapabildiğimi gördün Gerekirse yine yaparım...
@merkebus ABDÜLHAMİD'İ HAK İNDİRDİ DİYENİN TARİH ÖĞRETMENİNE SÖVESİM VAR.
@merkebus la merkep bak seninde sahiplerin aynı bu tüsiattakiler gibi yani akrabasınız ingiliz menşeylisiniz yani
@merkep AZ KENDİN OL KOPYALA YAPIŞTIRLA BAYMA BİZİ.
EYYYY YSK MİLLETİN HAKKINI ÇALDIN
Tizzzz TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik in Kellesi vurula!!!
ÇOK MU ADALETLİSİNİZ TÜSİAT ÜYELERİ. HEPİNİZ VERGİ KAÇIRMADA YARIŞIYORSUNUZ... BU ÜLKEYİ BATIYA ŞİKAYET ETMEK VATAN HAİNLİĞİDİR. MİLLETİN VERDİĞİ KARARI YOK SAYMAK ADİLİKTİR....
Bu devirde cesur bir açıklama.Evet,maalesef bu sonuçların üzerinde şüphe var,helal.Günümüzde doğru söz söyleyenler bile azaldı.İnşallah 9 köyden de kovulmazsınız...
Yahu arkadaş seçimde görevlinin yapacağı ilk iş zarf ve pusulaları mühürlemektir. Seçimde görev alan herkes bunu bilir. Milleti aptal yerine koymayın.
@patriottt aynen her partiden adam var hepsinin gozu onunde taplaniyor hicbir sikinti yok sorunsuz imza atiliyor.. ve bir akp li olayi cozuyor oylara bilerek muhur vurulmuyor ve sayimdan once sikayet ediyor bu iste nir is var diye..... ve chp nin ve hdp nin oyunu suya dusuyor sayimdan sonra bu kararai alamazdi ysk yani yine olmadi..
Sen nasıl böyle birşey söyleme cesarati gösterebilirsin tiz kellesini vurun
aklı sıra olayları kaşıyor karışıklık çıksında soyle biraz pılıçka toplasınlar yemezler amca.ayıp ayıp burası angola degil otur evınde tv seyret sıyaset senın neyıne
hazmedin yoksa maden suyu için
@cemcan_can bunu mu anladın :) olsun yine de dört ayaklılardan iyisin
herkesin basbakanı ve cumhurbaskanıysanız %50 süphelenen insanın süphesini giderin..ama yemiyor belli.
sen hangi siyonist devletin maşasısın.
DELİNİN BİRİ,HER SEÇİMDE KAYBEDİNCE AYNI ŞIMARIKLIĞI YAPACAK,BİZ DE MİLLET OLARAK YİYECEĞİZ.KENDİ KOLTUĞUNU KURTARMAK İÇİN ÇAMURA YATACAK BİZ DE YİYECEĞİZ.%92 ÇIKSA BİLE TANIMAYACAĞIZ DİYEN BİR PSİKOPATIN ATTIĞI TAŞ İÇİN BU MEMLEKET BOŞUBOŞUNA ZAMAN KAYBEDEC YANİ.GİDİN İŞİNİZE BE.
Ülkeye şeriat gelecek diye korkuyorsanız korkmayın eeyyy Tüsiad, bu haksızlığı ve hukuksuzluğu kendine hak gören arsız hırsızlarla gelse gelse fuhuş falan gelir...
yeni TÜDİAD başkanı aslına döndü
Birdaha sandığa gitmek Yok
TÜSİAD BAŞKANI ESKİDENDİ SİZİN İSTEDİĞİNİZİ BAŞA GETİRMEK O DEVİR ÖLDÜ REİS DEVRİ VE HALKIN DEVRİ BAŞLADI CHP GELİRSE BAŞA İSTEDİĞİN GİBİ OYNARSIN ONLA ....
baronlar devrede. neden seçimlerden daha önemli olsun. en önemli şey vatandır. bunlar için en önemli şey cepleridir. bu güne kadar köle olarak kullandıkları milletin uyanışı işlerine gelmiyor.
@sert_06_27 vatan için diyor zaten zevzek
@sert_06_27 bu güne kadar köle olarak kullanan kim peki? şu cümleyi kurarken utanmanız lazım, siyasi tarihimizin neredeyse son 75 senesi sağ iktidar! kimdi bu sağ iktidarlar? adalet partisinden anavatan partisine, refahından mhpsine, doğruyoluna...peki akepe nereden peydah oldu işçi partisinden yada komünist partidenmi? hayır işte az evvel bahsi geçen sağ partilerden hatta tayyip bile eski refah partilidir. peki 80 sene sen hükümetteyken insanları köle gibi kullanan kim olabilir pokemonlarmı??? uyanan millet referandumda tokadı vurdu ve bu yüzden telaşınız, oy hırsızlığınız!!!
Bizim ülkeyi belirsizlik bitirecek.. Birden fazla hedefe aynı anda koşulmaz.. Hedeflere teker teker koşup ulaşmak lazım.. AB ise asıl hedef ona doğru kaşacan adamların kriterlerine uyacan koşulsuz olarak.. Türkiye'nin hedefleri dağınık.
Bu nasıl mesnetsiz ve talihsiz açıklama safını belli etmiş oldun Daha önce aynı karar uygulanırken neden ses çıkarmadın diye sormazlar mı bu taraflı bir açıklamadır ama biz sizin renginizi biliyoruz gezi olaylarındada aynısını yapmıştınız .İt ürür kervan yürür.
O oyların hepsi Evetmiş gibi konuşuluyor O oyların çoğu hayır dostum bir söz söyleki gale alınsın
yapılan yorumlardan bile toplumun ne kadar grgin olduğu belli oluyor biraz sukunet ltf yapılan yorumlardan bile toplumun ne kadar gergin olduğu belli oluyor/iki taraflı)biraz sukunet ltf
Diğer Haberler