Yüzde 100 dana etinden tavuk çıktı

Sahte bal konusunda firmaları mercek altına alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, incelemeleri genişletti.

Yüzde 100 dana etinden tavuk çıktı
Pazar tezgahlarının yanı sıra marketlerde "Yüzde 100 dana eti" ibaresiyle satılan salam ve sosis gibi ürünlerde tavuk çıktı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilk kontrollerinde, "Yüzde 100 dana etinden üretilmiştir." ibaresi olmasına rağmen bazı ürünlerde, tavuk ve hindi eti çıktı.
Zaman gazetesinin haberine göre, bu ürünlerin önce sağılıklı olup olmadığı ardından etiketinde belirtilen ibarelere uygunluğu araştırılacak. Hile tespit edilirse 11 bin 875 lira ceza kesilecek. Yılbaşında çıkarılan yönetmelikle gıda güvenliğini ihlal eden firmalara yönelik inceleme başlattıklarını belirten üst düzey bir bakanlık yetkilisi, 'yüzde 100 dana eti' diye satılan bazı ürünlerde tavuk eti çıktığını doğruladı.
Aynı yetkili, "Sağlığa aykırı ürün üretilmesinin yanı sıra tüketicinin kandırılması konusunda da hiç tahammülümüz yok. Tüm zincir marketlerde kendi adlarına yapılan ürünler başta olmak üzere incelemelerimiz olacak. Denetimlerimiz sadece pazar yerleri ve bakkallarla sınırlı kalmayacak." dedi.
**TÜKETİCİDEN YARDIM İSTENDİ**
Gıda ürünlerinde hile yapıldığının tespit edilmesinin ardından para cezası kesilecek. Ürünlerin sağlıksız çıkması halinde üretim yapan firma deşifre edilecek. 81 ilde o markalı ürünlerin toplatılması sağlanacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in gıda güvenliği konusuna özel önem verdiğini aktaran yetkililer vatandaştan da kendilerine yardımcı olmalarını talep etti.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 122 yorum
Bu firmaların isimleri verilsin bizde almayalım yani hem haber ver hem firma ismi deme böyle habercilik olmaz
bütün bu safsataların tek bir amacı var. insanları, yeşil sermaye kuruluşlarının gıda şirketlerine yönlendirmek. ve akp ye daha fazla kaynak aktarmak. HELAL ET YANİ.
firmaların ismi açıklansın mümkünse bizlerde bilelim hangisi temiz
markalar acıklansın lutfen, ne yedıgımızı bılelım.
kim olduklarını açıklayın. siz cezalandıramıyorsanız halk icabına bakar.
EVET MARKALAR AÇIKLANSIN.
yaa arkadaşş boşuna konuşuyoruz biz burdaaa 3 kuruşluk şey için dünya vergi ödüyoruz üreticide şaşırdı ne yapıcağını arkadaş halen buzdolabının lüxs ihtiyaç sayıldığı ve ona göre vergi alındığı bir ülkedeyizz dikkatinizi çekerim.Fransa da benzine 6 yıl sonra %5 zam yapılıyor halk araçlarını otoyol a bırakıp tepkisini dile getiriyiyor ve yarım saat içinde zam geri alınıyor biz napıyoruzz...!!!!
iyi güzel denetleme olmuş haber yapılmış ama o markaları vatandaşa da söyleseniz de biz de almasak bizde bilelim ne yediğimizi ....
BU ADAMLAR 10 YILDIR GÖREVDE. KONTROL AKILLARINA YENİ GELDİ. KİMBİLİR NELER YEDİK
ZATEN AKP BU İŞİ KÖKTEN ÇÖZÜYOR ELEKTRİĞE CANLARI SIKILDIKCA%10 DOĞALGAZA %20 ZATEN BENZİNİ SÖYLEMEYE GEREK YOK HER GÜN ZAM YAKINDA MİLLET HİÇ BİR ŞEY YEMEYECEK O ZAMAN SORUNDA KALMAZ.HANİ BAZEN MUZ CUMHURİYETİ DİYE DALGA GEÇERİZ YA ADAMLAR BİZDEN DAHA BİLİNÇLİ FAZLA YAPILAN ZAMLARDA BÜTÜN ÜLKE SOKAKLARA DÖKÜLÜYOR.BİZ İSE SAF SAF BUNADA ŞÜKÜR.NEDEN ADAMLAR DİNCİ BİR PARTİ İMİŞ ÖBÜR TARAF TA SANKİ KİMİN KİME YARARI OLUR.ZATEN İYİ MÜSLÜMAN OLSALAR BU KADAR ZAM YAPMAZLAR.MÜSLÜMAN OLMAYAN ÜLKELERİN MAŞASI OLUP MÜSLÜMAN ÜLKERE BUNLARI YAPMAZLAR
ARKADAŞLAR. DİKKAT EDİYOMUSUNUZ. TÜM TÜRK HALKINI İLGİLENDİREN ELEKTRİK,BENZİN VE DOĞALGAZ ZAMLARIYLA İLGİLİ HİÇ BAŞLIK YOK? ACABA ZORBA FAŞİST AKP BASKIYLA BU HABERE YASAKMI GETİŞRDİ.. BUMUDUR İLERİ DEMOKRASİ,HABERCİLİK VE ÖZGÜRLÜK. UYANIN UYANIN. HALKI UYUTTUĞUNU VE UNUTTURDUĞUNU SANAN SAHTEKAR DİNDAR VE ALLAHSIZ AKP NİN FAŞİZANLIĞINI GÖRÜN.. YÜZDE 18 DOĞALGAZA YÜZDE 9 ELEKTRİĞE YÜZDE 10 BENZİNE ZAM GELDİİİ
ÇIKAR ARKADAŞ ÇIKAR.BURASI TÜRKİYE DAHA NELER ÇIKAR.BAKSANA, ÇOK İYİ DURUMDA OLAN ENFLASYONDAN,ELEKTİRĞE YÜZDE 9 DOĞALGAZIK A YÜZDE 20 ZAM ÇIKIYOR.DAHA NELER ÇIKAR NELEEERR..ÇIKMAZ DEMEYİN.VERMEYE DEVAM EDİN.
hangi üründen çıkmış bu tavuk söyleyinde bilelim bir aydır aynı şey deniliyor firmalar afişe edilecek diye ama daha bir firma adı duymadık nedense
2011 kasımda internette okuduğum bir haberde (firma alıcı satıcı isimleri açıkca yazılmış) Türkiye de yıllık 6 milyon kilo et tüketildiği ancak musmul olanı 3 milyon kilo geriye kalanı malum bu haberden sonra gözümle görmeden et almıyorum hilesi ise "firmadan firmaya aktırılıyor" domuz eti oluyo sana koyun eti
tavuk çok masum sen su aygırı çıkmadığına dua et...:)
Sn. RTÜK ve Tarım Bakanlığı! Bu sahte ürünü yapanları, satanları vede aracı olanları tek tek (aynı bal reklamı gibi) tv lerde teşhir etmezseniz yazıklar olsun.
Atı alan üsküdarı geçti, bizimkiler daha yeni yeni inceleme başlatacak. Şimdiye kadar neredeydiniz? Balcılar, bitkiciler tv reklamlarıyla trilyoner olup çıktılar. Reklam verdikleri tv ve radyoları biel satın aldılar. Siz inceleme başlatmada acee etmeyin.
çok haklısınız.İncelemeyi duyduğumda aklımdan geçen aynısıydı.Adamlar köşeyi döndü nasılsa....
Koca firmaya 11binlira ceza mı ödülmü. Eğer önüne geçilmek isteniyorsa. Samimiyetle eğer kapatırsın olur biter
Denetlemek yetmiyor açıkçası, bu firmaların ifşa edilmesi gerekiyor halka
Duyarlı bir vatandaş aldığı balı analiz ettirdi sonra gerçek ortaya çıkınca bazı kurumlar devreye giriyor.Bu işler sağda solda toplantı sempozyum yapıp milletin parasını yemekle olmuyor.Düşmana ne hacet kendi vatandaşına çıkarı için düşman olanlar var bu da yeter zaten.Gıda maddelerine tarım bakanlığının onay vermesini istemiyoruz.Biz hastalandığımız zaman baytar tedavi etmiyor bizi doktor muayene ediyor,sağlık bakanlığı versin ruhsatları.
Çok şükür denetim akıllarına gelebildi.Türkiyenin her tarafına acil denetimler şart.Denetimleri yapan kişilerinde ehil olması şarttır.
Bu hileyi yapan şerefsizlere verilecek en büyük ceza MARKALARINI afişe etmektir.
FİRMAN İSMİNDE VERİN Kİ BİLELİM BUNU
deşifre olduğunu şimdiye kadar hiç görmedik
Tarım Bakanlığı çalıştırdığı veterinerlere dairelerde hayvan kimliği bastırmaya,sekreterlik işleri yaptırmaya devam ettiği sürece daha çoook duyarız böyle haberleri.
çok haklısın.veterinere,masa başı iş, gıda denetimi vs yaptırmak çok saçma. hayvancılık ülkesiyiz, veterinerlerin ahırlardan, çiftliklerden çıkmaması lazım, ama hayvanlara ait teşhis-tedavi hariç her işi yapıyorlar...
Tarım Bakanlığı hala neyi bekliyor? Neden Bu firmalar teşhir edilmiyor. Vatandaşlar neden bilgilendirilmiyor.?İnsan sağlını bozmanın bedeli 11.875 TL gibi komik bir rakam mı olmalı? Bu soruların cevabı aslında kendi içinde var. Bu firmaların çoğu AKP ile yakın içinde olan firmalar.. Yazıklar Olsun..!
Tüketicinin kandırılması konusunda hiç tahammülleri yokMUŞ!!!Denetimler ilk kez yapılmıyor.Sanırım benzer sonuçlar da ilk kez çıkmıyor.Neden bugüne kadar hiç bir firmayı açıklamadınız?Vatandaş nereden bilecek kandırıldığını?Bu bilgileri ticari sır diye bugüne kadar sakladınız.Bundan sonra deşifre edeceğinize de inanmıyorum.Deşifre ederseniz de,onları da yandaş ve yandaş olmayan diye ayırır ona göre deşifre edersiniz eminim.
neyse tavuk da yenir. en azından at ve eşek çıkmamış ya bunada şükür.
11875 TL cezaymış.. Para değil ki. Böylelerine vereceksen 500.000 tl filan ceza vereceksin. İnsanların sağlığıyla oynamanın cezası bu kadar az olmamalı...
YALAN DOLAN GÜNDEMLER YARATILACAĞINA İNSAN SAĞLIĞINA ÖNEM VERSELER DEVLETİN İLAÇ VE HASTANE HARCAMALARINDAN ELDE EDECEĞİ GELİR İLE YAPTIĞI ZAMLARIN ÖNÜNE GEÇMİŞ OLURDU.HER HALT MÜBAHTIR.CEZA İSE GÖSTERMELİK.BİRİ BENİ ZAHİRLEYECEK VE 11 BİN LİRAYLA KURTULACAK ÖYLE Mİ? BU KİŞİYE UYKULANAN FİİL DEĞİL,TÜM TÜKETİCİLERE KARŞI İŞLENMİŞ SUÇ SAYILMAZ MI? İLAHİ ADALETİ BEKLEMEK AYRI AMA YASA YAPAN VE YÜRÜTENLER HİÇ Mİ DÜŞÜNMÜYORLAR? VEYA KENDİLERİ ÇOK MU GARANTİLİ TÜKETİCİLER? ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL.KADERCİ TOPLUMLARIN KLASİK YAŞAM BİÇİMİDİR BU.
BU MARKALARI AÇIKLAYINNN.
ya bu kadar saçma haber olurmu haberi veriyorlar markaları yazın kardeşim kimin ne olduğu ortaya çıksın ......
Şükredin ki tavuk çıkmış.Yakında domuz eti çıkan ne firmalar göreceksiniz...
Vatandaş bilmiyor tabi bunların alnı secdeye değiyor diye oy verdi ne bilsin Domuzu Türk Gıda Koteksine soktuları..Domuz şu anda ülkemizde kesimlik hayvan statüsünde ve Avrupanın en büyük domuz çiftliklerine sahibiz
BU FİRMALARI BURADAN TEŞHİR EDİN Kİ BİR DAHA O ÜRÜNLERİ ALMAYALIM.
firma isimleri neler bilinmesse ne önemi var
Firmaları öğrenelim bakın nasıl yardımcı olacağız!
sahte iş yapan üreticiye 20 yıl hapis cezası verin bakalım bu millet sahte bir besin maddesi yiyor mu yemiyor mu.... arkadaşlar, ne varsa ceza yasalarında var. adam öldürülüyor iyi niyetinden afffedilip erteleniyor. nasıl bir kanun bu. avrupadan çalıntı yasalarla böyle cezaevleri dolar ve hatta tüm suçlulara ceza verilecek olsa cezaevleri yetersiz kalaacak...
ŞÜKÜRLER OLSUNKİ TAVUK HİNDİ ETİ....YADA AT EŞEK OLSAYDI...YİNE FİRMALAR MERHAMET SAHİBİYMİŞLER...
ben dana yetiştiricisiyim bu 11 bin tl ceza onlara ödül gibi olur bu para onların 30 dakikalık geliridir belkide caydırıcı değil ruhsatını iptal edeceksin olurmu kardeşim vatandaşa yazık değilmi olan üreticiye oluyor bakın herkez aklını başına toplasın TÜRKİYE cumhuriyeti vatandaşlarına çağrıda bulunuyorum üretici bitiyor böyle giderse angus ve yabancı etden başka et yiyemezsiniz bu sektör çöküyor duyarlı olun şikayet edin araştırın
hangi markalar bunlar , lütfen açıklayınız!
hırsızların egemenliği var oy verenleri bile karşılığında birşeyler alıyor oy veriyorlar yani onlarda çalıyorlar bu tür haberler çok normal.
ne diyelim en azından eşek yada domuz çıkmamış ....
Diğer Haberler