Bozdağ: Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesindeki hadiseyi kınıyorum

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinde meydana gelen saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bozdağ, "HDP'li Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesiyle ilgili yaşanan olayı kabul etmek mümkün değil. Çok çirkin bir hadise, saygısız ve ölçüsüz bir davranış söz konusu. Geleneklerimize inançlarımıza uygun olmayan bir davranış" diye konuştu. Bozdağ, eski Bakan Zafer Çağlayan hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak soruları yanıtladı. HDP'li Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesindeki provokasyona ilişkin açıklamalarda bulunan Bozdağ, ABD'de tutuklama kararı verilen Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında da çarpıcı ifadeler kullandı.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesinde çıkan olaylarla ilgili soruşturma başlattı.

Çağlayan hakkında ABD'de tutuklama kararı çıkarılmasına değinen Bozdağ, şunları söyledi:

"Çok net bir şekilde gözüküyor ki bu bilgilerin başsavcıya Fetullahçı Terör Örgütü üyelerinin Amerika'daki temsilcileri tarafından verildiği anlaşılıyor. Çünkü orada anlatılan konulara baktığımızda Amerika'nın istihbaratı dahi bu kadar detayda olan bir şeyi takip etmesi biraz zor gözüküyor.

FETÖ'nün argümanlarını kullanmış bir hakim, Rıza Sarraf dosyası üzerinden bazı Türk vatandaşlarını yargılayacak ve karar verecek. Buradan ne karar çıkacağını üç aşağı beş yukarı herkes tahmin ediyordur.

Bu, siyasi bir davadır. Siyasal hedefleri de olan bir davadır. FETÖ'nün, Türkiye'de görmeyi başaramadığı hesabı ABD yargısı üzerinden gördürme çabasıdır. Onun için biz Amerikalı dostlarımızı bu konuda uyardık. Geçenlerde Dışişleri Bakanlığı Sözcüsüne benim açıklamalarım sorulduğunda gülünç bir cevap verdi. Belli ki sözlerim doğru aktarılmamış.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türk hükümetinin açıklamalarını okumadan, aktarılan bilgiler üzerinden eğer değerlendirme yaparsa o zaman kendisini gülünç duruma düşürür, saçmalamak durumunda kalır ve öyle bir noktaya kendini getirir. Onun için bizim güzel bir atasözümüz var, kılavuzunu herkesin iyi seçmesi lazım. Yani kılavuzunuz karga olursa sıkıntıya düşersiniz. Onun için benim Sayın Sözcüye tavsiyem kılavuzunu doğru seçsin."

"KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL"

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesinde yaşanan olaylara da değinen Bozdağ, şunları kaydetti:

"Merhuma Allah'tan rahmet diliyorum. Olan hadiseyi kabul etmek mümkün değil, çok çirkin. Medeniyet inancımızla bağdaşmayan saygısız, ölçüsüz davranış söz konusu. Geneleklerimize inançlarımıza uygun değil. Kabul etmemiz, hoş görmemiz mümkün değil. 20-25 kişilik grup bu saygısızlığı yapıyor. Hemen müdahale ediliyor. Aile cenazeyi defnetmekten vazgeçiyor. Ailenin kararı ile defin işlemi yapılacaktır.

Mezarlık çevresinde toplanan bir grup, “Burada şehit cenazesi var, buraya terörist cenazesi gömdürmeyiz. Burası Ermeni mezarlığı değil” diyerek cenaze törenine katılanlara saldırmıştı

Cenazenin mezarlıktan çıkarılması 20-25 kendini bilmez kişi tarafından yapılmış bir iş değildir. Bunları savunmak için söylemiyorum ama kamuoyunda sanki böyle bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Bunun yanlışlığını ifade etmek için özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü ona böyle bir şey yapılması daha da büyük bir çirkinlik, saygısızlık olur. Büyük bir suç olur.

Saldırının ardından Hatun Tuğluk’un defnedilen cenazesi ailenin kararıyla mezardan çıkarıldı.

"YAPANLARI LANETLİYORUM"

Aile yaşanan bu çirkin hadiseden sonra cenazeyi İncek Mezarlığı'na gömmekten vazgeçiyor. Buradan vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bizim inancımıza göre insanların ölümünden sonra defnedileceği yerlerde yapılması gereken işler bellidir, onun dışında yapılacak şeyler inancımızın da tasvip etmediği, doğru görmediği şeylerdir. Toplumumuzu gerecek, insanlarımız arasındaki kardeşlik hukukunu zedeleyecek böylesi saygısız davranışlardan uzak durmak lazım. Bu tür davranışların kimseye bir faydası yok. Provokasyon yapmak isteyen çevrelerin arayıp da bulamadığı şeylerdir. Bu hadiseyi kınıyorum, yapanları lanetliyorum. Bu olayı yapanlarla alakalı tatkikat başlatıldı. Yaptıkları işin hesabını verecekler."

"SİLAH DA VAR TERÖR ÖRGÜTÜ ELBİSELERİ DE"

Bozdağ, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun açıklamasıyla başlayan SİHA tartışmasına da değindi.

"Bilgi çok net. SİHA'ların görüntüsü çok net. Uzun zamandır güvenlik güçleri tarafından takip ediliyorlar. Olayın olduğu gün de aynı kişiler, 4 kişi takip ediliyor. SİHA'lar bunları vuruyor. Bunlar silahlı, üzerlerinde silah da var" diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Diğer kişiler ise bunlarla irtibat içinde olan terör örgütü üyeleri, işbirlikçiler, onlara destek sağlayanlar. Hem silah var hem terör örgütünün elbiseleri var hem de onların terör örgütü üyesi olduğuna dair takipler, soruşturmalar var.

Teröristin kimliği mi olur, dünyanın neresinde görülmüş teröriste kimlik sorulduğu? Terör eylemi yapana; askere, polise, sivil vatandaşa saldırana 'Dur bakayım, kimliğine bakayım. Seninle öyle mücadele edeceğim' diye sorulan bir terörle mücadele yöntemi var mı?

Yok böyle bir şey. Güvenlik güçlerimiz terörle etkin ve kararlı mücadelesini sürdürmektedir. Bu, tamamen PKK terör örgütünün hendek terörü döneminde de yaptığı gibi 'Türk güvenlik güçleri sivilleri öldürüyor' iftirasını teyit etmek maksadıyla CHP'den PKK'ya sağlanan bir destektir." (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 62 yorum
Bekir Bozdağ kınayacağına gereğini yap. Bu olayı yapanlar AKP'nin Osmanlı oğlanları. Var mı İslam dininde mevtaya saldırmak. Bu sadece yobaz Arap kültüründe var.
@yaseminkurt bu islam dininde gereklilik olarak yapılan birşey değil ki, Demekki vatandaş terörist cenazesini kendi atalarının yanında midesi kabul etmemiş. Hiç şaşırmadım.
@yaseminkurt osmanli evlatlari sana birseymi yapti neden yaran var
@yaseminkurt yasemin senin soy adını avrupa alfabesine göre mi yazdın yoksa soy ismin Kurt mu ?
@meralgultekin_34 Bu toplumun midesi neleri kaldırıyor cenaze mi kaldırmıyor :) Saygısızlıktan başka birşey değil bu!!!Çok cahilsin keşke ölsen..
Pkk nin pesinden gitmeyeceksin.Olay bu.Dinin,ırkın önemli değil.Vatan haini olmayacaksın.
@yaseminkurt kimse din boyutunu konuşmazken, sen niye dine getirdin olayı? adamlar şehit cenazesi olan yerde, terörist gömülsün istemiyor. sen burdan niye dine cevirip saldırıyorsun insanların hassasiyetine? aklınız fikriniz fakir fukaranın dini ile uğraşmak. dünyaya islam ile savaşmaya gelmişsiniz.
@yaseminkurt @yaseminkurt, ne demek osmanlı oğlanları. senin çevrende çok oğlan var galiba herkesi oğlan görüyorsun. araplara laf atmadan iki kere düşün. peygamber efendimiz de arabdı.
@meralgultekin_34 Ama sn.Bozdağ öyle düşünmüyor ve kınıyor.Sana göre oda yanlış düşünüyor.Kafanı değiştir.Bu kafa ile ömür sürdüremezsin.
@madaxe34 Kendilerine yapıyorlar senin kafadan oldukları için.İslam kültüründe ölüye saygı vardır.Ayrımcılık değil.Hele onların yaptığı gibi ölü üstünden yağ çekmek hiç yok.Ayıp.
Bu Millet kimseye durup dururken nefret besleyecek Millet değil. Bu nefreti onlar kendileri yarattı. Şimdi ağlamayacaklar...
bu millet dediğinden her şey beklenir kendinizi fazla övmeyin
Kimse tribün siyaseti yapmasın ! Ülkede bu tür sorunların olmasını istemiyor musun ? Samimi misin ? O halde, sadece saldıranlara değil, Milletin meclisinde temsil yetkisi kazanmış , vekilleri ve milyonlarca seçmeni olan bir partiyi terörist ilan edip, açıkca hedef gösteren ve saldırının zeminini hazırlayanlara bakacak ve onlardan da hesap soracaksın arkadaş..
kendileri yapmıştır.bu pkk ve yanlılarından herşey beklenir.
Yine CHP yi suçlamış kız Bekir,başkalarına çamur atmakta üstünüze kimseyi tanımam,yeryüzü sizin gibi takiyeci bir grup görmemiştir ve goremeyecektir.
@stastemir Yorma kendini halk gözünü açtı.Kimin yaptığını ve yaptırdığını biliyor.Osmanlı dedikleriymiş.Chp lilerin ölülere saygısı vardır.Ölüler üstünden politika üretmez.
bu bir provakson değil mevcut siyasi ikitdarın ayrıştırıcı politikalarıdır maval okumayın sn bakan zaten bu zihniyte göre her Kürt Potensiyel bir suclu yazıklar olsun
sizden yüz almasalar bunları yapabilirler mi polisin jopu sadece kurtleremi kalkıyor polis orda zor kullanıp dagitamazmiydi yalancı sahtekarlarsiniz hatta mnafiksiniz kim olursa olsun cenazeye karışılmaz peygamber efendimiz bile yahudinin cenazesinde ayağı kalkmış.ama siz din tüccarları ancak koyunları kandirin
17-25 ARALIKTA BİRÇOK YOLSUZLUK VAR Kİ FETÖ VEYA BAŞKA KANALLARDAN İMKANSIZ DEDİĞİNİZ BELGELER VERİLİYOR. SİZ İMKANSIZ OLDUĞUNU NEREDEN BİLİYORSUNUZ? SİZ DE Mİ BU TEZGAHIN İÇİNDEYDİNİ..? BU BELGELERİ VEREN FETO HAYRANI SİZ OLMAYASINIZ..?
yapilan yanlis tabi ve hem inancimiz hem gelenegimizde cenazeye saygi vardir AMMA EVLATLARINI BU ULKEYE TERORIST GETIRIP ASKERE POLISE DEVLETE KURSUN SIKTIRAN ANAYA NE KADAR SAYGI DUYULMALI BILMIYORUM. ZATEN SORUN COCUK DOGURMAK DEGIL ANNE OLABILMEK. AYSEL TUGLUK UN MAHKEMESI VARMIS YOKMUS CEZA MI ALMIS MI ALMAMIS MI SORGULAMAYA GEREK YOK. IMRALI CANISININ SEKRETERYASI OLUP AILECE BOLUCU TERORE HIZMET EDEN BIR BAYAN VE AILESI BU ULKENIN KENDISINE NELER YAPABILECEGI KONUSUNDA TERCIHINI YAPMIS DEMEKTIR. ALTINI CIZIYORUM, BU ULKEDE BAYRAGAINI SEVEN TURK KÜRT ERMENI YAHUDI YEZIDI ARAP KARDESTIR.
Ben Türküm ama çok sevdiğim kürt kardeşim cenazesine gittim Tabutu taşıyan kadınlar görmedim başı açık makyazlı gelen Türk bayan kardesimi görmedim cenazede tetbir getirip dua eden kürtlerden başkasını görmedim başını örtmüs ölen yakınına ağıt yakan Kürt kadınlarını gördüm sizler kürtlerin kültürünü bile bilmeden onların hakkını savunan hayinlersiniz
anında müdahale edilmeliydi
adalet sistemini bitirdin sıra bu tür şeylere geldi KINA yakın ALLAH büyüktür
Alçaklığın geldiği en dip nokta
kınamakla olmaz bu işler bekir bey hepiniz aynı kafadasınız aynı zihniyettensiniz bu insanları bu hale siz getirdiniz altı milyon oy almış bir partinin vekillerine terorist dese cumhur başkanı olacağı budur ırkçısınız
Konunun Kürt ile başka milletler ile ne alakası var. Müslüman mezarlıklarında bütün ırklar yan yana yatar. kimse kimseye karışmaz. Olay kürt türk olayı değil ki açık açık PKK terör örgütüne destek veren belkide dönem dönem maddi veya fiziki yardım yapan bir aileden bahsediyoruz. Ben ülkeme ihanet edenlerin herhangi bir mezarlıkta değil ülkemin hiçbiryerinde yatacak toprağı olmamasını dilerim. yapılan olayıda takdir ediyorum. Bakanında açıklamasını sadece gerginliği azaltmak için yaptığını düşünüyorum.
Cehalet kadar kötü birşey yoktur yeryüzünde. Cenazeye saygısı olmayan bir toplum var ve bunları yaptılar diye övgü var!!! Çok cahilsiniz keşke ölseniz diyorum.Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun yakınlarınada Allah sabır versin.
Ülkede çözüm süreci denilen, hain süreç başladığında neden tepki koymadınız. TC. ler kaldırıldığında neden sesiniz çıkmadı. Teröristler için şehitlik yapıldığında neden sesiniz çıkmadı. Şehirlere tüneller kazdırıldığında, pkk mahkemeleri kurulduğunda, haburdan gelen teröristler için çadır mahkemeleri kurulduğunda neden sesiniz çıkmadı. Bırakın bu ucuz milliyetçi ayaklarını. Ölüleri, şehitleri bile bu ülkede ayrıştırdık. Pkk'nın yapamayacağı propagandayı, sizin ucuz milliyetçi tepkiniz sayesinde yapılıyor şuanda. Kürt Türk her daim kardeştir. Ayrışmadan yaşamak zorundayız.Başka Türkiye yok...
@omesa Yüreğinden öptüm kardeşim
Kimse tribün siyaseti yapmasın ! Ülkede bu tür sorunların olmasını istemiyor musun ? Samimi misin ? O halde, sadece saldıranlara değil, Milletin meclisinde temsil yetkisi olan ve bu hakkı kazanan , vekilleri ve milyonlarca seçmeni olan bir partiyi terörist ilan edip, açıkca hedef gösteren ve saldırının zeminini hazırlayanlara bakacak ve onlardan da hesap soracaksın arkadaş..
Bu ayrımcılığı kendileri yaratmadımı,oturup bir aynaya baksınlar.Türkiye'yi getirmek istedikleri nokta bu değilmiydi?Şimdi niye şikayet ediyorlar.
15 Temmuzda komutanı tarafından ateş etmediği için öldürülen askerin cenaze namazı hükümet tarafından kıldırılmamış cenaze aracı verilmemişti darbeci diye, peki soruyorum bu dinimizde var mı ? Farzedinki o kişi darbeciydi kitabın neresinde yazıyo bu yapılanlar bilen varsa söylesin o ayeti bi dah bi daha okuyalım...
@Serkanaydogar o kıtap bugun yazılıyor her kımkı dunya kandırılma lıderını hz.reco ya biat etmez bılınkı o haındır ve ona ne hz. reco ımmaı nede cenaze aracı verılmez dıye ılk ayetleri.....
SENDEN BUNU DUYMAK BENİ HİÇ ŞAŞIRTMADI SİZİN PKK SEVER BİR YURTTAŞ DAHA DA ÖTESİ BİR AKP Lİ BAKAN OLDUĞUNUZU BİLİYORUZ
kih kih kih mıy mıy mıy cevap yok
fetocularda ahlak dersi verir oldu ya ne diyelim.
bakan efendi(sadece böyle bakarsınız) , siz o adiliği yapan kaç kişiyi orada gözaltına alındı onu söyleyin . yapanlar kim ve kime hizmet ediyor siz onu açıklayın . neymiş efendim tahkikat başlatılmış ,sen onu kendi külahlılarına anlat . dini bile öyle bir duruma getirdiniz artık insanlar sizin yüzünüzden günahkar ve şirk koşmaya başladı . bu olayı yapan her kimse nekrofillerin kendileridir , bu olayı yapanlar her kime hizmet ediyorsa hizmet ettiği kişi nekrofillerin başıdır . allahın laneti üzerlerinde olsun.
Bence en güzeli olmuş.o kadincagizin o annenin cenazesinin böyle pisliklerin olduğu yerde kalması uygun değildi.allah bu zihniyette olanın ve hala bu rezilliginiz savunanin belasını versin.
Ama biz elhamdürillah müslümanız!!!
bir her türlü tahkikat yapılacak zaten denmiş okuma özürlü iseniz o sizin sorununuz bir baştan sona okuyun ikincisi ise abd irana yapılan yaptırımları delmekle suçluyor ülkeyi reza bu yüzden tutuklu abd bu suçlama ile haddini aşıyor sen kimsin ki ülkeyi yargılayacak haddi kendinde buluyorsun sana göre suç bana göre değil iran ile iş yapmak kendini dünyanın hakimi sanan bu alçak ülke taraftarıda olmak ayrı bir rezalet
Resmen suç itirafı yapmış, bu bilgileri ABD bile bilemez demiş:) Dikkat etmelisin Bekir bey. ABD yargısını bilip öğrenmek lazım. Bize benzemez. Bilgi bir yerden gelsede , temeli yoksa dikkate almaz. Ezbere konuşmaması lazım bu makamdaki insanların.
Maşallah hep bir provakasyon var ee provakasyonu yapan kimin destekçisi AKP nin o zaman suç sizde yok mu ?
Yahu bu adam konuştuğu zaman, aklıma hep adalet terazisi ve fetullah'a düzdüğü metihleri aklıma geliyor.
Bende çok doğal karşılıyorum.
her zaman pkk ya düşman gibi görünüp aslında destek veren partinin adıdır AKP
akpliler saldırmaya cesaret edemez saldıran yiğitler başkasıdır
terbiyesiz ve de saygızca bir durum. birde söZde müslüman toplumu
Bu ülkede 40 yıldır terör var ama bir cenazeye saldırmayı hiç kimse düşünmedi ve toplumunda çok soğuk baktığı bir olaydı, ama milleti getirdiğiniz şu duruma bakın ki toplumun büyük çoğunluğu cenazeye saldırıyı destekliyor. bu iklim tamda terörö örgütünün aradı iklim. iktidar olara dilinizi, anlayışınızı düzeltin değilse iç savaş kapıda. lütfen siyasi çıkarlarınız için ülkeye zarar vermeyi bırakın artık.
kizinin boynunda hep hac vardi, demek ki hristiyan, annesi hangi dine mensup bilemem, ama hristiyansa neden müslüman mezarligina gömülsün ki? Hele de orada sehit yatiyorsa...Tüm dünyada mezarliklar dinlere göre ayrilmistir, bunda acayip bir sey yok. Eger kadin müslümansa o zaman ayip edilmis
Herkes ölüsünü kendi memleketinde gömsün.
köpelkere atsanız yemez
ADMİN BENİM YORUMLAR NEREDE
sayın bekir bey kınanacak bir durum yok maalesef ki bu durum karşısında bu şeklide konuşmanız çok yazık bende burdan sizi kınıyorum görevinizi yapın ve gerekli cezalar verilsin vatan hainlerine çok gerekirse biz millet olarak kınarız siz halka olan hizmetinizi yerinize getirin bu kadar basit.
yobaz arap araplar şöyle böyle ne çok iftira atıyosunuz,herşeyi araplara bağlıyosunuz.unutmayın peygamberimizde araptı.
Diğer Haberler