14 yaşındaki çocuğa cinsel istismara 13 yıl hapis cezası

Diyarbakır'da 14 yaşındaki kız arkadaşına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan Azat E., (18) 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mağdur İ.A. iddianameye yansıyan ifadesinde şüpheli Azat E. ile olaydan bir ay önce arkadaş olduklarını belirterek, "Bir gece boş arazide 2-3 kez cinsel ilişkiye girdik. Ancak Azat E. bir süre sonra benden uzaklaşmak için arkadaşlarıyla ilişkiye girdiğimi iddia etti. Daha sonra Yalova'ya gittik. Burada da birkaç kez ilişkiye girdik" dedi.

14 yaşındaki çocuğa cinsel istismara 13 yıl hapis cezası

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre; Bağlar ilçesinde bir lisede eğitim gören 14 yaşındaki kız çocuğu İ.A., 2014 yılının Ağustos ayında aynı okulda okuyan erkek arkadaşı Azat E. ile Nevruz parkı civarındaki boş arazide birkaç kez cinsel ilişkiye girdi.

Ailesinin olayı öğrenmesi üzerine mağdurenin yaşı büyüdüğünde Azat E. ile evlendirilmesine karar verildiğini belirten savcı, bu sırada mağdur ve şüphelinin Yalova'ya gittiklerini kaydetti. Azat E. ve İ.A.'nın burada da cinsel ilişkiye girdiğini ifade eden savcı, iki sevgilinin aralarında tartışma çıkması sonucunda olayın polis merkezine taşındığını vurguladı. Polisin yurda yerleştirdiği İ.A.'nin iki gün sonra babası tarafından Diyarbakır'a getirildiğini ve olayla ilgili şikayetçi olduğunu ifade eden savcı, mağdurenin olay tarihinde 15 yaşından küçük olduğunu kaydetti. Mağdureye karşı yapılan eylemin "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı olduğunu" belirten savcı, şüpheli Azat E.'nin 8 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

'BİR GECE BOŞ ARAZİDE 2-3 KEZ CİNSEL İLİŞKİYE GİRDİK'

Mağdur İ.A. iddianameye yansıyan ifadesinde şüpheli Azat E. ile olaydan bir ay önce arkadaş olduklarını belirterek, "Bir gece boş arazide 2-3 kez cinsel ilişkiye girdik. Sonraki gün durumu teyzemin oğluna anlattım. Bu şekilde annem haberdar oldu. Ailelerimizin görüşmesi ile babası bana sahip çıkacağını söyledi. Ancak Azat E. bir süre sonra benden uzaklaşmak için arkadaşlarıyla ilişkiye girdiğimi iddia etti. Daha sonra Yalova'ya gittik. Burada da birkaç kez ilişkiye girdik. Kendisiyle birçok kez tartıştık ve beni dövdü. Ailemin kayıp olduğumu bildirmesi üzerine Yalova'da bulunup, yurda yerleştirildim. Bu sırada el bileğimi cam ile keserek intihara kalkıştım" dedi.

'KIZIMIZ SİZİN OĞLUNUZ TARAFINDAN KAÇIRILMIŞ, ONUNLA EVLENMESİ GEREKİR, YOKSA KIZI ÖLDÜRÜRÜZ'

Şüpheli Azat E. ise ifadesinde mağdurun kız arkadaşı olduğunu belirterek, "Olaydan önce ailesinin kendisini dışarı attığını, kalacak yeri olmadığını söyleyip, benden yardım istedi. Diyarbakır'da değişik yerlerde dolaştık. Eve gitmek istemediğini söylemesi üzerine kapılarının önünde bıraktım. Sonraki gün ailesi gelerek "Kızımız sizin oğlunuz tarafından kaçırılmış, onunla evlenmesi gerekir, yoksa kızı öldürürüz" dediler. Bunun üzerine ailem mağdur ile görüşüp "Sen bizim evde kal, manevi kızımız ol, biz seni okutalım" dediler. Ailesinin rızasının da alınması üzerine mağdur bizim evde kaldı. Ben Yalova'ya çalışmaya gittikten sonra mağdur da oraya geldi. İddia edildiği gibi kendisiyle cinsel ilişkiye girmedim"dedi.

13 YIL 9 AY HAPİS

İddianamenin kabul edilmesinin ardından tutuksuz sanık Azat E.'nin yargılaması Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Davanın son celsesinde esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanık A.E.'nin cezalandırılmasını istedi. Duruşmada söz hakkı verilen sanık avukatı ise müvekkilinin beraatını talep etti. Daha sonra kararını açıklayan mahkeme sanık Azat E.'yi 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan önce 16 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığa verilecek cezanın geleceği üzerindeki olumsuz etkisini lehine indirim sebebi kabul eden mahkeme, cezayı 13 yıl 4 aya indirdi. Mahkeme Yargıtay sürecine dikkate alarak sanığın tutuklanmasına karar vermedi. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Kız erkek aynı okulda okumamalı.. Ateş ile barut yan yana gelmemeli..
@bayroy senin gibiler Türkiye Cumhuriyeti nde yasamamali.
@stastemir İslamiyetin kurallarını inkar etmek dinden çıkarır, tabi müslümansan..
@bayroy ...islamiyetin kuralları, oy verdiklerin kul hakkı yetim hakkı, ihaleler, kendi yandaşları saltanat içinde yaşayan, hak edenleri makamlara getirmeyip partililere o mevkileri vermek, devletin kasasından geziler yemekler düzenlemek, say say bitmez ..bunlar da o dediğin islamiyette var değil mi..? biz islamiyetin ne olduğunu biliyoruz, kul hakkı yetim hakkı, mütevazilik, doğruluk ve adaletli olmak...gelişmiş ülkelerde tecavüz, cocuk istismarı, bademleme, sapıkça ilişkilerin oranına bak bir de kendi zihniyetine bak...HER ŞEY AHLAK, VİCDAN, KALPTEdir..
Su testisi su yolunda hemde aileleriyle birlikte al birini vur ötekine
Azat E. dersine iyi çalışmamış. Bu ifade kendisini kurtarmaz. Ailesini de yardım ve yataklık suçuna ortak etmiş. 14 yaşındaki kız yalan söylüyor ama geri kalan herkes doğru öyle mi? Bırakın bu işleri herkes hakettiği cezayı çeksin. Kaldı ki Azat E. nin anlattığı gibi duyarlı bir ailesi olsaydı bu durum buraya gelmezdi. Kötü olan ise birkaç içinde serbest kalma ihtimali olması. Sonuçta kanunlarımız belli.
Genclige baksana n hale gelmisiz
Diğer Haberler